Fondöten

Hiç kullandığınız bir rujun ya da giydiğiniz bir bluzun aynı renk ancak farklı tonlarının üzerinizde bambaşka etkiler yarattığı oldu mu? Cevabınız evet ise bunun tek nedeni sahip oldunuz cilt alt tonu. İlk bakışta tespit edilemeyen cilt alt tonu, yaptığınız makyajdan saçınızın rengine ve giydiğiniz kıyafetlere kadar görüntünüzü iyi yönde etkileyecek her şeyi belirliyor.

Cilt Rengi ve Cilt Alt Tonu Arasındaki Fark Nedir?

Cilt rengi aynada kendinize baktığınızda ilk bakışta ayırt edebildiğiniz, cildinizin sahip olduğu renktir. Cilt renginiz çevresel koşullara göre yıl içerisinde değişikliklere uğrar. Bunun aksine cilt alt tonu değişikliğe uğramaz. Cilt rengi skalası açıktan koyuya birçok farklı tona sahipken ilk bakışta tespit edilemeyen cilt alt tonu sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere üçe ayrılır. Cildinizin aslında nasıl göründüğünü belirleyen cilt renginiz değil cilt alt tonunuzdur. Açık renkte bir cilt renginizin olması sıcak cilt alt tonuna sahip olmadığınız anlamına gelmez. Aynı şekilde koyu bir cilt rengine sahip olan biri soğuk cilt alt tonuna sahip olabilir.

Cilt bakımı ve makyaj teknikleri.

Cilt Alt Tonunu Bilmek Neden Önemlidir?

Makyajınız, saçınızın rengi ya da kıyafetleriniz sizi canlı ve hoş gösteriyorsa bunun nedeni kullandığınız renk tonlarının cilt alt tonunuz ile uyumlu olmasıdır. Bu nedenle sıcak, soğuk ya da nötr cilt alt tonlarından hangisine sahip olduğunuzu bilmek kendinize en uygun renkleri kolaylıkla seçebilmenizi sağlar.

[the_ad id=”6082″]

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

  1. Gün ışığında bilek içlerinizdeki damar renginize bakın. Eğer damarlarınız mavi ve mor tonlara daha yakın görünüyorsa soğuk, eğer damarlarınız yeşil tonlara daha yakınsa sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Eğer tonlar belirsiz ise bu nötr olabileceğiniz anlamına gelir.
  2. Beyaz bir kağıt alıp boynunuzun ya da göğsünüzün yanında tutun. Bu testi yüzünüz ile yapmaktan kaçının çünkü yüzlerimiz gün içindeki hormonal değişiklikler nedeniyle biraz daha kırmızıya yakın bir tonda olabilir. Beyaz kağıt yanında cildiniz pembeye mi yoksa sarıya mı daha yakın? Eğer pembeye yakın ise soğuk, sarıya daha yakın ise sıcak tona sahipsinizdir. Eğer ayrım yapamıyorsanız nötrsünüz demektir.
  3. Aynı boyutlarda gümüş ve altın takıları boyun bölgenizin üzerinde tutun. Gümüş takı cildinizi daha canlı gösteriyorsa soğuk, altın daha canlı gösteriyorsa sıcak tona sahipsiniz.

Cilt Alt Tonunuza Göre Size Uygun Renkler Nelerdir?

Cilt alt tonu belirleme ve makyaj teknikleri.
Cilt alt tonu belirleme ve makyaj teknikleri.

Eğer soğuk cilt alt tonuna sahipseniz kullanacağınız renklerin daha soğuk tonlarını tercih etmeniz çok daha iyi bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır. Eğer sıcak cilt alt tonuna sahipseniz daha sıcak tonları tercih etmeniz gerekiyor. Eğer nötrseniz çok şanslısınız çünkü hemen her tonda renk cildinize kolaylıkla uyum sağlayacaktır.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar