Tip 2 Diyabet Nedir? Neden Oluşur?

Tip 2 diyabet, vücut hücrelerinin insüline dirençli hale geldiği ve pankreasın yeterli insülin üretmediği metabolik bir bozukluktur. Vücudunuzun kan dolaşımınızdaki şeker (glikoz) seviyelerini düzenlemek için insüline ihtiyacı vardır.

Tip 2 diyabet genellikle obezite, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol ile el ele gider. Giderek daha genç insanları etkiliyor ve tip 2 diyabetli bazı insanlar insülin kullanmak zorunda kalıyor.

Tip 2 Diyabet

Semptomlar

Tip 2 diyabet genellikle hiçbir semptom göstermeden gelişir ve semptomlar o kadar hafiftir ki fark edilmez. Bu nedenle kan şekeri testi, diyabeti erken teşhisi ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için hızlı tedaviye olanak sağlaması açısından önemlidir. Diyabet semptomları şunları içerebilir:

 • yorgunluk
 • anormal derecede susamış hissetmek
 • artan açlık
 • artan idrara çıkma
 • bulanık görme
 • sık enfeksiyonlar ve yaralar

Tip 2 Diyabete Ne Sebep Olur?

Tip 2 diyabet bir gecede gelişmez. Genellikle vücut hücrelerinin insülini düzgün kullanamadığı insülin direnci ile başlar. Kan dolaşımında glikoz birikir ve pankreas, kan şekeri seviyesini düşürmek için insülin üretmeye devam eder. Zamanla pankreas yeterince insülin salgılama kabiliyetini kaybeder. Bu, sonuçta tip 2 diyabetli kişinin her gün insülin enjekte etmesine neden olabilir.

İyi haber şu ki, bir gecede gelişmediği için, bölgedeki insanlar yeterince erken teşhis edilirse, bundan kaçınmak için önlemler alabilirler. Bu nedenle kan şekeri seviyenizi test ettirmek iyi bir fikirdir. Normalin üzerinde, ancak diyabet teşhisi için sınır noktasının altında olan hafifçe yükselmiş bir kan şekeri seviyesi, glikoz intoleransının bir işareti veya doktorların “pre-diyabet” olarak adlandırdığı durum olabilir. Bu sizi sadece diyabet değil, aynı zamanda kalp hastalığı geliştirme riski altına sokar.

Testler ve Teşhis

Doktorunuz belirtilerinizi soracak ve fizik muayene yapacaktır. Diyabet teşhisini doğrulamak için kullanılabilecek testler şunları içerir;

Kanda ne kadar glikoz olduğunu ölçen basit bir kan test
Glikosile hemoglobin (HbA1C), önceki 2 ila 3 ay içinde ne kadar yüksek kan şekeri seviyelerinin olduğuna dair bir gösterge veren bir kan testi
Diyabet tanısı şüpheli olduğunda oral glukoz tolerans testleri kullanılabilir. Kan şekeri seviyeleri, belirli miktarda glikoz içeren bir içecek tüketmenizin ardından belirli zamanlarda ölçülür.

Tip 2 diyabet teşhisi konulursa, doktorunuz kan şekeri kontrolünüzü izlemek ve diyabet komplikasyonlarını kontrol etmek için düzenli aralıklarla kan testleri önerecektir.

Tip 2 Diyabet Tedavisi

İlaçlar

Yaşam tarzı önlemleri yeterli değilse, doktorunuz kan şekerinizi düşürmek için tablet almanızı önerebilir. Kan şekerini düşüren çeşitli ilaç türleri farklı şekillerde çalışır.

 • Biguanidler (metformin), karaciğerinizin ürettiği ve saldığı glikoz miktarını azaltır.
 • Sülfonilüreler, daha fazla insülin üretmesi için pankreasınızı uyarır.
 • Tiazolidindionlar (glitazonlar) sizi insüline daha duyarlı hale getirir.
 • Alfa-glukozidaz inhibitörleri, bağırsaklarınızdan glikoz veya karbonhidrat emilimini yavaşlatır.
 • İnkretin arttırıcılar ve mimetikler (DPP-4 inhibitörleri ve GLP-1 reseptör agonistleri), insülin salınımını uyarır ve karaciğer tarafından glikoz üretimini azaltır.
 • SGLT2 inhibitörleri, glikozun böbrekler tarafından yeniden emilmesini önler.
 • Tek başına bir tür kan şekerinizi yeterince düşürmüyorsa, doktorunuz birden fazla tablet almanızı önerebilir.

İlaçlara başladıktan sonra bile yaşam tarzı önlemleri esastır. Kan şekeri kontrolü zamanla kötüleşme eğilimindeyken, iyi beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını sürdürebilirseniz, sonunda insülin tedavisine ilerlemekten kaçınmanız çok daha olasıdır.

İnsülin

Bazı durumlarda doktorunuz insülin almanızı önerebilir. Bu, yalnızca tabletler ve yaşam tarzı önlemleri ile yeterince kontrol sahibi değilseniz olacaktır. Tip 2 diyabeti olan birçok kişi, vücutları bunu yapmayı bırakacağı için, sonunda insülin almaya başlamalıdır.

Diğer Tedaviler

Şeker hastalığının komplikasyonlarından kaçınmak için, kan basıncınızı ve kanınızdaki kolesterol ve diğer lipidlerin (yağ türleri) miktarını kontrol edecek ilaçlara da ihtiyacınız olabilir. Diyabet için teşvik edilen aynı yaşam tarzı değişiklikleri de bu ekstra ilaçlara olan ihtiyacınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap