Fenerbahçe Spor Kulübünden İstanbul Sözleşmesi’nin Feshine Tepki!

Fenerbahçe

Fenerbahçe Spor Kulübü, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile iptal edilen İstanbul Sözleşmesi’ne dair açıklama yayınladı.

Özellikle #HeForShe hareketiyle cinsiyet eşitliği konusunda önemli adımlar atan Fenerbahçe, İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline de tepki gösterdi.

“Kadınlar ve kız çocukları için toplumumuzu aynı noktada olmaya davet ediyoruz.” başlığı ile yayınladığı açıklamada kararın yeniden gözden geçirilmesini talep eden Fenerbahçe, paylaştığı yazıda “Kadınlar ve kız çocuklarının toplumda ve sporda özgürce, eşit şartlar altında yer alması adına pek çok çalışma yürüten, kadınlara yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu bilerek en yüksek sesle; “Kadına Şiddet Suçtur! Ortak Olma Seyirci Kalma!” dedi.

Sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasının toplumsal sonuçlarından endişe duyduğunu vurgulayan Fenerbahçe, iki yıldır Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin, kadın erkek eşitliğinin sağlanması adına hayata geçirdiği HeForShe kampanyasını desteklediğini de belirtti.

Fenerbahçe’nin İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararına ilişkin gösterdiği tepki Twitter’da pek çok farklı takım taraftarı tarafından olumlu karşılandı. Galatasaray, Beşiktaş gibi büyük takımların tarafları da Fenerbahçe’nin bu paylaşımını örnek göstererek kendi takımlarını etiketledi.

İstanbul Sözleşmesi Nedir?

12 bölüm ve 81 maddeden oluşan sözleşmenin resmi adı İstanbul Sözleşmesi, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’dir. Aile içi şiddet ve kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele amacı güden sözleşme, Avrupa Konseyi tarafından 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açıldı.Resmi Gazete’de 8 Mart 2012’de yayımlandı. Avrupa Konseyi üye devletleri ile bazı ülkeler tarafından imza altına alındı.

İstanbul Sözleşmesi Suçları Kapsıyor?

Sözleşme, imzalayan devletlere, aşağıda belirtilen tutumlara yönelik cezai veya başka bir hukuki yaptırım öngörmeyi zorunlu kιlmaktadιr:

– ev içi şiddet (fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik)

– taciz amaçlı takip;

– tecavüz dahil, cinsel şiddet;

– cinsel taciz;

– zorla evlendirme;

– kadınların sünnet edilmesi;

– kürtaja zorlama ve kısırlaştırmaya zorlama.

https://twitter.com/Fenerbahce/status/1373978367255572485?s=20

İstanbul Sözleşmesi’ni onaylamayan ülkeler!

Her ne kadar dünya genelinde sözleşme onaylansa da 11 ülke sözleşmeyi imzalamadı. İşte imzalamayan 11 ülke:

Ermenistan
Bulgaristan
Çekya
Macaristan
Letonya
Lihtenştayn
Litvanya
Moldova
Slovakya
Ukrayna
İngiltere

Sözleşmeye muhalif olan ülkeler, bu uygulamanın aile yapısını bozduğunu iddia etti. Macaristan hükümeti durumla ilgili bir bildiri yayınlayarak “Bu yasal düzenleme ‘yıkıcı cinsiyet ideolojilerini’ ve ‘yasa dışı göçü’ körükleyecektir” ifadelerine yer verdi.

Kaynak : https://twitter.com/Fenerbahce/status/1373978367255572485?s=20
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap