Soğuk algınlıklarının şifa kaynağı: Elma çayı

Elma çayı hastalıklar söz konusu olduğunda tam da aranılan şifa kaynağıdır. Bu şifalı çayı farklı şekillerde hazırlayabilir ve birçok hastalığa çare bulabilirsiniz. Elma bitkisinin en çok uygulanan tariflerinden biri tarçınlı diğer bir tarifi ise limonlu tarifidir. Özellikle ülkemizde ve yurt dışındaki ülkelerde tarçınlı tarifi oldukça gündemde olan ve tercih edilen bir çaydır. Tarçınlı çayında bulunan tarçının faydaları üzerine birçok araştırma yapılmış, vücut için yararları araştırılmıştır. Bu şifalı bitkinin ve tarçının vücuda olan birçok faydasından sizde yararlanmak istiyorsanız mutlaka sık sık bu şifalı tarçınlı çayı tüketmelisiniz. Hele hele sonbaharı yaşayıp kışa doğru yol aldığımız bu günlerde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için mutlaka bu şifalı çayı tercih etmelisiniz.

Elma çayı tarifi

Bahsettiğimiz üzere şifalı elma çayı tarifi farklı şekillerde hazırlanabilir. Yazımızda sizler için tarçınlı çayı tarifinin yanında limonlu çayı tarifini de yazacağız. Umarız sizler için faydalı tarifler hazırlayabiliriz.

Elma-tarçın çayı tarifi

Bu şifalı çayın tarifi için iki adet elma yıkanarak kabuklarıyla birlikte küçük parçalar halinde kesilir ve iki bardak suyun içinde 10 dk. kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra içine tarçın eklenir. Tarçın kabuk halindeyse 2-3 adet kabuk tarçın yada tarçın toz halindeyse 2 çay kaşığı tarçın çayına ilave edilir. Tarçın ile birlikte 5 dk. daha demlenerek elma çayı ocaktan alınır. Tarçınlı elma çayı 5 dk. soğutulduktan sonra içilebilir. İşte bu şifalı çayın tarifi bu kadar kolaydır. Kış aylarında evlerinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir tariftir. Tabii tarçın da evlerin vazgeçilmezi, her daim evlerde bulundurulan bir baharat çeşididir. Bu şifalı bitki sayesinde sağlığınıza sağlık katmak sizin elinizdedir.

Limonlu elma çayı tarifi

Limonlu elma çayı hazırlamak için iki adet elma yıkanarak kabukları soyulmadan küçük parçalara ayrılır ve çaydanlığa koyulur. Daha sonra bir adet limon yıkanarak küçük parçalara ayrılır ve üzerine eklenir. Limon ve elmaların üzerine 3 bardak su ilave edilir. 15 dk. kadar kaynatılan karışım ve limonların üzerine 6 adet karanfil ve yarım çay kaşığı karabiber eklenerek 5 dk. daha kaynatılır. Soğuduktan sonra limonlu çayı servis edilir. Afiyet olsun.

İşte bu şifalı çayların tarifleri bu kadar kolaydır. Kış aylarının tam da ortasında olduğumuz şu günlerde, bu şifalı çaylarla hem içiniz ısınacak hem de vücudunuz için gerekli yararı bulacaksınız. Aslında bu tür çayları her daim içmelisiniz. Bu şifalı çayın yanında içine ilave ettiğiniz tarçın, limon gibi ekstra bitkiler sayesinde daha fazla yarar sağlayacaksınız. Vücudunuz bu şifalı bitkilerin de faydalarından yararlanacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap