Sağlıksız İlişkiler: İlişkinizin Sağlıksız Olduğunuz Gösteren 8 İşaret!

Sağlıksız ilişkiler yaşadığınızı mı düşünüyorsunuz? İlişkiniz gerçek sevgi mi yoksa yalnızlık mı? Eğer emin olamıyorsanız işte size sağlıksız ilişkiler yaşadığınızı gösteren 8 işaret!

1. İlişki içerisinde kişisel gelişiminiz için kendinize vakit ayıramıyorsanız

Sağlıklı ilişkiler kişisel gelişim için güvenli sığınaklar sunar. İlişkilerin hayatta kalması için kendi gelişimlerinin ve mutluluklarının feda edilmesi gerektiğini düşünen insanlar genellikle kendilerini sevgisiz, yalnız ve ihmal edilmiş hissederler.

2. Hayat Enerjinizin Tükendiğini Hissediyorsanız

Duygusal vampirler terimini hiç işittiniz mi? Bu kişiler başkalarının hayat enerjisini sömürerek yaşarlar. Eğer enerjinizi boşaltan, yorgun ve tükenmiş hissetmenize neden olan biriyle birlikte olduğunuzu düşünüyorsanız mutsuzluk kaçınılmazdır.

3. Sürekli Suçlanıyorsanız

Eğer öfke ve problemleri yüzünden sürekli sizi suçlamaya eğilimli biriyle birlikteyseniz kendinizi savunurken ya da anlaşılmaya çalışırken çok fazla enerji harcarsanız. Sizi anlamamaya programlanmış birine açıklama yapmaktan vazgeçmezseniz kendilik algınıza zarar verir ve kendinize olan güveninizi kaybedersiniz.

4. Sürekli çatışmalar ve tartışmalar yaşıyorsanız

Sürekli çatışma, kavga, suçlama ve bağışlama eksikliği görülen ilişkiler sağlıksız ilişkiler kategorisine girer. Kaçınılmaz olarak felakete neden olurlar. Eğer kırıcı tartışmaları ve kavgaları sıkça yaşıyorsanız dikkat!

5. İhtiyaçlı olmayı aşık olmak ile karıştırıyorsanız

Aşırı sahiplenici tavırlara ve kıskançlığa dikkat edin; çünkü bu işaretler aşık olmaktan ziyade aslında birilerinin ihtiyaç duyduğu şeyler ilgilidir. Birinin size olan sevgisi “benim için ne yapabilirsin”e bağlıysa eşitlikçi bir ilişkiden bahsedilemez. Eğer ilişkinizde güven temeli yoksa, bunun ilerde yaşayabileceğiniz daha büyük sorunların bir işareti olduğundan emin olabilirsiniz. Bu sağlıksız ilişkilerin en önemli işaretidir.

6. Kendiniz hakkında iyi hissetmek yerine kötü hissediyorsanız

Sizi olduğunuzdan daha iyi biri haline getirmeyen ilişkilere dikkat edin. Eğer ilişki kendiniz hakkında daha kötü hissetmenize neden oluyorsa bu ilişkiyi bitirmenin zamanı gelmiş demektir.

7. Karşınızdaki kişiyi değiştirmeye ya da iyileştirmeye çalışıyorsanız

Sağlıksız ilişkilerde odak, kendinizi değiştirmeye ya da iyileştirmeye çalışmak yerine bunu başkalarına yapmaya çalışmakla ilgilidir. Karşılıklı saygının olduğu bir ilişkide birisini kafanızdaki ideal kişiye dönüştürmeye çalışmazsınız. Eğer bunu yapıyorsanız, bu o kişiden çok sizinle ilgili problemlere işaret eder ve mutsuz bir ilişkinin temelini oluşturur. Sağlıklı bir ilişkide insanlar birbirlerini oldukları gibi kabul ederler ve kimseyi kendi ‘’projeleri’’ olarak görmezler.

8. Birini bulmaya çalışırken kendinizi kaybediyorsanız

Mutlu olmak için bir başkasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kendinize her şeyden daha fazla ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu yüzden, kendinizi kişisel gelişiminizi aksatan bir ilişkide buluyorsanız ve bu ilişkiyi yalnızca kendi ihtiyaçlarınızı görmezden gelerek sürdürebiliyorsanız, kesinlikle sağlıksız bir ilişki içerisindesiniz demektir.

Karşılıklı sevgi ve saygının olmadığı hiçbir ilişkide sağlıklı bir paylaşımdan söz edilemez. İlişkilerin, bağımlılıkları beslemek yerine sizi bireysel olarak geliştirecek karşılıklı paylaşımlar olduğunu unutmayın.

İlişkinizden varsayımları uzak tutun: İşte varsayımlar hakkındaki gerçekler

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap