Kadınlar Kadınları Analiz Ediyor: Bir Etkinlik Tebliği

19- 20 Ekim 2019 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Kadınlar Kadınları Analiz Ediyor” başlıklı konferans, nihayet okuyucuyla buluşmaya hazır.

Kadınlar Kadınları Analiz Ediyor: Bir Etkinlik Tebliği
Kadınlar Kadınları Analiz Ediyor , 2019

İstanbul Psikanaliz Derneği (İPD) ve PSİKE İstanbul ortaklığında düzenlenen COWAP (Kadınlar ve Psikanaliz Komitesi/ Committee on Women and Psychonalysis) bilimsel konferansında Türkiye’nin yanı sıra Belçika, İsrail, Britanya ve Almanya Psikanaliz Cemiyeti temsilcileri oturum düzenlemişti.

Etkinlikte; kadının toplumsal kimliği ve cinsel kimliği, anneliğin kadınlar üzerindeki köleleştirici imgesi ve bu imgenin özgürleştirici bir imgeye dönüşümü, gebelik, anne – kız ilişkileri yer alıyordu. Ayrıca kitapta Bergman’ın Persona filmi üzerine okumalar da yer alıyor.

Kadınlar Kadınları Analiz Ediyor: Bir Etkinlik Tebliği
Kadınlar Kadınları Analiz Ediyor – Yapı Kredi Yayınları

Üç kişiden oluşan bilimsel komite; Elda Abrevaya, Melis Tanık Sivri, Pınar Kanlıkılıçer’den oluşuyor. Düzenleme komitesi ise; Elda Abrevaya, Melis Tanık Sivri, Pınar Kanlıkılıçer, Yasemin Cengiz, Ebru Baykoca.

Ayrıca kitabın editörlüğü Elda Abrevaya ve Melis Tanık Sivri tarafından yapıldı.

“COWAP, Uluslararası Psikanaliz Birliği’nin (IPA) Mesleki, Bilimsel ve Eğitim Komitelerinin altında yer alıyor. 1998 yılında kadınlarla ilgili meseleleri ele almak için kuruldu. Günümüzde komitenin odak noktası; toplumsal cinsiyet sorunlarıyla bağlantılı olarak kadınların maruz kaldığı aile içi şiddet, ensest ve cinsel taciz gibi sorunların yanı sıra, ruhsal düzlemde kadınsı cinsellik, annelik, kadınsı ve erkeksi, eşcinsellikler gibi konuları ele alacak şekilde genişletilmiştir. Amacı, kuramsal ve klinik psikanaliz düşüncesiyle toplumsal alanda yaşanan meseleler arasında bağlar kurmak ve bu sayede psikanaliz kavramlarının gelişmesini ve güncellenmesini sağlamaktır.”

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap