Çamaşırlar Neden Ev İçinde Kurutulmamalı?

Bağışıklık sisteminden, nefes darlığına kadar birçok rahatsızlık belirtisinin nedeni ev içerisinde çamaşır kurutmak olabilir. Özellikle astım hastası olan kişilerin bulunduğu evlerde çamaşır kurutmak çok büyük sağlık problemlerine yol açabilir. Çamaşırların asıldığı nemli bir ortamda bulunmak, ilerleyen zaman dilimleri için Aspergillosis adı verilen hastalığa bile neden olabilir.

Hastalık Nedeni Olarak: Ev İçinde Çamaşır Kurutmak

 

 

çamaşır kurutmak
çamaşır kurutmak

Ev içerisinde çamaşır kurutmak neden zararlıdır? Hangi hastalıklara davetiye çıkarır? Bilim adamları, ev içinde çamaşır kurutmanın, nem yaratmaya, küflerin ve böceklerin çoğalmasına, astım riskinin artmasına sebep olduğu dikkatini çekiyor. Özellikle kış günlerinde çoğu kişinin çamaşırlarını kurutmak için dış mekanlarında balkon bahçe gibi yeterli alanları bulunmuyor. Ev içerisinde çamaşır kurutmanın daha hızlı olduğunu düşünerek tercih edilen bu yöntem aslında çok da iyi bir fikir değil. İskoçya’nın Glasgow kentinde bulunan Mackintosh Çevre Mühendisliği Araştırma Merkezi’nin araştırmasına bakılırsa, oda içinde kurumaya asılan kıyafetler, ev içerisindeki nem oranının olması gerektiğinden daha yükseğe çıkarılmasına sebep oluyor. Bu durum bazı hastalıklara davetiye çıkarıyor.

 

 Küf Ortamına Davetiye

çamaşır kurutmak
çamaşır kurutmak

Oda içerisine çamaşır asmak aslında çamaşırların canlı organizma olduğu için küflerin oluşumuna uygun bir ortam hazırlar. Kalorifer peteklerine koyulan çamaşırlar kısa bir zamanda odada bulunan nemi %30’a kadar çıkartıyor. Sadece küf değil başka birçok canlının yaşaması ve çoğalmasına uygun bir ortamı maalesef ki bizler hazırlamış oluyoruz. Isı ve nem, küf mantarlarının üremeleri ve yaşamaları için en önemli etkendir. Aslında bizler evlerimizde yalnız değiliz. Evimizi milyonlarca mikroorganizma ile paylaşıyoruz. Mite adı verilen canlılar genel olarak insanların uyudukları yataklarda, insan vücudunda meydana gelen ısı ve gece terlemeleriyle oluşan nem sayesinde var oluyor.  Bu durumda ev içerisine astığınız çamaşırlar, odanın nemine ekleniyor ve kendinizi mikroorganizmalardan korumanız daha da zorlaşıyor.

Alerjiler

çamaşır kurutmak
çamaşır kurutmak

Mite’lardan, küfe kadar, evimizin içerisinde bizimle beraber yaşayan bu mikroorganizmalar insan sağlığı için son derece tehlikeli. Sürekli olarak bu canlılarla beraber aynı evin içerisinde yaşamak ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olur. Bu hastalıkların başında sürekli hapşırma, göz sulanması ve öksürük gibi belirtileri olan alerjik belirtileri gelmekte. Evinizde küf bulunması demek bu küflerin üremesi anlamına gelir. Üreyen küf mantarları havaya dağılır ve insan solunum yollarına yapışarak solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olur.

 

Kabarık Faturalar

çamaşır kurutmak
çamaşır kurutmak

Bir çamaşır makinasının dolu olduğunu var sayarsak ıslak çamaşırın yaklaşık 2 litre kadar su içerdiği düşünülmektedir. 2 litre su ısınarak havayla temas ederek karışır ve neme dönüşür. Bu durum odanın hem nemlenmesi hem de ısısının düşmesi anlamına gelir. ıslak çamaşırlar nedeniyle soğuyan odayı ısıtmak için daha fazla enerji harcanır. Ev içerisindeki hava ve çamaşırların ısıyı düşürmesi sebebiyle daha fazla yakıt yakmak zorunda kalırsınız. Bu yüzden çamaşır kurutma işlemini ev içerisinde yapmamalısınız.

Kaçınılmaz Hastalıklar

çamaşır kurutmak
çamaşır kurutmak

Bağışıklık sisteminden, nefes darlığına kadar birçok rahatsızlık belirtisinin nedeni ev içerisinde çamaşır kurutmak olabilir. Özellikle astım hastası olan kişilerin bulunduğu evlerde çamaşır kurutmak çok büyük sağlık problemlerine yol açabilir. Çamaşırların asıldığı nemli bir ortamda bulunmak, ilerleyen zaman dilimleri için Aspergillosis adı verilen hastalığa bile neden olabilir. Aspergillosis hastalığı, küf mantarının akciğerlere yerleşmesi ile göğüs ağrısı, şiddetli öksürük, ateş ve nefes tıkanması gibi belirtileri beraberinde getirir. Müdahale edilmemesi durumunda son derece öldürücü bir hastalık da olabilir. Bu yüzden çamaşır kurutmak için evlerinizin içini kesinlikle tercih etmemelisiniz.

 

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap