Tüm Zamanların En Ünlü 9 Kadın Sporcusu

Gelmiş geçmiş en ünlü bayan sporcular kimler? Bu heyecan verici bir soru çünkü gittikçe daha fazla kadın seçtikleri sporda ne kadar inanılmaz derecede harika olabileceklerini gösteriyor. Çok daha fazla hayranın büyük ilgi gösterdiği ve bu hanımların gösterdiği inanılmaz yetenek ve sıkı çalışmayı takdir ettiği görülüyor. Gerçekten ünlü bayan sporcuların kimler olduğu konusunda pek çok tartışma yaşanacak. Bu yüzden, sadece seçtikleri spor dalında mükemmel olmakla kalmayıp, aynı zamanda gelecek nesil sporcuların ve hayranların benzer şekilde bakacağı rol modelleri ve ikonlar olan bazı inanılmaz kadın sporcu listesini derledik. Öyleyse belirli bir sıra olmadan, bu ünlü bayan sporculardan bazılarına bir göz atalım.

Jackie Joyner-Kersee

Dört Olimpiyat oyununda (1984-1996) heptatlon ve uzun atlama yarışmalarında yarışan altı Olimpiyat madalyası (üçü altın) kazandı. Pan American Games’te altın madalya kazanırken, aynı zamanda dört kez dünya şampiyonu oldu. Sık sık Amerikan Atletizm First Lady olarak anılmasına şaşmamalı.

Babe Didrikson Zaharia

Herhangi bir sporda mükemmel olmak gurur duyulacak bir şeydir, ancak insanların kadın sporculara karşı kemiren bir önyargıya sahip olduğu bir zamanda bunu yapmak onu daha da etkileyici hale getirdi.

Zaharias, denediği neredeyse her sporda harikaydı ve hatta 1934 Olimpiyatları’nda iki altın madalya kazandı. Golf kariyerine bir yıl sonra başladı ve üç yıl sonra PGA etkinliklerine katılmaya başladı. 41 LPGA etkinliğini kazandıktan sonra Golf Onur Listesi’ne alındı. Ne yazık ki 40 yaşında öldü.

Wilma Rudolph

Çocuk felci ile uğraşmak zorunda kalan ve ilk yıllarında yalnızca metal bir destekle yürüyebilen biri için, Wilma Rudolph’un başardığı şey bir mucizeydi.

O zamanın en hızlı kadını oldu ve 1960 yılında tek bir Olimpiyat oyunundan üç altın madalya kazanan ilk kadın Amerikalı atlet oldu. Başarıları onu siyahiler ve kadın sporcular arasında bir simge haline getirdi ve Sivil Haklar hareketinde çok aktifti.

Billie Jean King

12 grand slam single, 16 double ve 11 karışık duble toplam 39 grand slam unvanı veren tüm zamanların en iyi bayan tenisçilerinden biri olan King, tam bir tenis oyuncusuydu.

Sosyal adalet ve cinsiyet eşitliğinin güçlü bir savunucusuydu. 1968’de Açık Dönem başladıktan sonra, üç yıl sonra, 100.000 dolarlık para ödülü kazanan ilk kadın sporcu oldu.

Danica Patrick

En başarılı kadın yarış arabası sürücüsü, kesinlikle genel olarak kadınlar için bir simgedir. Erkek egemen bir sporda galip gelmek kolay bir başarı değil, yine de Japonya’da 2008 Indy 300 şampiyonasını kazandı ve IndyCar Serisi Şampiyonu olan ilk kadın oldu. Beş yıl sonra, NASCAR Sprint Pole Serisini kazanan ilk kadın oldu. Bir NASCAR sürücüsü olarak elde ettiği başarılar, diğer kadınları erkek egemen araba yarışı sporunda rekabet etmeye teşvik etti.

Serena Williams

Serena Williams’ın tanıtıma ihtiyacı yok. Yakın zamanın tartışmasız en iyi kadın tenisçisi. Serena, dünya çapındaki genç nesil bayan tenisçiler ve insanlar için bir rol model haline geldi. 23 Grand Slam single unvanıyla, tekler kategorisinde erkek veya kadın bir tenisçi tarafından en çok grand slam galibiyet rekorunu elinde tutuyor.

Kadın Sporcu
Kadın Sporcu

Michelle Kwan

Amerikalı figür patencisi, tüm zamanların en büyük patencilerinden biridir ve kesinlikle Amerika Birleşik Devletleri’nin bugüne kadarki en çok ödül alan patenci. Beş dünya şampiyonası ve dokuz kez Amerika Birleşik Devletleri şampiyonu olan Michelle Kwan, 2006’da emekli olduktan sonra bile Amerika’nın en ünlü kadın sporcularından biridir.

Lindsey Vonn

Lindsey Vonn, 2010 Kış Olimpiyatları’nda yokuş aşağı Olimpik Altın madalyasını kazanan ilk Amerikalı kadın kayakçı oldu. 2016 yılında 20. dünya kristal küre unvanını alarak rekoru elinde tutan tek Alp kayakçısı oldu. Vonn, kalıcı yaralanmalar nedeniyle 2019’da emekli olmak zorunda kaldı.

Yine de dört dünya şampiyonası (üçü arka arkaya) ve üç Olimpiyat Altın madalyası ve 82 dünya şampiyonası zaferi ile Vonn, tüm zamanların en büyük kayakçılarından biridir.

Ronda Rousey

Muhtemelen dünyanın en iyi kadın karma dövüş sanatçısı olan Ronda Rousey, UFC’yi Dünya Şampiyonasını kazanan 14 dövüşten 12 zaferle fethetti. UFC’deki ilk kaybını kaydetmeden önce unvanını altı farklı durumda başarıyla savundu. 2018’de WWE’ye imza attıktan sonra Dünya Şampiyonu oldu ve böylece hem UFC hem de WWE’de şampiyonluğu kazanan ilk ve tek kadın oldu. Ayrıca Cehennem Melekleri 3, Mile 22 ve Öfkeli 7 gibi büyük filmlerde rol alan bir Hollywood yıldızı.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap