Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 27 Mayıs- 3 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Bu yıl 24.’sü düzenlenecek olan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin 2021 teması “Araftan Çıkmak”.

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali Uçan Süpürge, 1998 yılından bu yana düzenleniyor. Sinemada kadın emeğini görünür kılmak, kadın sinema emekçileri arasında bir dayanışma ve iletişim ağı kurmak, festivalin başlıca amaçlarından.  Bu doğrultuda etkinlik her yıl, dünyaca tanınan yönetmen ve oyuncuları da davet ediyor. Böylece filmlerin görünürlüğüne ve tanınırlığına da katkıda bulunmuş oluyor.

Geçtiğimiz yıl, pandemi koşulları sebebiyle çevrimiçi olarak düzenlenen festivalin teması “Evde Kaldık” idi. Bu yılın Teması ise umutlu günlere yeşil bir ışık yakıyor:

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 27 Mayıs- 3 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.
23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Basın Kiti- Geçen yılın teması ‘Evde Kaldık’ idi.
‘Araftan Çıkmak’

Yani artık verilen mücadelenin fiiliyete dökülmesi, düşünce düzeyinde kalmaması, ve dayanışmanın ürünlerini alma vakti geldi. Hepimizi bekleyen bambaşka hayatların mümkünlüğü, ve bunun habercisi. Bedenlere sınırlı kalmadan, hangi ruhu taşıyorsak onunla. Değişmek yalnızca biz onu gerçekleştirdiğimizde gelecek. Ve bu arada kalmışlık halinden çıkmanın tek yolu daha çok dayanışma içinde olmak, daha çok çalışmak ve doğrularımızdan şaşamadan ilerlemek. İşte bu yıl, ilhamını kadın hareketlerinden ve mücadeleden alan festival, aynı ilhamı bize geri yansıtmayı hedefliyor

Afiş tasarımı Nazlı Angın Akner’in ellerinden çıkma. Tasarımla hedeflenen; aslında çıkışsızlığın olmadığı, el ele verildiğinde aşılamayacak hiçbir kuvvetin ve engelin olmadığı. Bu cesaretle yola çıkmak ve dayanışmayı gittikçe büyütmek bizi araftan çıkaracak olan tek güç. Ki bizce kadınlar, yüzyıllardır el ele, omuz omuza.

Festivalde ayrıca Onur Ödülü, Bilge Olgaç Başarı Ödülü, Genç Cadı Ödülü ve Tema Ödülü de veriliyor. 2020 yılının aksine bu yıl, 3 Haziran’a dek, hem çevrimiçi hem de sinema salonlarında filmlere ulaşmak mümkün olacak.

Festival programında filmlerin yanı sıra, yerli ve yabancı misafirlerle sohbetler, panel ve gösterimler de olacak.

Festival bünyesinde kısa, uzun, orta metraj kurmaca, deneysel ve belgesel kategorilerinde filmler gösteriliyor. Baaşvurular 26 Şubat’ta sona ermişti.

Jasmila Zbanic imzalı Nereye Gidiyorsun Aida? / Quo Vadis Aida? ve yönetmenliğini Kaouther Ben Hania’nın üstlendiği Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programında yer alan filmlerden. Festival programını ise önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 27 Mayıs- 3 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.
Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 2021 Programı
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap