Meme Kanserinden Koruyan Besinler

Kanser

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri meme kanseri. Kadınların korkulu rüyası olan bu hastalığa yakalanmamak için işe beslenme şeklinizi değiştirmekle başlamalısınız. Kanser düşmanı olan besinleri hayatınızda ön planda tutarsanız, hastalığa yakalanma riskinizi azaltmış olursunuz. İşte o besinlerden bazıları…

Kanser ve Elma
Meme Kanserine Karşı Elma

Meme Kanserine Karşı Elma

Eskilerden bilinen bir söz vardır: “Günde bir elma giren eve doktor girmez.” Bu sözden yola çıkarak elmanın ne kadar önemli bir meyde olduğunu anlayabilirsiniz. Kış aylarında sıkça manavlarda gördüğümüz elma, aslında sağlık deposu. Vitamin ve mineral içeriği hayli yüksek olan bu meyve, bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan kuvarsetin de içeriyor.  Elmada ayrıca bol miktarda pektin var ki o da en az kuvarsetin kadar önemli bir sağlık bileşeni. Cornell Üniversitesi’nden bir ekip elmanın meme kanseri riskini azaltmada rolü olabileceğini kanıtladı. Bu yüzden beslenme listenizde elmaya mutlaka yer vermelisiniz.

Narın Meme Kanserine Karşı Etkisi

Narın taneleri kadar kabuğu da sağlık saçıyor. Nar kabuğunun içerisindeki ellagik asit antioksidan, anti-mutajenin meme kanserini önlemede büyük rolü var. Nar kabuğunu nasıl tüketirim diyorsanız, yapmanız gereken çok basit. Ufalayıp serin bir yere aldığınız kabuk parçalarını kurumaya bırakın. Ardından suda kaynatarak çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Kanser ve Nar
Narın Meme Kanserine Karşı Etkisi

Kefir

Bağışıklık sisteminde mühim rolü olan kefirin aslında meme kanserini önleme konusunda da büyük görevi var. Japonya’da yapılan bir araştırmada, kefirin tümör oluşumunu engellemede rol oynadığı ortaya çıkmıştır. Meme kanserine yakalanıp kemoterapi gören hastalara da kefir içmesi öneriliyor. Çünkü kefir, kemoterapinin yan etkileri olan bulantı, kusma gibi rahatsızlıkları da azaltıyor.

Kanser ve Zeytinyağı

Zeytinyağının içerisinde oleik asit adlı bir madde vardır. Oleik asit, meme kanserini önlemede büyük rol oynar. Meme kanseri olan hastaların da zeytinyağını tüketmesi gerekir. Çünkü içerisindeki bu madde ilaçların etkisini artırır.

Kanser ve Yulaf
Meme Kanserine Karşı Yulaf

Yulaf

Sağlıklı yaşam için sık tercih edilen yulafın meme kanserini önlemede de etkili olduğunu biliyor muydunuz? Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmasıyla bilinen yulaf, meme kanseri riskini de azaltır. Kahvaltınızda yulafa veya yulaf ezmesine yer verebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay, içeriğindeki yüksek antioksidan sayesinde meme kanseriyle savaşır. Meme kanseri riskini de büyük oranda azaltır. Günde 2-3 fincan yeşil çay içebilirsiniz. Aynı zamanda çilek, portakal ve yaban mersini gibi antioksidan oranı yüksek olan meyveler de bu konuda size yardımcı olacaktır.

Yeşil Çay ve Kanser
Meme Kanserine Karşı Yeşil Çay

Ceviz

Uzmanlar, ara öğün olarak sağlıklı besinler arasında yer alan cevizin aynı zamanda meme kanseri riskini de azalttığını açıklamıştır.

Kanser Dostu Besinler

Bazı besinler kanser riskini artırır, sizi hastalığa bir adım daha yaklaştırır. Meme kanserinden uzaklaşmak isteyenlerdenseniz bunlardan uzak durmalısınız.

Şekerin Kanser Tetikleyici Yönü

Şeker ve şekerli olan yiyecekler tüm kanserleri tetikler. Bu yüzden şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız.

Hazır Gıdalar Kanser Dostu

Paketlenmiş gıdalar kullanılan koruyucu maddeler sebebiyle kanser oranını artırır. Her şeyin tazesini yemeye özen gösterin.

Kanserin En Büyük Destekçisi: Sigara

Vücudun baş düşmanı sigaradan uzak durmalı, sigara dumanından bile kaçınmalısınız.

İşlenmiş Et Ürünleri

Sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünlerini siz siz olun, asla tüketmeyin. Bu ürünlerde kullanılan nitrit ve nitrat kanser olma riskinizi artırır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap