Yorgunluk Belirtilerini Durdurmak İçin Basit Yöntemleri Öğrenmek İster Misiniz?

Yorgunluk gösteren kadın

Bugünlerde insanların en çok şikayet ettiği konulardan biri de sonu olmayan yorgunluk hissi. Günümüzde çoğu insan, günlük rutinlerinin ortasında sürekli olarak gelen yorgunluk hissi ile bir anda tüm moral ve motivasyonunu kaybetmekte.

Bu yorgunluk hissinin birçok nedeni olabilir. Örneğin, bahar yorgunluğu, stres kaynaklı yorgunluk, uykusuzluk kaynaklı yorgunluk, mutsuzluk kaynaklı yorgunluklar gibi. Bu aralar bu yorgunluk hislerine bir de COVİD-19 salgını yüzünden evden çıkamama ve karantinanın getirdiği sıkılmışlık hissiyatı sonucu gelen yorgunlukta eklenmiştir. Ama bu durumların aslında hepsi, enerjimizdeki sinir bozucu düşüşten kaynaklanmaktadır. Enerjimizi ve moralimizi ne kadar yüksek tutarsak eğer aslında yorgunluk hissimiz de engellenecektir.

Bunun haricinde yorgunluk hissini sonlandırmak için yapılması gereken bazı ipuçlarını sizler için bulduk. Aşağıdaki ipuçları, öğlen sonrası düşüşlerinde ihtiyacınız olan enerji seviyelerini artırmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın, günlük rutininizdeki küçük değişiklikler gün boyunca enerjinizin artmasını ve kalıcı olmasını sağlar.

Yazımızın devamında yorgun hissetmeyi durdurmanın 5 basit yöntemi hakkında sizler için araştırma yaptık ve en etkili yöntemleri derledik. Bu yöntemleri sıralayacak olursak eğer;

Yorgun Hissetmeyi Durduracak 5 Basit İpucu

1. Güne Kahvaltı ile Başlamak
2. Yeterli Miktarda Su Tüketmek
3. Egzersiz Yapmak
4. Müzik Dinlemek
5. Dinlenmek

Şimdi gelin bu yöntemlerin detaylı açıklamalarına bir göz atalım. Karşınızda yorgun hissetmeyi durdurmanın 5 basit yöntemi, Kadınca Özel okurları için…

1. Güne Kahvaltı ile Başlayın

Kahvaltı görseli.Kahve yumurta ekmek domates var
Yorgunluk Belirtileri Nelerdir? Güne kahvaltıyla başlamak gün boyunca sürekli enerjinizi yüksek tutar.

Gün boyunca sürekli enerjinizi yüksek tutmak ve güçlü bir sindirim sistemi için günün en başında kahvaltı yapmanız gerekmektedir.

Kahvaltıda ilk kural besleyici ve doyurucu bir kahvaltı yaptığınızdan emin olmaktır. Kahvaltınızı çok zamanlar atladığınızda ve kahvaltı yapmadığınızda veya geciktirdiğinizde, gün içinde er ya da geç enerji düşüşü yaşamaya başlayacaksınız.

Yapacağınız kahvaltının büyük ya da pahalı olması gerekmez ancak sağlıklı olması çok önemlidir. En sağlıklı kahvaltıların çoğu evde kendiniz hazırladığınız ve diyetinize uygun içerikler hazırladığınızdan emin olmaktır. Meyveler, müsli, tahıllar, fındık, tohumlar ve yoğurt, güne başlamak ve sizi tam bir gün boyunca aktif tutmak için yeterli enerji vermek için inanılmaz seçimlerdir.

2. Yeterli Miktarda Su Tüketin

Su gösteren kadın ve beyaz kol saati
Günlük su tüketimi ve yorgunluk belirtileri.

Aşırı miktarda su kaybı yani dehidrasyon, ani ve açıklanamayan yorgunluğun genellikle en yaygın nedenidir. Vücudunuz, tüm sinir ve hücre fonksiyonlarının doğru çalışması vücut fonksiyonlarının koruması için yeterli miktarda suya ihtiyaç duyar. Bu yeterli miktarda su genellikle günlük ortalama 2.5 litre olarak tavsiye edilir (yaş ve cinsiyete göre değişiklik gösterebilmektedir)

Gün boyunca devamlı olarak su içmezseniz, enerji seviyeleriniz an be an düşmeye başlar. Vücudunuz dehidrasyon yani su kaybı yaşarsa, kanınız kalınlaşır ve kalbinize baskı uygulamaya başlar. Vücut fonksiyonlarınız doğru ve düzgün çalışmadığında kendinizi düşük enerji ve yorgun hissetmeye başlayacaksınız.

NOT: Kahve, kola gibi içecekler günlük sıvı tüketimi ihtiyacınızı karşılasa da suyun yerini alamayacakları için çok fazla kafeinli içecek veya şekerli içecek içmekten kaçınmaya çalışın. Bütün gün yanınızda su bulundurduğunuzdan emin olun.

3. Egzersiz Yapın

Egzersiz yapan kadın görseli
Yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmak için günlük rutininizde egzersizi mutlaka dahil edin.

Güne biraz egzersiz, biraz yoga ya da spor salonunda hızlı bir döngü ile başlamak tüm enerjinizi ve canlılığınızı artıracak, günlük aksiyonlara hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Egzersiz yapmak kasları ve zihni çalıştırdığı için vücuda fayda sağlar.

Yorgunluğu yenmek için en iyi yol egzersiz ile güne başlamaktır. Düzenli olarak egzersiz yapanların fiziksel, ruhsal ya da sağlık yönünden avantajları yapmayanlara göre oldukça fazladır. Egzersiz yapmak sisteminizdeki oksijen seviyeleri artırdığından dolayı zihniniz daha iyi çalışır, günlük işlerinize odaklanmanız da kolaylaşır. Ayrıca aktive nörotransmitterler ise iyi hissetmenize yardımcı olurlar.

4. Müzik Dinleyin

Müzik dinleyen kadın görseli
Müzik dinlemek size ruhen dinlendirir, yorgunluk belirtilerini azaltmanıza yardımcı olur.

Sabahın erken saatlerinde ayılmak için veya öğleden sonra enerji düşüşünden kurtulmak için hareketli ve eğlenceli müzik dinlemek çok faydalı bir yaklaşımdır. Sesler, günlük olaylardaki farkındalığımızı derinden etkiler.

Enerjiniz veya ruh hâliniz düşük olduğunda, ihtiyacınız olan enerjiyi ve zihniyeti artırmak için biraz müzik dinlemek bazen yapabileceğiniz en önemli aktivitedir. Ruh hâlinizi kaldırabilecek doğru müziği seçmek, günün seyrini etkili bir şekilde değiştirebilir ve sizi göz açıp kapayıncaya kadar uyandırarak tüm yorgunluk hissinizin kaybolmasına yardımcı olabilir…

5. Dinlenin

Dİnlenen kadın görseli yorgunluk belirtileri
Yorgunluk belirtilerini azaltmak için mümkün oldukca dinlenmeye özen gösterin

Günümüzde gençler genellikle film izleyerek ve oyun oynayarak zamanlarının birçoğunu geçiriyorlar. Ebeveynler ise işlerindeki yorgunluğu atmak adına farklı meşgaleler edinebiliyorlar. Ancak her iki durumda da kendilerine yeterli miktarda dinlenme süresini tanımıyorlar. Bu yüzden de daha çok uyanık kalmak durumunda kalıyorlar. Halbuki enerji seviyelerinizi ve bilişsel yeteneklerinizi korumak için doğru uyku uzunluğunu almanız gerekir.

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, her insanın her gece 7 ila 8 saat uyumasını tavsiye etmektedir. Yatak odanızda gürültü, ışık, dikkat dağınıklığına neden olacak veya uykunuzu bölecek bir şey varsa bu etkenlerden kurtulmanızda yarar vardır. Eğer bu etkenler olmadan doğru uyku ortamını kurarsanız ve iyi bir gece uykusu uyursanız ertesi gün tüm yorgunluk hissinizin kaybolacağı ve güne çok enerjik başlayacağınızı temin edebiliriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap