Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Bir koşu ayakkabısı seçmek göz korkutucu olabilir: Sayısız marka, yüzlerce stil, farklı destek seviyeleri, yastıklama ve tabii ki tüm bu renkler. Peki en iyi koşu ayakkabısını bulurken önemli olan nedir? Dikkate alınması gereken önemli noktalar var.

Ayakkabınızı Ne İçin Kullanacaksınız?

Ayakkabılarını ne için kullanacaksın? İlk yarışınız için mi çalışıyorsunuz? Daha hızlı koşmak için bir ayakkabı mı arıyorsunuz? Yolda mı yoksa patikada mı koşacaksın? Tüm bu faktörler, ne tür bir ayakkabıya ihtiyacınız olacağını belirler. Koşucuların çoğunun standart bir koşu ayakkabısına ihtiyacı olacaktır, ancak kendinize şu basit soruları sorarak başlamak iyi olur;

koşu ayakkabısı

Hangi Yüzeyde Koşuyorsunuz?

Yol Koşusu

Ağırlıklı olarak daha sert yüzeylerde koşuyorsanız, biraz daha fazla yastık sağlayan ve sert bir yüzeyin günlük aşınma ve yıpranmasını kaldırabilecek bir koşu ayakkabısına ihtiyacınız olacaktır.

Patika Koşusu

Patikaları ve toprak yolları tercih ediyorsanız, harika çekiş gücü olan ve sizi kayalardan, köklerden, kaymalardan ve çamurlu veya ıslak koşullardan koruyan bir ayakkabı tercih edeceksiniz. Ayrıca koştuğunuz parkurların ne kadar teknik olduğunu ve koşuyu ne sıklıkla planladığınızı düşünmek de önemlidir.

Koşu Bandında Koşmak

Koşunuzun çoğunu bir koşu bandı üzerinde yaparsanız, seçim yol ayakkabısından çok farklı olmamalıdır. Biraz daha hafif veya daha az yastıklı bir ayakkabı seçebilirsiniz.

Ayakkabılarınızı Hangi Koşu Türleri İçin Kullanıyorsunuz?

Günlük Koşu

Haftada birkaç gün koşuyor, ara sıra 5 km veya 10 km mi yarışıyorsunuz yoksa yarı maratonda mı koşuyorsunuz? Koşu ayakkabılarının çoğu bu aktiviteler için harika olacak. Standarttan ekstra yastığa uzanan koşu ayakkabıları, günlük koşularınız için işi halledecektir.

Uzun Mesafe Koşusu

Haftada 25-30 km’den fazla koşmayı planlıyorsanız, yastıklama daha önemli bir faktör olabilir. Özellikle belirli bir seansta 10 km’den fazla koşacaksanız. Ayaklarınızın altında ne olduğuna çok daha fazla dikkat etmek isteyeceksiniz. Ayakkabıların yalnızca kullanım ömrüne sahip olduğunu belirtmek gerekir, bu nedenle ayakkabılarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olmak ve yaralanma riskini azaltmak için, daha yüksek kilometrelerde antrenman yaparken iki çift ayakkabıyı kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu, vücudunuz için küçük bir varyasyon sunmak için aynı ayakkabıdan ikisi veya iki farklı model olabilir.

Yarış ve Daha Hızlı Koşu

Standart bir ayakkabıda kesinlikle hızlı koşabilirsiniz. Ancak daha hızlı olmayı umuyorsanız, daha hafif, daha az yastıklı bir ayakkabı daha iyi bir seçim olabilir. Minimal bir ayakkabı, daha standart bir koşu ayakkabısı kadar uzun bir kullanım ömrüne sahip değildir. Yarışlar, tempo koşuları, aralıklar ve diğer hız çalışmaları için daha hafif bir ayakkabıya sahip olmak, ayakkabı rotasyonunuza harika bir katkı sağlar. Ancak tek yaptığınız kısa, hızlı koşularsa, ihtiyacınız olan tek şey hafif veya performanslı bir koşu ayakkabısı olabilir.

Ayakkabılarınızın Ömrünü Nasıl Uzatabilir ve Yaralanmaları Nasıl Azaltabilirsiniz?

Daha önce de söylediğimiz gibi, bir ayakkabının ömrü, ne sıklıkta koştuğunuza bağlı olarak genellikle koşu mesafelerine bağlıdır. Özellikle daha uzun mesafe koşuyorsanız, yaralanmaya eğilimliyseniz veya hızlı işler için daha hafif bir ayakkabı kullanmak istiyorsanız, iki ayakkabıyla egzersiz yapmanızı öneririz. Ayakkabılarınızı birbiri ardına değiştirerek, her bir ayakkabının ömrü uzatılabilir.

Kaliteli Markalardan Ayakkabı Satın Alın

Bazı koşu ayakkabıları, genel bir spor perakendecisinde bulacağınızdan daha pahalı görünse de, fiyat farkının önemli bir nedeni vardır; kalite ve performans. Kaliteli koşu ayakkabıları, yaralanmaları önlemeye yardımcı olacak ve sonuçta ayakkabıdan daha fazla can almanıza yardımcı olacak en iyi teknoloji ve yastıklama ile donatılmıştır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap