Çocukların Diş Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler 5 Şey

Ebeveynler, diş bakımı konusunda çocuklarına örnek olmalıdır. Çocuklar ebeveynlerini örnek alarak, yaşam boyu bu alışkanlıklarını tekrar ederler. Sağlıklı alışkanlıklara başlamak için, sağlıklı bir ağız ve gülümseme konusunda sizin ve çocuğunuzun bilmesi gereken 5 şeyi kontrol edin.

Fırçalamak İçin Henüz Erken Değil

Bebekler için fırçalama farklı şekilde yapılır. Ebeveynler, dişler gelmeden önce çocuklarının diş etlerini temizlemek için bebeklere özel bulunan diş kaşıyıcı eldivenlerini kullanmalıdır. Bu nazik diş bakımı uygulaması çok yardımcı olmaktadır. Çocuğunuzun ağzında ve dilin küçük kıvrımlarında bakterilerin büyümesini geciktirir. Her şey bakterilerle savaşmak ve tükürük paylaşımından kaçınmakla ilgilidir. Çocuğunuzla aynı kaşığı veya bardağı paylaşmayın. Bir emziği asla ağzınızla temizlemeyin. Çocuğunuzun en az bir dişi olduğunda, yumuşak kıllı bir çocuk diş fırçasıyla başlayabilirsiniz. Kahvaltıdan sonra ve akşam yemeğinden sonra florürlü diş macunu ve yumuşak bir fırça kullanın.

diş bakımı

Florürlü Diş Macunu Başından Beri Güvenlidir

Son yıllarda hekimler, florürlü diş macunu ile fırçalamaya başlamanın daha iyi olduğunu açıkladılar. Bebeğiniz ilk dişi çıktıktan sonra florür ile fırçalamaya başlayabilirsiniz. Daha sonra çocukta üç adet diş bezelye büyüklüğünde olduğunda macun kullanmalısınız.

Diş Hekimine Hem Erken Hem De Sık Sık Gidin

Genellikle yetişkinlerin yılda iki kez diş hekimine gitmesi gerekir. Aynısı çocuklar için de geçerlidir. Bir pediatrik diş hekimi sözlü bir muayene yapacak ve bir diş geçmişi başlatacaktır. Ebeveyn olarak çok sayıda çürük varsa, çocuğunuzun çürük geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir. Ancak erken ve sık diş ziyaretleri çocuğunuza en iyi şansı ve sağlıklı dişleri verir. Çocuğunuzun 1 yaşından önce diş hekimine gitmesi durumunda ilk beş yıldaki diş sorunlarının % 40 oranında azaldığı tahmin edilmektedir.

Fırçalama Tekniği Gerçekten Önemlidir

Çocuklar genellikle 3 ila 5 yaşlar arasında kendi dişlerini fırçalamaya başlayacak yaştadır. Bunu iyi bir kural haline getirin ve çocuğunuza her gün iki dakikalık diş fırçalama alışkanlığının olmasını sağlayın. Çocuklar dişlerini asla ileri geri fırçalamamalıdır. Bunun yerine, fırçayı diş etlerine doğru eğin ve her dişi küçük daireler halinde fırçalayın. Her şey yüzeylerin ve boşlukların plak tutmasını önlemekle ilgilidir.

Diş İpi Kullanımı

Birçok yetişkin diş ipi kullanımına kötü bir örnek teşkil ediyor. Diş ipi kullanmak isteğe bağlı ya da sadece yiyecek sıkıştığında yaptığınız bir şey olarak görülmemelidir. Birçok ebeveyn, çocukların kalıcı dişler gelene kadar diş ipi kullanmalarına gerek olmadığına inanır. Bu doğru değildir. Dişler birbirine değdiği anda diş ipi kullanmaya başlamalısınız. Ne kadar iyi fırçalarsanız fırçalayın, dişler birbirine değdiğinde ulaşılamayan yerler vardır. Küçük çocuklar için üretilmiş tek kullanımlık diş ipleri alınmalıdır.

İyi bir diş bakımı, bir çocuğun gelişimi ve genel sağlığı için önemlidir. Bu 5 şeyi uygulayın ve çocuğunuzu mükemmel diş ve ağız sağlığı için mümkün olan en iyi pozisyona getirin. Çocuğunuzun diş sağlığını ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen diş hekiminize kontrol ettirin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap