Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

şampuan seçmek

Saçımız, görünüşümüzün güzelliğini artıran en önemli unsurdur. Herkes havalı ve parlak saçlara sahip olmak ister. Saçlarınızın bakımı ve temizliğini sağlayan şampuanları doğru alıyor muyuz? Şampuan seçmek için nelere dikkat etmemiz gerekir? Çoğu kişi şampuan alırken kokusuna bakmaktadır. Ancak şampuan seçerken içeriğine ve özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Hazırsanız, duş sürecini bir saç bakımı ritüeline dönüştürmek için size ipuçları veriyoruz. Bu tür sorular soruyorsanız;

  • Şampuan seçmek için nelere dikkat etmeliyim?
  • Bir şampuanın iyi olup olmadığını nasıl anlarsınız?
  • Pahalı şampuan almaya değer mi?

Bu sorularının cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. Haydi başlayalım.

Şampuan Hakkındaki Yanılgılar

Şampuan seçimine geçmeden önce doğru bildiğimiz hatalardan bahsetmeliyiz. Böylece bu ipuçlarına neden ihtiyaç duyduğunuzdan emin olabilirsiniz.

En Çok Köpüren Şampuan, En İyi Temizleyici Şampuandır

Öncelikle şampuanın köpüklenme oranının saç temizliği ile ilgisi yoktur. Köpük, şampuan içerisinde bulunan kimyasalların hava ile temasından dolayı oluşur. Saçınızı temizleyen köpük değil içeriktir. Mükemmel temizlik sonucunu köpürmeyen bir şampuandan alabilirsiniz. Günümüzde en çok köpüren şampuanın en iyi temizlendiğine inanılsa da bu hataları doğru bir şekilde kabul etmemelisiniz.

şampuan seçmek

Saçlar Her Gün Şampuanla Yıkanmalıdır

Saçınızı her gün şampuanla temizlemeniz gerektiğini söylüyorlar. Saçınız çok kuruysa her gün şampuan kullanarak saçınızı daha da yıpratacaksınız. Saçınız çok kuru ise gün aşırı yıkamalısınız, günlük duş sırasında saçınızı kemikle kapatabilirsiniz. Hızlı yağlanmış saçınız varsa, bu sebum salgısı sorununun bir işaretidir, sık duş aldıkça saçlarınız daha da yağlı hale gelecektir. Çok yağlı saçlarınız olsa bile günde sadece bir kez duş almalısınız.

Şampuanların Üzerine Yazılanlar Aynı Olsa Bile İçerikleri Farklıdır

Her şampuanın içeriği aynıdır ancak şampuanın üzerine yazılanların doğru olmadığını söyleyenler olabilir. Ancak bu doğru değil. Kuru, yağlı, kıvırcık, boyalı saçların ihtiyaçları farklıdır. Örneğin; Kepekli saçlar için saç derisini besleyen ve nemlendiren bir şampuan gereklidir. Boyalı saçlara duyulan ihtiyaç, saç uçlarındaki yıpranmayı gidermektir. Şampuanların içerikleri bu ihtiyaçlara göre düzenleniyor ve saçınız için gerekli olan şampuan çeşidini satın alıyorsunuz.

Şampuanınızı Sürekli Değiştirmeyin

Bir süre sonra düzenli olarak kullanılan şampuana saçların alıştığı söyleniyor. Şampuan markasının zaman zaman değiştirilmesi gerektiği söyleniyor. Ancak saç şampuan veya herhangi bir kimyasala alışmaz. İhtiyaçlarınız değiştiyse veya memnun değilseniz şampuanınızı düzenli olarak değiştirebilirsiniz.

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

  • Saçınız kıvırcıksa silikonsuz şampuanları tercih etmelisiniz. Kalın ve kuru saçlara sahipseniz silikon şampuanlar saçınızın doğal şeklini bozacaktır. Saçınız çok ince ise saçlarınızın daha kalın ve dolgun görünmesi için silikon şampuanlardan yararlanabilirsiniz.
  • Kalın saçlarınız varsa nemlendirici ve yumuşatıcı içerikli şampuanları kullanabilirsiniz. Özellikle şampuan alırken kremsi olmasına dikkat etmelisiniz. Saç kremi içermeyen bir şampuan kullanıyorsanız saç kremi alıp duşta kullanabilirsiniz.
  • İnce saçlar hızla kırılır. Kuru saçlar için özel üretilmiş ve elektriklenmeye karşı direnç sağlayan şampuanları satın alabilirsiniz. Restoratif bakım serisini seçebilirsiniz. Benzer şekilde kuru ve yıpranmış saçları olanlar da keratin destekli şampuanlardan yararlanabilir.
  • Normal saçlara sahipseniz, saç derinizi temizleyen herhangi bir şampuanı kullanabilirsiniz. Saçınızda herhangi bir sorun yoksa kokusuna bakarak şampuanı tercih edebilirsiniz. Saçınız yağlı ise çay ağacı içerikli şampuanları önerebiliriz. Yağ dengesini sağlayan çay ağacı özü, saç derisinin ihtiyacı olan özel bakımı sağlar.
  • Boyalı saçlar için renk koruması önemlidir. E vitamini ve A vitamini yönünden zengin şampuanlar satın alabilirsiniz. Saçınızı her gün yıkamamalısınız, bir gün ara vermelisiniz. Saç boyasının kalıcılığı için boyamadan sonra 3 gün saçınızı yıkayamazsanız boya daha kalıcı olacaktır.

Cinsiyete Göre Şampuan Seçmek

Erkeklerin kafa derisinin seramid seviyesi kadınlara göre daha düşüktür. Erkek kafa derisinde protein kaybı vardır ve daha zayıf bir koruma bariyerine sahiptir. Erkeklerin saçı sebum’u kadınlardan daha hızlı üretir. Bu, erkeklerin saçlarının daha hızlı yağlandığı anlamına gelir. Kadınlarda kuru kafa derisi sorunu yaygınken erkekler düzleşmiş ve sönmüş saçlara hacim kazandırmaya çalışır. Tüm bu farklılıklar, erkeklerin ve kadınların farklı şampuanlar kullanması gerektiğinin kanıtıdır. Saç derisinin ve saç tellerinin farklı ihtiyaçları için cinsiyete özel şampuanlar arasından seçim yapabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap