Cinsel İsteksizlik Neden Oluyor?

Seks, refahın birçok yönü üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir: en temel fizyolojik ihtiyaçlarımızdan biridir. Seks, kimliğimizi besler ve sosyal hayatımızın temel bir unsurudur. Ancak milyonlarca insan yetişkinlik dönemlerinin en azından bir kısmını seks yapmadan geçiriyor. Bu cinsel isteksizlik duygusal sıkıntı, utanç ve düşük benlik saygısı ile sonuçlanabilir.

Yine de toplumumuz seks yapmaya odaklanırken, biz seks yapmama konusunda pek bir şey bilmiyoruz. Cinsiyet ve toplumsal cinsiyetin nasıl etkileşim kurduğundan etkilenen bir insan davranışı araştırmacısı olarak, cinsel isteksizlik refahımızın birçok yönünü etkilediğini buldum. Ayrıca insanların, bazıları kolayca ele alınabilen birçok farklı nedenden dolayı seksten kaçınırlar.

cinsel isteksizlik

Ne Kadar Çok Seks O Kadar İyi Olur?

Daha fazla cinsiyete sahip kişiler, daha yüksek özgüven, yaşam memnuniyeti ve yaşam kalitesi bildirirler. Aksine, daha düşük seks sıklığı ve seksten kaçınma psikolojik sıkıntı, anksiyete, depresyon ve ilişki sorunları ile bağlantılıdır.

Bir araştırmaya göre dönüm noktası niteliğindeki çalışmasında yetişkinlerin yüzde 19’unun seks yapmadığını keşfetti. Bu, cinsiyete ve evlilik durumuna göre değişir ve neredeyse hiçbir evli erkek uzun süre seks yapmaz. Diğer araştırmalar da kadınların seksten erkeklerden daha çok uzak durduğunu doğruluyor. Aslında kadınların yüzde 40 kadarı hayatlarının bir döneminde seksten kaçıyor. Seks sırasında ağrı ve düşük libido büyük sorunlardır.

Cinsiyet farklılıkları erken başlar. Ergen erkeklerden daha fazla genç kadın seksten kaçınmaktadır. Kadınların ayrıca çocukluk çağı cinsel istismarı nedeniyle seksten kaçınma olasılığı daha yüksektir. Hamile kadınlar, düşük yapmaktan veya fetüse zarar vermekten korkarlar ve ayrıca ilgisizlik ve yorgunluk nedeniyle seks yapmayı reddedebilirler. Erkeklerin seksten kaçınmasının en yaygın nedenleri sertleşme bozukluğu, kronik tıbbi durumlar ve fırsat eksikliğidir.

Tıbbi Sorunlar Var

Bununla birlikte, hem erkekler hem de kadınlar için, araştırmalarımız ve diğerlerinin çalışmaları, tıbbi sorunların cinsellikten kaçınmanın ana nedenleri olduğunu göstermiştir. Örneğin, kalp hastalığı hastaları genellikle kalp krizinden korktukları için seksten kaçınırlar. Diğer araştırmalar, inme gibi serebrovasküler rahatsızlığı olan kişiler için de aynı şeyi göstermiştir.

Kronik ağrı, cinsel eylemin zevkini azaltır ve pozisyonları sınırlandırarak doğrudan müdahale eder. Kronik ağrı için bazı ilaçlar gibi, neden olduğu depresyon ve stres de araya girebilir. Diyabet ve obezite gibi metabolik durumlar cinsel aktiviteyi azaltır. Aslında, diyabet erkeklerde cinsel düşüşü 15 yıla kadar hızlandırır. Büyük vücut kütlesi ve zayıf vücut imajı, seks yapma fırsatının özü olan yakınlığı mahveder.

Kişilik bozuklukları, bağımlılık ve madde bağımlılığı ve düşük uyku kalitesi, cinsel ilgi ve yeteneklerde önemli rol oynar. Antidepresanlar ve anti-anksiyete ilaçları gibi birçok ilaç, cinsel dürtü ve cinsel aktiviteyi azaltır ve sonuç olarak cinsel kaçınma riskini artırır. Son olarak, erkekler için düşük testosteron seviyeleri ve erkeklerde ve kadınlarda düşük dopamin ve serotonin seviyeleri rol oynayabilir.

Çözüm Nedir?

Çok az insan cinsel sorunları hakkında doktorlarıyla konuşuyor. Aslında, tüm tıbbi ziyaretlerin en az yarısı cinsel konuları ele almıyor. Utanç, kültürel ve dini faktörler ve zaman eksikliği, bazı doktorları hastalarının cinsel yaşamları hakkında soru sormaktan alıkoyabilir. Bazı doktorlar, cinsel sorunları ele almanın hastaya çok fazla yakınlık yarattığını düşünüyor. Diğerleri cinsellik hakkında konuşmanın çok zaman alacağını düşünüyor.

Yine de, bazı doktorlar hastalarla cinsel ilişkiyi sormaktan çekinirken, araştırmalar, hastaların sorulduğunda yanıt vermeye istekli göründüğünü göstermiştir. Bu, doktor getirmedikçe cinsel sorunlarının ele alınmayacağı anlamına gelir. Hastalar biraz yardımdan yararlanabilir. Sadece bir örnek vermek gerekirse, artritli ve bel ağrısı olan hastaların ağrıdan kaçınmak için sağlık uzmanlarından tavsiye edilen cinsel ilişki pozisyonları hakkında bilgi ve tavsiyeye ihtiyaçları vardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap