Sivilce Sorunlarında B5 Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Vitamin takviyeleri B5 vitamini

B5 VİTAMİNİ TAKVİYELERİ VE AKNE TEDAVİSİNDE B5 VİTAMİNİ KULLANIMI

B5 vitamini nedir nedir? B5 vitamini sivilce tedavisinde nasıl kullanılmalı? B5 vitamini içeren besinler ve B5 vitamini takviyeleri.

Eğer bu yazımızı okuyorsanız bir ihtimal olarak akne yani sivilce probleminiz var demektir. Peki sivilce probleminizden kurtulmak için daha önce farklı metotlar denemiş olmanıza rağmen yine bu yazıyı okuyorsanız eğer, probleminizin devam ettiğini ve kendinize yeni bir çözüm yolu aradığınızı anlayabiliriz. Evet bu yazımızda sizler için yeni bir araştırma yaptık ve B5 vitamininin sivilce sorunlarınıza olan faydalarını inceledik.

Dünyanın dört bir yanında, 12 ila 24 yaş arasındaki insanların %85’inden fazlasının sivilce problemlerinden muzdarip olduğunu biliyor muydunuz?

Özellikle Amerikalıların, diğer birçok akut sağlık probleminden daha fazla sivilce rahatsızlığıyla mücadele ettikleri ortaya çıkmıştır. Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından yapılan bir çalışmada, 50 milyondan fazla Amerikalının, sivilce sorunuyla mücadele için reçete edilmemiş takviyeler ve OTC ilaçları hariç olmak üzere yılda 6 milyar ABD dolarının üzerinde harcama yaptığı bulunmuştur.

Sivilce ile savaşmanıza yardımcı olacak birçok tedavi türü mevcuttur. Bir pantotenik asit olan B5 vitamini son zamanlarda popüler bir seçenek hâline gelmiştir. Aslında, o kadar popüler oldu ki, birçok doktor şimdi farklı topikal merhemler gibi diğer popüler seçeneklere göre bu seçeneği tercih ediyor. İsterseniz şimdi gelin sizler için yaptığımız bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkardığımız B5 vitaminin sivilce sorunlarına olan faydalarına birlikte göz atalım.

Pantotenik Asit veya B5 Vitamini

B5 vitamini veya pantotenik asit, yediğimiz yiyeceklerin çoğunda kolayca bulunabilen ve suda çözünen bir vitamindir. ‘Pantotenik’ kelimesinin kökeni, her yerde anlamına gelen Yunanca “Pantos” kelimesinden geldi. Bu bileşiğin birçok gıdada bulunabilmesi, bu bileşiğin önemini kesinlikle azaltmaz. Düzenli olarak B5 vitamininin tüketilmemesi durumunda vücudumuzda kolayca B5 vitamini eksikliği yaşayabiliriz. Aşağıdaki maddelerde sizler için pantotenik asidin faydalarını sıraladık, buna göre pantotenik asit;

 • Enerji üretimi
 • Protein ve yağ sentezi
 • Sağlıklı lipid metabolizması
 • Bazı özel hücre türlerinin büyümesini ve rejenerasyonunu kolaylaştırmaktadır.

Belki de B5 vitamininin en önemli rolü Koenzim-A veya CoA adı verilen bileşeni oluşturmaktır. Koenzim-A, çeşitli biyokimyasal aktivitelerde kullanılan temel bir enzimdir. CoA da vücudumuzdaki yağ moleküllerini parçalamak için gereklidir. Bu işleme Yağ Asidi Oksidasyonu denir.

Koenzim-A (CoA) üç bileşenden oluşur. Bunlar;

 • Pantotenik asit,
 • Sistein
 • ATP’dir (Adenosin Trifosfat). 

Bu üç bileşikten vücudumuz kendi ATP ve Sisteini yapabilir ancak pantotenik asit günlük diyetimizden toplanmalıdır.

Vücudunuzda Co-Enzim A bulunmadığı taktirde, vücudunuz yağları düzgün sentezleyemez. Ciltteki yağ bezlerinden fazla yağ veya sebum salarak CoA enzimi eksikliğinin üstesinden gelmeye çalışır. 

Pantotenik Asit Akne Tedavisi Ne Kadar Etkilidir?

Pantotenik asit eksikliğinin akne sorununun tek nedeni ve tedavisi olduğuna inanmak bizim için çok kolay ve rahatlatıcı olabilirdi. Ancak bu, karmaşık bir sorunun aşırı basitleştirilmesinden başka bir şey değildir. Akne çözeltisi için b5 vitamini fikri, 1997’de Dr. Lit-Hung Leung tarafından yayımladığı makalesinden sonra popüler hâle geldi. Ancak o dönemde Dr. Leung, bu makaleyi bir teori olarak yayımlamıştı.

Dünyanın her yerinden tıbbi personel de dâhil olmak üzere birçok akne hastası, akne için b5 vitamin denedi ve birçoğu da olumlu sonuçlar aldı. Bununla birlikte, evde deneyebileceğiniz akne için kanıtlanmış doğal ilaçlar mevcuttur ve B5 Vitamini, tedavi sürecini önemli ölçüde hızlandırabilir. Bazı araştırmalar, b5 vitamininin akne tedavisi olarak etkinliğini doğrulasa da, plasebo etkileri olarak da atfedilebilirler. Unutulmamalıdır ki şu anda, bir akne tedavisi olarak pantotenik asit veya b5 vitamininin etkinliğini kabul etmek veya reddetmek için henüz yeterli ve kesin kanıtlar ortaya konulamamıştır.

B5 Vitamininin Avantajları Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, B5 vitamini veya pantotenik asit, vücut metabolizmamızda birçok rol oynamaktadır. Yağ hücrelerini parçalamak gibi bazı önemli rollerin yanı sıra, cildinizi daha temiz hâle getirmek gibi B5 vitamininin birçok faydası vardır. Uzmanlar tarafından gıdalardan veya takviyelerden B5 vitamin almanın bazı faydaları aşağıdaki şekilde açıklanmıştır;

 • Optimum cilt bütünlüğünü kolaylaştırır.
 • Steroid hormonları dâhil olmak üzere yağ asidi oksidasyonunu destekler.
 • Yağ bezlerinde ve lekelerde sebumu azaltır.
 • İnsülin direnci seviyesini artırır.
 • Adrenal bez fonksiyonunu destekleyerek sağlıklı bir stres tepki sisteminin korunmasına yardımcı olur.
 • Melatonin ve nörotransmitter asetilkolin üretimini kolaylaştırır.
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

B5 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Eğer ciddi derecede yetersiz beslenmiyorsanız B5 vitamin eksikliğiniz olması pek de mümkün değildir. Ancak olası bir B5 vitamin eksikliği yaşıyorsanız belirtileri şunları içerebilir;

 • Yorgunluk.
 • Baş ağrısı.
 • Kardiyovasküler instabilite.
 • Kas krampları.
 • Uyku bozuklukları.
 • Bozulmuş motor koordinasyonu.
 • El ve ayaklarda yanma hissi.
 • Gastrointestinal rahatsızlıklar.

Sivilcenizi B5 Vitamini ile Tedavi Etmek İçin Yapmanı Gerekenler

Bilim insanlarına göre günde üç kez 300 mg B5 vitamin takviyesi alabilirsiniz. Bu da günde yalnızca 900 mg. alabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Not: B5 vitamini takviyesi almadan önce doktorunuza gidip B5 vitamini oranınızı ölçtürmeli ve doktorunuzun tavsiye edeceği mg. seviyelerini korumanızı tavsiye ederiz.

Sonuç Olarak

Birçok doktor gibi sivilce problemleri üzerindeki B5 vitamininin etkisi üzerine derinlemesine araştırma yaptıktan sonra, akne problemleri için pantotenik asit veya B5 vitamininin kullanımının henüz sınırlı olduğunu görüyoruz. Bu yüzden oluşan sivilce probleminiz için nihai tedavi olarak kabul etmek doğru olmayacaktır. B5 vitamini takviyesi almak şu aşamada alternatif bir seçenek olarak kalmalıdır. Bununla birlikte, B5 vitamini takviyeleri veya diğer sivilcelerle mücadele eden takviyeler almanızın size bir zararı olmayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap