Beyaz Dişlere Sahip Olmak için Evde Neler Yapılabilir?

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

beyaz dişler
beyaz dişler

Beyaz dişler: Beyaz dişlere sahip olmak hepimizin hakkı ve dişlerimiz konusundaki en büyük zaafımız tabii ki beyaz olmalarını istememiz. Yapılan araştırmalar sonucu insanların %7’sinin sadece dişlerini göstermek istemediği için gülmekten kaçındığını ortaya koymuştur. Maalesef ki herkes beyaz dişler için belli tedavilere gidecek ve para harcayacak kadar şanslı değil. Renginden rahatsız olduğunuz dişleriniz için endişe etmeyi bir kenara bırakın.  Gülüşlerinize övgüler almak, arzu ettiğiniz beyaz dişlere sahip olmak evde uygulayacağınız yöntemlerle çok kolay!

Diş mineleri en kalın haliyle doğal olarak beyazdır. Fakat ne yazık ki aşınan mineler şeffaflaşır ve dişin altındaki “dentin” adı verilen bir sonraki kaplama gözükmeye başlar. Dentin tabakası, mine kaplamasından daha sarı renktedir. Böylece mine tabakası inceldikçe dişleriniz daha sarı gözükür. Siyah çay, kola, sporcu içecekleri, şeker, tatlılar, kırmızı ve beyaz şaraplar, köri ve benzeri soslar, meyve suları gibi yiyecek ve içecekler dişlerin sararmasına sebep olur. Diş rengini bozan gıdalar bir kenara dursun beyaz dişlere sahip olmak için evde uygulayabileceğiniz tariflerimize gelin bir bakalım.

Beyaz Dişler İçin:

Oksijenli Su Ve Yemek Sodası

Oksijenli su ve yemek sodası dişinizde oluşan lekelerin kaybolmasını sağlayacak. Çok fazla kullanmamaya dikkat ederek iki yemek kaşığı oksijenli suyla yemek sodasını diş macunu kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Karışımı yaptıktan sonra içi hava almayan bir kaba koyarak iki hafta boyunca saklayabilirsiniz. Uygulayacağınız bu karışımı macun gibi kullanarak diş fırçanız ile 2 dakika kadar dişlerinizi fırçalayıp bol su ile durulayın. Haftada sadece iki kez uygularsanız beyaz dişlere sahip olduğunuzu görecekseniz.

Bol Su İçin

beyaz dişler
beyaz dişler

Sabah içtiğiniz kahveyi su içerek alışkanlığınızı değiştirmeye çalışın. Kahvede bulunan partiküller, dişlerin üzerindeki biofilme yapışarak renk değişimine sebep olur.

Muz

beyaz dişler
beyaz dişler

Muz diş beyazlatmak için kullanabileceğiniz lezzetli bir yöntem. Muz kabuğu sağlıklı diş ve diş etleri için ihtiyacınızı karşılayacak bir meyve. İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından diş beyazlatmada ayrıca çok etkili. Muz kabuğunun iç kısmıyla dişlerinizi ovalayın. Daha sonra diş macununuzla dişlerinizi fırçalayın. Bu tekniği dişleriniz istediğiniz beyazlığa ulaşana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz.

Karbonat, Tarçın ve Adaçayı Karışımı

beyaz dişler
beyaz dişler

Diş beyazlatma işlevini karbonat üstlenirken, tarçın ve adaçayı ağızın içerisinde meydana gelen bakterileri öldürür ve ağzı temizler. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, dövdüğünüz adaçayını 1 çay kaşığı karbonat ve tarçınla karıştırın. Su ile ıslattığınız fırçanızı yaptığınız karışıma batırdıktan sonra dişlerinize uygulayın. beyaz dişlerinize siz bile inanamayacaksınız.

Çilek

beyaz dişler
beyaz dişler

Yemeyi sevdiğimiz meyvelerden biri olan çilek, içeriğindeki asit ve kazıyıcı dokusu sayesinde diş beyazlatmak için harika doğal bir yöntem. Çilek, plak oluşumunu önleyen malik asit (beyaz, kristal yapılı, katı asit) içerir. Bununla birlikte lif bakımından zengin olan çilek, ağız içini temizler, zararlı bakteri ve mikroorganizmalardan yok eder. Çileği çatal yardımıyla arkasıyla ezerek püre haline getirin ve diş fırçanızla haftada sadece 2 defa uygulayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap