Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’nda neler oluyor?

Komisyonun yürütücüsü Cemre Baytok, ücretsiz izne çıkarıldı!

2012 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü desteğiyle faaliyetlerine başlayan CİTÖK, 2016 yılında ofis olarak hizmet vermeye başladı. Ofisin tek ücretli çalışanı ve aynı zamanda komisyonun yürütücülüğünü yapan, başvuruları değerlendiren Cemre Baytok ise kendisine ulaştırılan bir yazı ile ücretsiz izne çıkarıldığını öğrendi. Boğaziçi Eğitim Turizm imzasıyla gönderilen yazı, Boğaziçi Rektörlüğüne bağlı.  

Pandemi şartlarında işten çıkarma yasaklandığı için işverenler, çalışanları Resmi Gazete’de yayınlanan Geçici Madde uyarınca, ücretsiz izne çıkartabiliyor. Bu ani ücretsiz izin ise, haliyle komisyonun faaliyetlerinin fiilen durması anlamına geliyor.  

Cemre Baytok’un Çatlak Zemin’le yaptığı söyleşi için tıklayınız.

CİTÖK Hakkında

Temel amaçlarından biri, eğitim kurumlarında her türlü cinsel taciz, istismar ve şiddet eylemlerinin karşısında durmak olan Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu; üniversiteleri daha güvenli hale getirmek için çalışıyor.

Mağdura her türlü tıbbi, psikolojik ve hukuki desteği, gizlilik koşullarını ihmal etmeden vermek. Bu doğrultuda çalışan komisyon aslında bir köprü görevi üstleniyor. Başvuranları ilgili birimlere yönlendiriyor ve onları doğru bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Cinsel taciz ve şiddetin herhangi bir türüne uğramış mağdurları direkt olarak veya çevrimiçi bağlantılar yoluyla ilgili birimlere yönlendiren birim, herhangi bir karar alma yahut ceza verme yetiklerine sahip değil. Ancak disiplin soruşturmalarıyla ilgili bilgileri birimden almanız mümkün.

2019 yılında Prof Dr. Gülriz Uygur, yaklaşık 16 üniversitede, bu tarz birimlerin faaliyette olduğunun bilgisini vermişti.

Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’nda neler oluyor?
Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu 2012 yılında falaiyet vermeye başlamıştı.

Alınan karar sosyal medyanın da gündeminde.

https://twitter.com/feministgundem/status/1378670570468954118?s=20
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap