Şeker Alternatifi Olarak Kullanılabilecek Doğal Besinler

Şekerin zararları

Şeker Yerine Neleri Tüketebiliriz?

şeker alternatifi
şeker alternatifi

 

 

 

 

 

 

 

 

Şeker alternatifi olarak tüketeceğiniz besinlerle mutfaklarınızda lezzetli tatları ortaya çıkarabileceksiniz.  Günlük hayatımızda tükettiğimiz yiyeceklerde elde edilen fazla şeker kullanımı vücudumuzda doğrudan yağa dönüşüyor. Doğal alternatifler nelerdir? Şeker yerine ne kullanılmalı? Beslenme uzmanlarının söylediği en temel şeylerden biri de şekerden vazgeçerek doğal alternatifleri tercih etmemiz gerektiği. Şekerin sağlığımız açısından pek de faydalı olmadığını bilsek de çoğu zaman tatlı krizleri yaşıyoruz. Bu zamanlarda tatlılardan vazgeçmekte ise epey zorlanıyoruz.

Şeker, vücudumuza açlık ve tokluk hissini düzenleyen hormonlarla etkileşime girer. Bu artan kalori, kilo alımına yol açabilir.Ayrıca, insülin ve yağ depolanmasına neden olan metabolizmaya zarar verir. Aslında, birçok çalışma şeker ve obezite arasında güçlü bir bağlantının olduğu sonucuna ulaşmıştır. Basitçe söylemek gerekirse, en çok şeker tüketen kişilerin, en az tüketenlerden daha fazla kilolu veya obez olma olasılığı daha yüksektir. Şeker endüstrisi, şekerin sağlık üzerindeki etkileri hakkınca kamuoyunu değiştirmek için aktif olarak mücadele etmesine rağmen, bugün şekerlerin hemen hemen her organ sistemini etkilediğini biliyoruz. Bu yüzden sizlere doğal şeker ve tatlandırıcı önerilerimiz var!

Şeker, mineral eksikliklerine yol açabilir!

Krom, bakır, çinko ve magnezyumun hepsi şeker metabolizması ile tükenir. Yüksek kan şekeri, böbrek hastalığı olan biri için önemli bir risk faktörüdür. Şeker, böbreklerdeki mikrovasküler damarlara zarar verir ve  tansiyon, sıvı dengesi atılımının düzenini etkileyebilir.

NHS(Ulusal Sağlık Hizmeti) kurallarına göre, şeker kullanımı her gün yiyecek ve içeceklerden aldığınız enerjinin veya kalori miktarının % 10’undan fazlasını oluşturmamalıdır.

Şeker Alternatifi:

BAL

şeker alternatifi
şeker alternatifi

 

Bal doğal bir üründür, bol miktarda değerli besin içerir ve dünyadaki en eski tatlandırıcılardan biri olarak kabul edilir. Çiçek nektarını toplayan, basit şekerleri içine ayıran ve sonra peteklerde saklayan arılar tarafından üretilir.

AGAV ŞURUBU

şeker alternatifi
şeker alternatifi

 

 

Agav şurubu olarak da bilinen agave nektarı, Meksika’da bulunan agave bitkisinin meyvesinden üretilir. Agav şurubunun tadı bal’a benzer fakat daha ince bir kıvama sahiptir.

 

 

HİNDİSTAN CEVİZİ ŞEKERİ

şeker alternatifi
şeker alternatifi

Yapısında yüksek enerji bulundurmasına rağmen, hindistancevizi şekerinin glisemik endeksi düşüktür ve saf şeker formuna sahiptir. Aynı zamanda normal şekerden çok daha lezzetlidir.

AKÇAAĞAÇ ŞURUBU

şeker alternatifi
şeker alternatifi

 

Şeker, akçaağaç ağacından çıkarılan akçaağaç şurubu (“sıvı altın” olarak da bilinir) krep yapımlarında oldukça lezzetlidir. Aynı zamanda çaydaki şekere iyi bir alternatiftir.

 

PİRİNÇ MALT ŞURUBU

şeker alternatifi
şeker alternatifi

 

Pirinç malt şurubu, kahverengi pirinçten elde edilen bir tatlandırıcıdır. Pirinç malt şurubunu yapmak için, nişasta molekülerini parçalamak üzere enzimler eklenir, daha sonra şurup halini alıncaya kadar pişirilir. Karışım bal’a benzer bir kıvam alır. Yemek yaparken kullanacağınız tariflerinizde, şeker yerine pirinç malt şurubunu tercih edebilirsiniz. Fakat, her fincan şeker yerine 1 ¼ fincan pirinç malt şurubu ekleyin. pirinç malt şurubu, günlük hayatımızda kullandığımız beyaz şeker kadar tatlı olmadığı biraz daha fazla kullanmanız gerekebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap