Kadın Oyunları Festivali Ayvalık’ta sona eriyor.

Kadın Oyunları Festivali 27 Mart’ta son buluyor. Türkiye’nin ilk “Kadın Oyunları Festivali’nin son ayağı Ayvalık’ta yapılıyor.

Bu yıl birincisi düzenlenen “Kadın Oyunları Festivali” yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da büyük yankı uyandırdı. Festivalin son ayağı 23- 27 Mart tarihleri arasında olacak. Ve Ayvalık Belediyesi’nin desteğiyle Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) sanat yönetmenliği öncülüğünde başlayan festival, 1-5 Mart tarihlerinde Bandırma’da başlamıştı. Festival’in ilk oyunu, oyuncu Elif Arman’ın hayat verdiği “Frida” oldu.

Elif Arman “Frida” rolüyle sahnede.

Proje, Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü ve Atölye Kültür Sanat işbirliğiyle hayata geçti. Bandırma’nın ardından, 4-11 Mart tarihlerinde Ankara’da, 8-17 Mart tarihlerinde Çanakkale’de devam etti.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde ise Ayvalık’ta seyircisine veda edecek.

Festival süresi boyunca Toplam 7 oyun, ve 17 gösterimi yapılıyor. Ancak, salonların boş koltuklarına maalesef cinayete kurban giden kadınların fotoğrafları konuyor. Amaç, elbette ki toplumsal farkındalık yaratmak. Aynı zamanda pandemi kuralları sebebiyle boş bırakılan koltuklar da satışa açık. Çünkü gelirin bir bölümü “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu”na aktarılıyor.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü
27 Mart Dünya Tiyatro Günü
Ayvalık Festival Programı

Ayvalık’ta gerçekleşen festivalin programı şu şekilde:

23 Mart Saat 18:00 “Shirley” Sumru Yavrucuk

24 Mart Saat 18:00 “Dansöz” Sezen Keser

25 Mart Saat 18:00 “Evin Kokusu” Sıla Erkan

26 Mart 18:00 “Bernarda” Özge Arslan

27 Mart 18:00 “Ben Anadolu” Ayça Bingöl

Kadın Oyunları Festivali

Ayrıca, festival süresi boyunca, Ramize Erer’in karikatür , Huri Kirişçi’nin resim sergileri Orhan Peker Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

23 Mart Salı günü (bugün) Mor Çatı Kadın Sığınağı kurucularından Avukat Birsen, interaktif bir eğitimle festivale katkı sağlayacak.

25 Mart Perşembe günü, Ceylan Özçelik’in yönettiği, kadına şiddet ve istismarı konu edinen kısa film ve belgeselin izlemesi olacak.

26 Mart Cuma günü, yazar Gülşah Elibank, bir söyleşi ve imza günü gerçekleştirecek.

27 Mart Cumartesi Dünya Tiyatro Günü’nde ise oyuncu,tiyatro yönetmeni ve Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Ayşe emel Mesci ve dramaturg Ali Berktay’ “sanatta kadının yeri” konulu bir söyleşi yapacak. Ardından, birlikte Dünya Tiyatro Günü Bildirgesi’ni okuyacaklar.

Tüm gündüz etkinlikleri ücretsiz olarak,saat 12:00’de başlayacak. Üstelik 65 yaş üzeri vatandaşlar da festivale katılabilecek.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap