Yağlı Ciltlere Özel Makyaj Tavsiyeleri

Yağlı ciltlerin kuşkusuz en büyük sorunlarından birisi, ciltteki parlamadır. Büyük bir sorun gibi görünse de, aslında bazı püf noktalarla bunu kolayca yok edebilirsiniz.

CİLDİNİZİ DÜZENLİ OLARAK TEMİZLEYİN

cilt bakımı
cilt bakımı

Makyajın temel adımı, temiz ve yıkanmış bir cilttir. Cildinizde yağlanma problemi oluyorsa, yağlı ciltlere özel, yağsız yüz yıkama jellerini kullanmanız gerekiyor. Ardından tonik sürmelisiniz. “Yağlı ciltlerin nemlendiriciye ihtiyacı yoktur” düşüncesi yanlıştır. Bütün cilt tiplerinin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltlerin dikkat etmesi gereken tek nokta; ciltlerine özel, yağsız bir nemlendirici kullanmaktır.

MAKYAJ BAZI KULLANIN

Makyaj bazı sadece cildinizdeki gözenekleri küçülterek, cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda da matlaştırıcı etkisi ile parlamayı önler. Cilt makyajı için baz kullanmak ne kadar önemliyse, göz makyajı için de baz kullanmak o kadar önemlidir. Gün içinde farınızın göz kapaklarınızın ortasında birikmesini istemiyorsanız, iyi bir far bazı edinmelisiniz.

Makyaj

PUDRA MATLAŞTIRIR

Makyajınızı tamamladıktan sonra, transparan matlaştırıcı bir pudrayı T bölgeniz başta olmak üzere tüm yüzünüze uygulamalısınız. Böylece cildiniz mat görünecektir. Hatta gün içinde oluşabilecek parlamalara karşı pudranızı yanınıza alabilirsiniz.

Makyaj

YAĞ EMİCİ MENDİLLER

Özellikle alın gibi yüzün geniş bölgelerindeki parlama, ilk bakışta hemen göze çarpıyor. Makyaj çantanıza atacağınız yağ emici mendiller kurtarıcınız olacaktır.

SUYA DAYANIKLI ÜRÜNLER KULLANIN

Sıcak havalarda makyaj yapmak oldukça zahmetlidir. Terleme yüzünden makyaj akma ihtimali çok yüksektir. Özellikle nemli ve sıcak havalarda suya dayanıklı eyeliner, göz kalemi, rimel kullanarak makyajın akmaması için önlem alabilirsiniz.

TERMAL SU

Sprey şeklinde termal suların hem cildinizi ferahlatma, hem de makyajınızı sabitleme özelliği vardır. Termal su spreyler, yaz-kış rahatlıkla
kullanılabilir.

Termal Su

FONDÖTEN VE RENKLİ NEMLENDİRİCİ SEÇİMİ

Çok fazla kapatıcı özelliği olan bir fondöten yerine, biraz daha hafif bir ürün seçmeniz gerekiyor. Genellikle yağsız fondötenler, ciltte daha doğal duruyor. Eğer fondöten kullanmak istemiyorsanız, yağlı ciltlere özel bir krem veya renkli nemlendirici tercih edebilirsiniz.

Primer uygulaması

ALLIK TERCİHİNE DİKKAT

Fondöten kadar allık seçimi de büyük önem taşıyor. Yağlı cildiniz varsa siz siz olun, parlak allık kullanmayın. Bu sizin cildinizin daha da yağlı görünmesine sebep olacaktır. Mat ve pastel tonlarda cilt renginize uygun allık tercih edebilirsiniz.

YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN

Cildinize kullandığınız ürünler kadar yedikleriniz de büyük önem taşıyor. Özellikle yağlı bir cildiniz varsa, yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu tip ürünler tüketirseniz cildinizin yağlanması ve sivilce oluşma ihtimali de aynı oranda artacaktır.

Mantar ve Ekşi Kremalı Sandviç
Mantar ve Ekşi Kremalı Sandviç

MASKE YAPIN

Bakım maskeleriyle cildinizin aşırı yağlanmasını önleyebilirsiniz. Böylece hem cildiniz her daim bakımlı hem de yağ oranı dengelenmiş olacaktır. Örneğin kil maskesi cildinizi fazla yağdan arındıracaktır.

maske yapın
UYKU KALİTESİ ÖNEMLİ

Hayatımızın her alanında olduğu gibi cilt sağlığında da uyku büyük önem taşıyor. Ciltteki nem dengesinin sürekliliğinin olması için düzenli uyku da şart. Bu yüzden uyku saatlerinize bir düzenleme getirmeli, böylece cilt sağlığınıza katkıda bulunmalısınız.

Uyku Düzeni
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap