Kozmetik sektörünün hayvan deneyleri ve bu deneylerin acımasızlığını kobay Tavşan Ralph’in kendisinden dinleme vakti: “Save Ralph”

Save Ralph, yani ‘Ralph’i Kurtarın’, Spencer Susser tarafından yönetilen stop motion bir mockumentary.  Taika Waititi, Ricky Gervais, Zac Efron, Olivia Munn, belgeselin seslendirme ekibinde öne çıkan isimlerden.

Humane Society International için hazırlanan ve kampanyaya da adını veren ‘Save Ralph’, hepimizin bildiği bu vahşeti yaratıcı bir şekilde yüzümüze vurmayı başardı.

save-ralph
Save Ralph, kobay tavşan Ralph’in bir gününü anlatan stop-motion mockumentary.
Bunu insanlar için yapıyorsak sorun yok değil mi? 

Kurmaca belgeselde yıllardır kobay olarak kullanılan Tavşan Ralph, bizlere bir gününü anlatıyor. Sağ gözü kör, ve bir kulağı duymuyor. Ancak bu deneylerin insanların refahı için yapıldığına öyle ikna olmuş ki, sonuçta Ay’a giden hiç tavşan yok ve insanlar hayvanlardan üstündür diyor dişlerini fırçalarken bile acı çeken Ralph. İnsan hakları derken, ne çok şeyin üzerine basar olduk. Yalnızca tavşanlar da değil, maymunlar, fareler…

Tüm ailesi, arkadaşları, kardeşleri, hatta çocukları kobay olarak kullanılan Ralph, yine bir belgesel içerisinde bunu bizlere anlatıyor. Sonuçta eğer bir insan daha güvenli şekilde ruj sürebilecekse hayvanların yaşamının ne değeri olabilir ki?

Peki biz, hayati ihtiyaç olmayan kozmetik ürünlerini kullanıp, milyonlarca hayvanın ölmesine izin verirken, bir tavşandan daha mı nedeniyiz? İşin doğrusu; saçlarımıza çekidüzen verip, rujumuzu sürerek kendimizi daha medeni zanneden, ilkel yaratıklar olarak kaldık.

Değişim Nasıl Mümkün?

Çoğumuz sosyal medya hesabından bu videoyu paylaştık ve birbirimize yardım çağrısında bulunduk. Peki yalnızca utançla yaşamak ne kadar samimi ve işe yarar? Postlarımızı attıktan sonra kozmetik ürünlerimizi kullanıp hayatımıza devam etmekten fazlasını yapmanın vakti gelmedi mi?

Hepimiz kullandığımız banyo ürünlerinden kozmetik ürünlerine kadar maalesef bu vahşete ortak oluyoruz. Birçok hükümet yasal hayvan deneylerine izin vermeye devam ediyor. Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar da var. Beş dakikanızı alacak bir araştırmayla, bu katliama kendi çapınızda dur diyebilirsiniz. Vegan içerikli kozmetik ürünleri de oldukça revaçta. Kurtuluş da zaten buradan doğacak. Belki ileride bu tüketim çılgınlığı tamamiyle sona erer..

Humane Society’e Uluslararası Kozmetik Deneylerini yasaklaması için destek verebilirsiniz.

Hiçbir hayvan, güzellik adı altında acı çekmemeli.

Kampanyaya Humane Society International resmi hesabından destek verebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap