Ramazan öncesi açıkta satılan ürünlere dikkat!

Ramazan öncesi Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu Uyarıyor: “Açıkta Satılan Ürünlere Dikkat!”Ramazan öncesi hazırlıklarının olmazsa olmazı, besleyici değeri yüksek olan “Hurma”. Birçok çeşidi ile değişik fiyat aralıklarında satışı yapılan hurma tüketicinin kafasının karşımasına neden oluyor.

Gıda Mühendisi ve Makarna, Lütfen! Sahibi Tuğba Bayburtluoğlu Ramazan yaklaşırken hurma alacak olanları uyarıyor; “Şeker, protein, lif, yağ, çeşitli mineraller ve vitaminler içeren, bağışıklık sistemini güçlendiren, vücudun hem sağlıklı, hem de zinde kalmasını sağlayan bu gıdayı özenle seçmek gerekir.” diyor.

Hurma alırken nelere dikkat etmeli?

Baybutluoğlu açıkta satılan hurma ve bunun gibi ürünler için alışveriş yapacak olanlara şu önerileri yapıyor:

Hurma ve benzeri ürünlerde dikkat edilecek bir nokta glikoz şurubu ve katkı maddesi içerip içermediği. Etikette bu noktaya dikkat edin.

Hurmanın tatlılığı kendinden geldiği gibi ekstra şekere bulanmasından da gelebilir. Bunun da etikette belirtilmesi gerekir. Tavsiyem etiketli ürünlere bakmak ve bilgiler sizi tatmin ediyorsa alışveriş yapmaktır.

Açıkta satılan hurmalar için de soru işareti taşıyabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin; “dökme” tabir ettiğimiz şekilde satılan gıdaların hepsinin toptan etiketi vardır. Bu kanuni bir zorunluluktur. Bu etiketi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Etiketi bulamıyorsanız, çalışanlardan talep edebilirsiniz. Bu sizin hakkınızdır.

Son olarak açıktaki gıdaların üzerine çevrenin tozunun sinmiş olma olasılığının olduğunu unutmayın. Çareyi eve gittiğinizde aldığınız ürünleri yıkamakta bulabilirsiniz.”

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap