Zeytinyağı Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

İnsanlar saç bakımları için yıllardır zeytinyağı saç bakımı kullanır ve parlaklık, vücut, yumuşaklık ve esneklik kattığını iddia ettiler. Zeytinyağı saç bakımı içeriğinde palmitik, oleik asit ve skualendir. Bunların hepsi yumuşatıcılardır, yani yumuşatıcı özelliklere sahiptirler. Aslında birçok şampuan, saç kremi ve pomat, yumuşatıcıların laboratuar yapımı versiyonlarını içerir.

Saç bakımında zeytinyağının popülaritesini destekleyen çok az bilimsel kanıt vardır. Ancak zeytinyağının etkisine dair bazı araştırmalar, büyük bir nemlendirme etkisine sahip olabileceğini gösteriyor. Zeytinyağı saç teline nüfuz ederek ve nemi koruyarak saça yumuşaklık katabilir ve saçı güçlendirebilir. Zeytinyağından geldiği söylenen parlaklık, saçın dış kütikülünü yumuşatan yağdan kaynaklanıyor olabilir. İhtiyaçlarınıza uygun bir rutin bulmadan önce bazı deneyler yapabilirsiniz. Saçınıza bakım yapmak için hiç zeytinyağı kullanmadıysanız, buradan başlayabilirsiniz.

zeytinyağı saç bakımı

Ölçü

Daha önce saç ürünü olarak zeytinyağını hiç denemediyseniz, ilk bakımınız için sadece bir veya iki çorba kaşığı kullanın. Ne kadar zeytinyağı kullanmanız gerektiği, ne kadar derinlemesine ve nerede nemlendirmek istediğinize bağlıdır. Uçlar bir çorba kaşığından fazlasını gerektirmez.

Masaj

Yağı saçınıza birkaç dakika masaj yaparak uygulayın. Kuru saç deriniz varsa, saç derinize masaj yaparak da uygulayabilirsiniz. En etkili bakım için saçınızı duş bonesine sarın ve yağın 15 dakika veya daha uzun süre emmesini bekleyin.

Durulama

Yağı şampuanlamadan önce saçınızı geniş dişli bir tarakla tarayın. Bu, daha sonra taramayı ve şekillendirmeyi kolaylaştıracaktır. Şampuanlayın ve sonuçları görmek için saçınızı kurutun. Ne kadar uyguladığınıza bağlı olarak iki kez şampuanlamanız gerekebilir. Zeytinyağıyla kıvamlandırmanın zararlı hiçbir yanı yoktur. Saçınız her gün nemlendirici bir bakım gerektirecek kadar kuru değilse, en iyi sonuç için haftada bir veya daha az sıklıkta kullanın.

Zeytinyağını Kimler Kullanmalı?

Genel olarak zeytin yağ kullanmak her saç tiplerinin ve dokusuna göre doğru olmayabilir. Bazı saç tipleri yağı diğerlerine göre daha uzun tutmaktadır. Vücudunuz doğal olarak saç köklerine bağlı bezler aracılığıyla yağ üretir ve bu yağ, ince, düz saçlarda, kaba veya kıvırcık saçlara göre daha hızlı hareket etme eğilimindedir.

Kalın Saç

Zeytinyağı en çok kuru ve kalın saçlar için faydalıdır. Savunucular saçın nemli ve güçlü kalmasını sağlayabileceğini söylüyor. Zeytinyağı, daha ince saçları azaltma eğilimindedir. Yağlı saçlar ve saç derileri sadece bakım gerektirmez.

İşlenmiş Saç

Perma veya ağartıcı ile işlem görmüş saçlar gibi yoğun işlem görmüş saçlar özellikle ekstra nemden yararlanır. Zeytinyağını uygulamadan önce her zaman ilk uygulamadan sonra yaklaşık 72 saat beklemesiniz. Ağartılmış saçlarda zeytinyağı kullanacaksanız, yağın yeşil tonlarında bir iz bırakmadığına emin olmanız için bir saç teli deneyin.

Kırık Saçlar

Zeytinyağı, saçınızın kırık veya yanmış uçlarını düzeltmeye yardımcı olabilir. Hasar gören tellerin son 2 inçine uygulayın. Sadece uçları tedavi ediyor olsanız bile, saçınızı sabit tutun, böylece zeytinyağı giysilerinize bulaşmasın. Saçınızı baştan şekillendirmek için saç derisinden başlayın ve yağı uçlara kadar masaj yapın.

Bit

Zeytinyağı, saç bitlerinin giderilmesine yardımcı olabilir, ancak diğer yağ veya yumuşatma tedavilerinden daha etkili değildir. Doğru tarağı saçınıza uygulamak bitleri ve sirkelerini çıkardığınızdan emin olmak çok önemlidir.

Kepek

Kepeği tedavi etmeye çalışıyorsanız, mantar dahil pek çok nedeni olduğunu unutmayın. Bildiğimiz kadarıyla kepek tedavisi yoktur, ancak zeytinyağı kullanmak pullarınızı azaltabilir. Kuru saç derinize zeytinyağı ile masaj yapın ve kepekleri tarayın. Saçınıza zeytinyağı bırakın ve ekstra bakım için duş bonesi ile örtün.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap