Mide botoksu nedir? Nasıl uygulanır?

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kamil Gülpınar, obezite tedavisinde botoks kullanımını sizler için anlattı. Obezite tedavisinde ameliyatsız teknik olarak uygulanan mide botoksu işleminde, endoskopik yöntemle midenin belirli bölgelerine botulinum toksini enjekte edilir böylelikle bazı kaslar geçici olarak işlev göremez ve gıda tahliyesi geciktirilir, doygunluk hissi uzatılabilir. Ayrıca botoks açlık hissine neden olan ghrelin hormonunu da baskılar ve açlık hissi kontrol altına alınabilir.

Kimler için uygundur?

Mide botoksu, vücut kitle indeksi (BMI) 27,5 ile 35 arasında olan yaklaşık 20-30 kilo kaybetmek isteyen kadın ve erkekler için uygun ameliyatsız bir enjeksiyon tekniğidir. Mide botoksu kısa sürede hızlı ve güvenli kilo kaybının yanı sıra uzun vadede çok daha büyük oranlarda kilo verme imkanı da sunar. Kişilerin başarılı bir şekilde kilo vermelerini ve sonuçların kalıcı olmasını sağlamak amacıyla tasarlanmış bir endoskopik prosedürdür.

Mide botoksu nasıl uygulanır?

Obezite tedavisinde ameliyatsız teknik olarak uygulanan mide botoksu işleminde, endoskopik yöntemle ağızdan girilerek midenin belirli bölgelerine botulinum toksini enjekte edilir böylece midedeki bazı kaslar geçici olarak işlev göremezve gıda tahliyesi geciktirilir, doygunluk hissi uzatılabilir. Ayrıca botoks açlık hissine neden olan ghrelin hormonunu da baskılar ve açlık hissi kontrol altına alınabilir.

Mide botoksunda kesi uygulanmaz. İşlem öncesi hasta anestezi doktoru tarafından uyutulur. İşlem yaklaşık 20 dakika sürmekle birlikte mide botoksu işlemi sonrası hastalar çoğunlukla evine dönebilir.

Mide botoksu uygulamasıyla yaklaşık 6 ila 8 ay arasında ideal kiloya ulaşılması sağlanır. Mide botoksunun tespit edilmiş ciddi bir yan etkisi yoktur. Botoksa alerjisi olma durumunda gerekli kontrollerin sağlanması gerekir.

İyileşme süreci nasıldır?

Uygulamadan sonra diyet ve egzersiz uygulanmalıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzıyla desteklenirse hastalar 5-6 ayda ortalama 10-20 kilo verebilir. Yan etkisi olmaması ve hızlı bir prosedür olması nedeniyle tercih edilen bir tedavi yöntemidir ve başarı oranı oldukça yüksektir. Obezite ciddi bir sağlık problemidir ve birçok kronik hastalığa zemin oluşturur. Mide botoksu ile aşırı kilo azaltılarak genel sağlığı ve yaşam kalitesini artırmak mümkündür.

Verilen kiloların korunması için dikkat edilmesi gerekenler

Başarılı bir şekilde kilo vermenin en önemli kısmı, potansiyel olarak sağlıksız davranışları tanımlamak ve onları nasıl değiştireceklerini öğrenmektir. Alanında uzman danışman yardımıyla, potansiyel olarak sağlıksız davranışların nedenleri ve faktörleri tanımlanmalı, sağlıklı davranışlar edinilmeli, kilo vermeyi sağlayacak olumlu yaşam tarzı değişiklikleri benimsenmeli bunun için yeni hedefler ve stratejiler belirlenmelidir.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap