Papatya çayı nasıl tüketilir? Papatya çayının faydaları nelerdir?

papatya çayı

Kendinizi papatyanın mucizesine bırakmaya ne dersiniz? İşte faydaları…

Günün stresini atmak için ve hastalıklardan korunmak için herkesin bir formülü vardır. Bazı insanlar hastalıklardan korunmak için meyve yerken, bazı insanlar da bitki çayları içer. Bu şifalı meyveler ve bitki çayları sayesinde hastalıklardan kurtulmak ve hastalıkları önlemek mümkündür. Papatya çayı, ıhlamur, ısırgan otu çayı, adaçayı, böğürtlen yada rezene çayı gibi tüm bu çay çeşitleri hastalıkları önler ve özellikle kış yada bahar aylarında hastalıklara karşı koruma sağlar.

Papatya çayının faydaları

Papatya özellikle papatya çayı olarak da tüketilebilmesi sebebiyle vücuda birçok fayda sağlar. Bu şifalı çayın içilmesi sayesinde sindirim sisteminin rahatlaması, hazımsızlığın giderilmesi ve yenilen yemekleri kolaylıkla sindirme sağlanabilir. Aynı zamanda bu bitkinin çayı iştah açar, hemoroid yani basur tedavisinde de kullanılabilir.

Ayrıca bu şifalı çay, kadınların adet yani regl dönemlerindeki ağrılarının giderilmesini de sağlar. Regl döneminde yaşanan depresiflik için yemekten 30 dakika sonra içilen papatya çayı rahatlatıcıdır. Adet döneminden üç gün önce papatya çayının içilmeye başlanması depresifliğin giderilmesinde etkili olur.

Papatya çayı gargara yapılmak suretiyle kullanılarak boğaz ağrıları ve ağız yaralarının tedavisinde kullanılır. Diş ağrıları için ve uykusuzluğa karşı da faydalıdır. Geceleri uyuyamamaktan mı yakınıyorsunuz? Herkes uyurken siz gözünüzü bile kırpmıyor musunuz? İşte o zaman adresiniz mutlaka bu şifalı ve leziz çay olmalıdır.

papatya çayı

Gaz sorunu ve ishal sorunu olanlar için faydalıdır.

Araştırmalar ile bu şifalı çayın anti-enflamatuar, anti-mikrobik ve anti-tahriş edici özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır .

Gastrit ve ülsere karşı kullanılır. İçeriğinde bulunan alfa-bisabolol anti-ülser özelliktedir.

Sivilce tedavisinde de kullanabilirsiniz. Sallama çayını veya çayının demlenmiş posasını soğukken sivilce olan yere hafifçe masaj uygulayın. Hem sivilceleri azaltır hem de anlık olarak görüntüyü güzelleştirir. Özellikle ergenlik dönemindeki gençler sivilcelerden sürekli şikayet eder. Ergenlik sivilcelerinden bu bitki çayı sayesinde kurtulabilirsiniz.

Papatya uykusuzluk için mükemmel bir çaydır. Uykusuzluk ya da başka türlü çeşitli uyku bozuklukları tedavi etmek için, uyumadan yaklaşık yarım saat önce bir bardak papatya çayı içip rahatça uyumayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca, depresyon için etkili bir çaydır.

Ayrıca, göz çevresindeki koyu halkaları azaltmak için de kullanabilirsiniz. Bu bitkinin çaylarını sıcak suyun içine koyun. Beş dakika sonra onları çıkarın ve karışımın oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin. Daha sonra göz yorgunluğu gidermek ve koyu renkli halkaları azaltmak için kompres olarak karışımı uygulayın.

Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yayımlanan araştırma sonucuna göre, papatya çayının şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan böbrek hasarı, görme kaybı gibi etkilerin azalmasında yardımcı olabileceği ortaya koymuştur.

Soğuk algınlığı ve virüsler ile savaşta vücudun direncini arttırmak için kullanılmalıdır.

Papatya çayı nasıl yapılır?

Papatya çayı hazırlanması için, 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya, 3 bardak kaynamış suya ilave edilir. Su, papatyalar ile birlikte 7-10 dakika daha demlenir ve daha sonra papatya çayı süzülerek içilir.

Papatya çayı aşırı tüketilirse ne olur?

Aşırı tüketim sonucu santral sinir rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Baş ağrısı, depresyon belirtileri, halsizlik, mide ağrısı ve ishal eğilimi oluşabilir. Tüm yiyecekler ve içeceklerde olduğu gibi papatya çayını da dozunda kullanmak gerektiğini unutmayın.

Papatya çayı uyku verdiği için dikkat gerektiren işlerden uzak durmak gerekir. Bebeklerde kullanmadan önce dozajı hakkında doktorunuza başvurunuz. Ayrıca bebeğe soğuk içiriniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap