İshal nasıl geçer? Hangi yiyecekler ishale iyi gelir?

İshali ne geçirir, ishale ne iyi gelir ve ishal hangi yiyecekler ile geçer gibi soruların cevapları çok önemlidir. Çünkü ishal sebebiyle özellikle ev dışında, dışarıda geçirdiğimiz zamanlarda zor durumda kalabiliriz. Bağırsaklardan gurultu şeklinde ses gelmesi, bir anda tuvalete gitme zorunluluğu kişileri zor durumda bırakabilir.

İshale ne iyi gelir?

İshali geçirmesi için birçok yöntem denenir. Evdeki bitkilerle ishali geçirmek mümkün olabilir.

İshali ne geçirir sorusunun cevabı olarak en basit ve bilinen yöntemlerden biri türk kahvesi ile limon ikilisidir. Hemen hemen herkesin evinde her daim bulunan kahve ve limon ikilisi ishale iyi gelir. İshali geçirmesi için bir yemek kaşığı kahvenin üzerine birkaç damla limon sıkılır ve limon sıkılan kahve yenir. Arkasından hemen su içilmez, birkaç dakika sonra su içilebilir.

Elma sirkesi de özellikle bağırsaklara iyi geldiği gibi ishale karşı da kullanılabilir. Öğle ve akşam yemeklerinden sonra bir bardak suyun içine birkaç damla elma sirkesi damlatılır ve elma sirkesiyle birlikte su bu şekilde içilir. Bağırsak florasını koruyan elma sirkesi mideye de iyi gelir.

Aspirin ve gazoz ikilisi de ishale iyi gelen yöntemler arasındadır.
İshale iyi gelen içeceklerden birisi de yeşil çaydır. Yeşil çayın sağlık açısından sayısız faydaları bulunmaktadır. Oldukça şifalı bir çaydır. Ilık yeşil çayın içine bal karıştırılarak tüketilirse büyük fayda sağlar.
Yeşil çayın yanı sıra siyah çay da iyi gelir. Özellikle demli siyah çay bu dönemde içilmelidir.
Sindirim sistemini rahatlatan muz da bu dönemde yenilebilir.
Haşlanmış patates tüketilirse bağırsaklara iyi gelerek ishali geçirmeye yardım eder.
Havuç da püre haline getirilerek kullanılabilir. Havucun kabukları soyulur, su içinde kaynatılarak yumuşaması sağlanır. Yumuşayan havuç ezilerek püre haline getirilir. Gün içinde yarım saatte bir tatlı kaşığı miktarında tüketilebilir.
Sakinleştirici etkisi bulunan papatya çayı da büyük yarar sağlar. Bakterilere karşı koruma sağlar ve bağırsakları korur.
2009 yılında yapılan bir araştırma sonucunda probiyotik bakterilerin antibiyotik özelliği olduğu ve bağırsaklara iyi geldiği ortaya çıkmıştır.

Böğürtlen suyu veya meyve halinde böğürtlen tüketilirse iyi gelir.
Sarımsak antibiyotik özelliği bulunan ve birçok hastalığa iyi gelen şifalı bir bitkidir. Bağırsaklara da yarar sağlayan bir bitkidir. Çiğ olarak tüketilerek bağırsaklara fayda sağlar.

Pirinç de bu dönemde tüketilebilecek besinler arasındadır. Sıcak suyun içinde bir miktar pirinç bekletilir ve pirincin bekletildiği su soğuduktan sonra içilirse ishale iyi gelir.
Limon sıkılarak kahve tüketilebileceği gibi limon suyu tek başına tüketildiğinde de vücudu toksinlerden temizler ve bağırsaklara fayda sağlar.

Zencefil çayı da halsizliği engeller, vücudun kaybettiği suyu geri kazanmasına yardım eder. Zencefil çayı tüketerek vücudunuzun bu dönemde kaybettiği suyu geri kazanabilirsiniz.
Nar suyu bu dönemde tüketilebilir. Nar suyu bağırsaktaki yararlı bakterilerin gelişimine katkı sağlar.

İshal neden olur?

Soğuk havalarda özellikle ayakların üşütülmesi ile bağırsakları üşütmek ishale neden olabilir. Bağırsak florasındaki bakterilerin etkilenmesi sonucu ishal yaşanabilir. Bunun yanında aşırı yağlı yemek, alışık olmayan bitkisel yada hayvansal yağ ile yapılan yemekleri yemek de sebepler arasındadır. Aşırı magnezyum ve C vitamini tüketimi de nedenler arasında olabilir.

İshal nedir?

Dışkının normale göre daha sulu, cıvık hale gelmesi olarak isimlendirilebilir. Mide ve bağırsaklarda gurultu şeklinde sesler oluşur, bağırsaklarda gaz oluşumu, karın ağrısı ortaya çıkar ve tuvalete gitme isteği oluşur. Bu durumda vücuttan daha fazla su kaybı olur. Su kaybını karşılamak için bol bol su içilmelidir. Vücut genelinde yüksek ateş ve bitkinlik de görülebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap