Erkeklerin Sahip Olduğu, Kadınların ise Sosyal Medyada Paylaşılmasını Dahi Umursamadığı 23 Özgüvensizlik

En özgüvenli insanların bile, yeri geldiğinde bazı özgüvensizlikleri olabiliyor. Hatta ve hatta erkeklerin sahip olduğu özgüvensizlikler de var! İnanabiliyor musunuz?

Özellikle dış görünüşümüz, karakterimiz ve hayatımızdaki herhangi bir şeyle ilgili güvensizlik geliştirebiliyoruz. Ancak gerçek şu ki; kendimizin en büyük eleştirmeni yine kendimiziz. Çoğu zaman hangi konuda güvensizlik yaşadığımızı başkalarından gizlemeyi başarırız. Ancak kimse bunu bizim dert ettiğimiz gibi büyük bir problem olarak görmez. Son yıllarda sosyal medya, özgüvensizliklerini paylaşan, ve böyle hissetmenin normal olduğuna dair birbirlerine destek mesajları yağdıran kadınlarla dolu.

Peki ya erkekler? Bizce, bu dayanışmanın dışında kalmamak için cesaretlendirilmeliler. Sosyal medya sitesinde şöyle bir soru ortaya atıldı:

Sosyal medya sitesi Reddit’te bir kullanıcı, ortaya şu soruyu attı:
Erkeklerin vücutlarıyla ilgili kafasına taktığı; kadınlarınsa bir o kadar önemsemediği yaygın özgüvensizlikler neler? Soruyu 3.4k kadın cevapladı. Ve ortaya yalnızca, erkeklerin fiziksel anlamda kafalarını kurcalayan özgüvensizlikler değil, genel anlamda güvensizliklerini de barındıran 23 maddelik bir liste çıktı. Biz de verilen cevapları sizlerle paylaştık. Siz ne düşünüyorsunuz? Acaba bizim ülkemizde erkeklerin sahip olduğu yaygın güvensizlikler neler?

Bakalım kadınlar bu konular hakkında ne düşünüyor?
 • Lütfen kendinizi aşırı zeki veya bir konuda uzmanmış gibi gösterme endişesine kapılmayın. Biraz olsun kendinizi düşünün ve ilgi alanlarınızın tadını çıkartın. Dürüst olmak gerekirse,  biz aslında tutkulu ve derinlemesine konuşabileceğimizi birilerini arıyoruz. Tabii kıvrak zekâ ve mizah anlayışı da olsa hiç fena olmaz.
 • Boyunuz! Eğer kısa boyluysanız ve bununla ilgili bir takıntınız varsa, sizi burada çekicilikten uzaklaştıran şey boyunuz değil, maalesef bu konuya olan tavrınız..
 • Para! Ve parayla kurduğunuz ilişki. Bazı erkekler, sırf karşıdaki kadını etkileyebilmek için tüm parasını ateşe atıp yakabilirmiş gibi davranıyor. Özellikle de ilk buluşmada. Ay sonunda ise faturaları ödeyemiyorlar. Açıkçası, her akşam şık bir restoranda yemek yemek yerine, istikrar ve dürüstlüğü tercih ediyoruz.
Erkeklerin Sahip Olduğu, Kadınların ise Sosyal Medyada Paylaşılmasını Dahi Umursamadığı 23 Özgüvensizlik
Paranız yoksa, bu çok da büyük problem değil!
 • Vücudunuz.. Ve büyük ihtimalle sahip olmadığınız six pack’leriniz. Her şeyden önce, sizi karakteriniz için seviyoruz. Ayrıca sarıldığımızda aldığımız his bizi çok mutlu ediyor, çünkü bir süper modelin vücuduna sahip olmak zorunda olmadığımız için kendimizi kötü hissetmiyoruz.
 • Duygularınızı göstermeniz. Maalesef toplumsal öğretiler sebebiyle birçok erkek ağlayamıyor. Çünkü genç yaşta onları hep “erkekler ağlamaz” gibi sözlerle baskılıyoruz.
 • Kellik. Sandığınız kadar korkutucu değil. Kel olan pek çok etkileyici adam tanıyoruz.
 • Biraz içgörü sahibi olmanız çok şirin. Hımm.. Peki düz bir popoya sahip olmanız? Aslında onun da pek bir önemi yok. Sivilceleriniz de pek problem değil açıkçası. Büyük burun mu? Ne olmuş yani? Çarpık bir gülümseme? Gülümsediğiniz sürece o da sorun değil. 🙂
 • Göğüs veya kol kılları. Evet oradalar ama gerçekte kimsenin umurunda değil.
 • Açıkçası meteliğe kurşun atan bir erkeğin, sırf beni etkilemek için yemeğe çıkarmasından ya da hediyeler almasından nefret ediyorum. Bir keresinde biriyle yemeğe çıktım ve karşımdaki erkeğin, zihninde para hesabı yaptığını gözlerimle görebiliyordum. Aslında bunu söylemek bile gereksiz ama; tüm gece boyunca en ucuz yemekleri sipariş ettim ve bu ıstıraptan kurtuldum. Beyler, çalışıyorsanız, okuyorsanız ve güzel bir kişiliğe sahipseniz, ortalıkta ATM gibi dolanmanıza gerek yok. Lütfen bizi parayla etkilemeye çalışmaktan vazgeçin. Bir paket cips alıp kanepede oturalım ve aptal bir film izleyelim. İnanın böylesi daha iyi.
 • Dürüst olmak gerekirse… Çatlaklar ve yara izleri. Çoğu kadında olduğu gibi.. Ve inanın gerçekten umursamıyorum. Benim de var. Meyveli turtaların da üzerlerinde çatlak oluyor fakat hiçbirimiz onlara hayır diyemiyoruz.
Erkeklerin Sahip Olduğu, Kadınların ise Sosyal Medyada Paylaşılmasını Dahi Umursamadığı 23 Özgüvensizlik
Yara izleriniz hiç de kötü gözükmüyor.
 • Bazen tuhaf veya utanç verici bir şey yapmak. Bir sebepten bu durumu, hiç ama hiç utanmış gibi görünmeyen ve aşırı derecede kendine güvenen erkeklerden daha çekici buluyorum.
 • Herhangi bir sporda yeterince iyi olmanıza gerek yok. Gerçekten, kimin umurunda ki?
 • Gri saçlar.. Kocam 32 yaşında ve şimdiden saçları beyazlarla dolu. Resmen çıldırıyor! Bence hiç önemi yok ve hala çok yakışıklı. Niye bu kadar takıldığını anlayamıyorum.
 • Alt karın kaslarınız.. Tanıdığım birçok kadın kaslarınızın olup olmamasıyla ilgilenmiyor bile.
 • Fazla kilolar. Tabii ki normalin ötesinde bir obeziteden bahsetmiyorum. Ancak 10-15 kg fazlası olan erkekler bana, arkasına saklanabileceğim büyük ve güven dolu ayıcıklar gibi görünüyor. 🙂
Fazla kilolarınızı dert etmiyoruz.
Fazla kilolarınızı dert etmiyoruz.
 • Eski sevgilim sesinden nefret ediyordu. Ve sesinin çok yüksek çıktığını düşünüyordu. Ses perdelerini bile fark etmiyorum. Ama bu durumun, aramıza sahte bir ayrım soğukluk sokmasına izin verdi, bu yüzden ayrıldık. YÜKSEK SESLER SEVİMLİ! TOK SESLER SEVİMLİ! TÜM SESLER MÜKEMMEL!
 • Karınlar ve yan göbekler.  Ben şahsen bir erkeğin karnını görmeyi seviyorum ve yumuşak bir göbek dokunmak ve dinlenmek için çok güzel. Sevgilime arkadan sarılmayı seviyorum.
 • Sağlıklı dişleri severim, ancak yıllar önce uzun süre ön dişleri çarpık bir adamla çıktım, bu, onu benim gözümde gerçekten daha sevimli yaptı, özellikle de güldüğünde. Sonrasında da ön dişlerinde boşluk olan bir adamla evlendim. Güzel bir kahkahayla harika gidiyor. 🙂
 • Kocam, pazılarının ne kadar büyük olduğu konusunda çok endişeli. Gerçekten sıska bir çocuktu, (Oğlumuz da aynı şekilde) bu yüzden bence her zaman büyük ve sert adam olmak istiyordu. Artık kasları var ve sürekli bana onlar hakkında ne düşündüğümü soruyor. Demek istediğim, pazı ne büyüklükte olursa olsun seninle ilgileniyorum dostum. Son on beş yıldır birlikteliğimiz sözleşme gereği zorunlu olsa da, ağır şeyleri kaldıramasan bile senin bırakmaya niyetim yok.
Büyük pazılarınız olmasa da olur!
 • Calf’ler. Sıska olmaları umurumuzda bile değil.
 • Büyük burun. Şahsen benim hoşuma bile gidiyor.
 • Çirkin ayaklar. Açıkçası ayaklarınız umurumda bile değil. Benim de ayaklarım, bir kadın ayağına göre oldukça çirkin ve bunun hiçbir önemi yok.
 • Açıkçası akneleri hiç sorun etmiyorum. Ama evgilim bu konuda çok güvensiz ve ben bunu hiç önemsemiyorum. Hatta bu haliyle sevimli gözüktüğünü bile söyleyebilirim.
Erkeklerin Sahip Olduğu, Kadınların ise Sosyal Medyada Paylaşılmasını Dahi Umursamadığı 23 Özgüvensizlik
Akneleri de dert etmiyoruz.

Erkeklerin sahip olduğu ve kadınların aslında hiç dert etmediği en yaygın güvensizlikler işte bunlar. Kim bilir, belki de beraber beden olumlama seansları düzenlemenin vakti gelmiştir. 🙂

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap