Menopoz Semptomlarını Kolaylıkla Hafifletmenin Yolları

Menopoz

Menopoz nedir? Menopoz semptomları nasıl hafifler? Bu yaygın üç menopoz semptomu ilaç kullanmadan da hafifletebilirsiniz.

Günlük rutininize ekleyeceğiniz birkaç minik düzenleme ile rahatsızlık veren menopoz semptomlarından kurtulabilirsiniz.

Menopozdayken kilo almak, sıcak basmaları ve ağrı çekmek gibi sorunları siz de geride bırakabilirsiniz.

Menopoz döneminde eklem ağrıları: Zamanlayıcınızı beş dakikaya ayarlayın.

Bu semptom diğerleri arasında gözden kaçabilir fakat kadınların %77’si menopozdayken eklem ağrısı çekmektedir. Texas Health Arlington Memorial hastanesi Doğum ve Jinekoloji Uzmanı Sheri Puffer, “Menopoz hormon seviyelerinin düşmesine sebep olup yanma hissi ve ağrıları arttırırken, östrojen yanma hissini azaltır.” açıklamıştır.

Çözüm: Günde beş dakika yürüyerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Northwestern Üniversitesi bilim insanları yeterince aktif olduğunuzda fiziksel aktivitenin eklemler çalıştırıp vücuttaki ağrı ve şişkinliği azaltıcı sinyaller gönderdiğini vurgulamıştır.

Menopozda kilo alma: Vücudunuzdaki dostlarınıza iyi bakın.

%70’imiz menopozdayken kilomuzu kontrol etmekte sıkıntı yaşarız. Neyse ki, vücuttaki iyi bakterilere dikkat etmek orta yaş belirtilerinin etkilerini tersine döndürüyor.

Dr. Puffer, bağırsaklarımızda yüzlerce tür mikroorganizmaların olduğunu ve vücudumuzun ağırlığının bu mikroorganizmaların çeşitliliğine bağlı olduğunu savunuyor.

Harvard Bilim İnsanları da, günde üç bardak kefir içen kadınların, sadece kalori oranını düşüren kadınlara kıyasla %81 daha çok göbek yağı erittiklerini gözlemlemiştir.

Kefir, vücudumuzda yediklerimizin enerjiye dönüştürülmesi için de gereklidir fakat dahası on tür bakterinin en iyi şekilde kullanımında rol oynar.

Doktorların tavsiyesine dayanarak, D vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum ve insülin seviyesinin kontrolü de önemlidir. Kalsiyum zengini bir beslenme planı bütün bunlara artı olacaktır.

Menopoz döneminde sıcak basmaları: Çay ile rahatlayın.

Kadınların %70’i menopozdayken sıcak basmalarından şikayetçidir. Bununla birlikte bilim insanları bizler için keyifli de olacağını düşündükleri bir çözüm sundular.

Fitoterapi Araştırmalarının sonucunda, düzenli olarak devedikeni çayı içmenin sıcak basmalarını %73’e kadar azalttığını öne sürüyor.

Ökse otu çayı, papatya çayı ve maydanoz çayı gibi bitki çayları iyi gelir. Menopoz semptomlarının yanı sıra yorgunluk, huzursuzluk, gerginlik gibi sorunlara iyi gelen melisa çayını da tüketmek yardımcı olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap