Anne ve Babaların Göz Ardı Etmemeleri Gereken 8 Tehlikeli Belirti

Tehlikeli Belirti

Bu Belirtileri Göz Ardı Etmeyin ! Anne ve Babaların Göz ardı Etmemeleri Gereken 8 Tehlikeli Belirti Ve Özellikleri

Anne ve baba ne kadar mutluluk verici olsa da ebeveyn olmak ciddi sorumluluk ve takip bilincini de yanında getirir. Çocuklarını A’dan Z’ye tanımaları, tepkilerini bilmeleri, hastalıklarını bilmelidirler. Bir anne ve babanın sorumlulukları yalnızca çocuklarının mutlu olması için onunla birlikte oyun oynamak ya da karınları acıktığında yemek hazırlamakla bitmez. Bazen çocuğunuzun dışkısının rengi değişecek ve bazı antibiyotikler virüsü tedavi edemeyecekler. Her ebeveyn, çocuklarının asla hastalanmamasını veya en azından çocuklarının sağlığındaki değişiklikleri fark etmenin daha kolay olmasını ister. Hangi semptomların doktorlar tarafından derhal tedavi edilmesi gerektiğini ve hangilerinin gerekmediğini bilmek ebeveyn olmanın önemli bir parçasıdır. Çocuğunuzla daha fazla zaman geçirdiğinizde, onu tanıdığınızda hangi durumlarda doktorunuza danışmanız gerekip gerekmediğini de iyi bileceksiniz.

İşte anne ve babaların asla göz ardı etmemesi gereken 8 tehlikeli belirti;

1. Ateş
2. Baş Ağrısı, Baş Dönmesi veya Bayılma
3. Kronik İshal ve Kusma
4. Kilo Kaybı, Susuzluk ve Sık İşeme
5. Tutarsız Ağlama
6. Tepkisizlik
7. Solunum Sorunları
8. Dehidrasyon

1.Tehlikeli Belirti : Ateş

Ateş neden olur
Çocuklarda ateş belirtileri

Ateş, bağışıklık sisteminizin normal bir parçasıdır ancak anne ve babalar için çocuklarının ateşinin yükselmesi endişe veren bir şeydir. Anne ve babalar, çocuklarının ateşi yükseldiğinde uykusuz ve zorlu bir gece geçirebilirler. Çocuğunuzun ateşi varsa ancak normal davranıyorsa endişelenmeyin. Bu aşamada yapılması gereken ilk şey gözlemdir. Doğru gözlem çocuğunuzun olası bir tehlikede olup olmadığını anlamanız için size yol gösterecektir.
Çocuğunuzun ateşi varsa öksürük ve diğer semptomlarla birlikte daha yakından gözlemlemenizde fayda vardır. Eğer çocuğunuz nöbet geçiriyorsa derhal hiç zaman kaybetmeden 112 Acil Servis’i aramanız gerekir!

2.Baş Ağrısı, Baş Dönmesi veya Bayılma

Çocuklarda baş dönmesi
Çocuğunuzda bir sarsıntı belirtileri.

Çocuğunuz eğer çok hareketli ise eğer baş ağrısı genellikle çok önemli bir etken olmayabilir. Ancak baş ağrısı, baş dönmesi veya bayılma bazı durumlarda kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Çocuğunuzun olası bir durumda kafasını sert bir yere çarpması ve ardından gelen kusma belirtisi, ışığa veya gürültüye karşı hassasiyeti 112 Acil Servis’in aranması gereken bir durumdur. Çocuğunuzda bir sarsıntı belirtisi, görme veya ruh hâli değişiklikleri varsa doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır. En yakın zamanda bir randevu almanızı tavsiye ederiz.

3.Tehlikeli Belirti : Kronik İshal ve Kusma

Kronik İshal ve Kusma
 Tehlikeli Belirti  :Kronik İshal ve Kusma ve Mide Bulantısı

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kötü-bozuk yiyecekler tüketilmesi sonucu vücut tepki gösterir. Bu durumda vücudunuz hazımsızlığa bağlı ishal ve kusmaya başvurabilir. Ancak anne ve babaların dikkat etmesi gereken konu burada çocuklarının kronik ve durdurulamaz ishal veya kusma gibi ciddi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığıdır. Aşırı derecede kusmak ya da ishal durumları dehidrasyona yani aşırı su kaybına yol açabilir ve bu durum küçük çocuklar ve de bebekler için özellikle tehlikeli olabilir. Çocuğunuzun dışkısında veya kusmasında kan, safra veya aşırı mukus bulursanız, çocuğunuzu hemen bir doktora göstermenizde fayda var.

4.Kilo Kaybı, Susuzluk ve Sık İşeme

çocuklarda susuzluk belirtileri
 Tehlikeli Belirti : Çocuklarda susuzluk belirtileri

Anne ve babaların dikkat etmesi gereken bir diğer konu da çocuklarının çok sık tuvalete gitmesi, kilo kaybı ve aşırı derecede susamasıdır. Bu semptomlar genellikle Tip 1 diyabet belirtileri olabileceğinden dolayı ciddiye almanız gereken belirtilerdir. Tip 1 diyabet hastalığı, hayatı tehdit eden bir hastalık olduğu için en yakın sürede bir doktor randevusu alarak çocuğunuzun rahatsızlığını hemen teşhis edilmesini sağlamalısınız. Doktorlara göre genç erkek ve kız çocuklarında yeme bozuklukları giderek artan bir konudur. Çocuklarınızda uzun süreli sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun sağlıklı beslendiğinden emin olmanızda fayda vardır.

5.Tutarsız Ağlama

Çocuklarda tutarsız ağlama
 Tehlikeli Belirti : Çocuklarda tutarsız ağlama nedenleri nelerdir?

Sürekli ağlama, tutarsız ağlamalar anne ve babaların bazen sabrını zorlayabilmektedir. Eğer bebeğiniz sürekli ağlıyorsa bunun nedenini iyi araştırmanız çok önemlidir. Bebeğiniz sürekli ağlıyor, tutulmak istemiyorsa eğer bunun sebebi genellikle ciltlerinin tahriş olmasıdır. Ancak eğer bu durum ateşli bir hastalığa çeviriyorsa acilen doktorunuza gözükmekte fayda var. Bebeğinizin durmadan ağlamasına genellikle şu nedenler sebep olmaktadır;

Giysi etiketleri,
Döküntüler,
Böcek ısırıkları
Bu durumları maddeleri kontrol ettikten sonra eğer sebep bu değilse doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

6.Tepkisizlik

Tepkisiz cocuk
 Tehlikeli Belirti : Çocuklarda tepkisizlik nedenleri

Çocuğunuzun bir yerden düşmesi, kafasını vurması, boğulması v.b. durumlarda bilincini kaybetmesi ihtimaline karşı sakin olmanız ve ne yaptığınızı bildiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun bilincini kaybetmesi veya tepki vermemesi durumlarında yapmanız gereken ilk şey 112 Acil Servis’i aramak olmalıdır. Çocuğunuzun uyanmasını ve uyanık olmasını sağlayamıyorsanız veya çocuğunuz tuhaf bir şekilde pasif veya sessizse, doktorunuzu aramayı geciktirmeyin. Çocuklarınızın tepkisi özellikle başlarını vurduktan veya düştükten sonra değişirse, hemen hastaneye götürmeniz gerekir.

7. Solunum Sorunları

cocuklarda solunum sorunları
Çocuklarda solunum yetmezliği ve nedenleri.

Aşırı öksürük, astım krizi, ciddi bir hastalık veya yemek borusu tıkanıklığı gibi durumlarda çocuğunuz doğru nefes alamayabilir ya da solunumları tamamen kesilebilir. Çocuğunuz hırıltılı nefes alıyor ya da nefes darlığı yaşıyorsa veya egzersiz yapmadan nefes nefese kalıyorsa eğer en kısa zamanda doktorunuzdan randevu alarak bir teşhis konulmasını sağlamalısınız. En kötü senaryo çocuğunuzun nefes alamaması yani boğulması senaryosudur. Bu tip durumlarda anne ve babaların, çocuklarının vücudunu iyice incelemesi, dudaklarının ve ağız çevresindeki alanın mavi/mor renge dönüp dönmediğini teşhis etmesi gerekir. Her anne ve babanın aslında birer ilk yardım eğitimi alması gerekmektedir. Anne ve babaların aldıkları ilk yardım eğitimleri sayesinde birçok çocuğun hayatının kurtulduğu bilinmektedir.

8. Dehidrasyon

Vücudumuzun düzgün çalışması için günde en az 2.5 litre su içmemiz gerekir. Anne ve babalar, çocuklarının yeterince su içmesini sağlamakta her zaman zorlanırlar. Çünkü çocuklar daha tatlı içecekler daha şekerli içecekler tüketmekten hoşlanırlar. Bu içtikleri sıvılar da elbette günlük su ihtiyacını karşılar ama suyun temizleyici görevini yerine getirmezler. Dehidrasyona yani su kaybına yeterince su içmemek neden olur ve göz ardı edilmemesi gereken bir detaydır. Çocuğunuzun düzenli olarak başı ağrıyorsa, kuru bir cilde ve dudaklara sahipse, idrar yapamıyorsa hatta ağlarken gözyaşı bile akmıyorsa aşırı su kaybı yaşıyor olabilir. Bu durumda böbrekleri yeterince çalışmayacak ve iflas etme noktasına gelebilir. Bu durum da oldukça ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

Sonuç

Bütün anne ve babaların hatırlaması gereken önemli bir gerçek, tüm çocuklar veya bebekler hastalandığında davranışlarında gözle görülür bir değişiklik sergilerler. Ne hissettiklerini, ne yaşadıklarını tam olarak söyleyemeseler de davranışlarındaki değişikliklerle belli etmeye çalışırlar. Çocuğunuzdaki değişiklikleri zamanında fark ettiğinizde anne ve baba olarak çok fazla endişelenmeniz gereken bir durum genellikle yaşamazsınız. Çocuğunuzun ateş veya öksürük sırasındaki hâl ve hareketleri anormal değilse panik yapmanızı gerektirecek bir durum da genellikle yoktur. Çocuğunuzun ateşli veya ateşsiz nöbet geçirmesi durumu, nefes alamaması, tepkisizlik gibi durumlarda derhal 112 Acil Servis’i arayarak yardım almalı ve doktorunuzu bu konudan haberdar etmeyi unutmamalısınız.

Not: Unutmayın, anne ve baba olmak büyük bir sorumluluktur ve çocuğunuz sizin ezberlediğiniz en önemli ve en güzel kitabınız olmak zorundadır. Onu iyi okumalı ve her hareketini A’dan Z’ye bilmelisiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap