Soğan suyunun faydaları nelerdir?

Soğan suyu faydalarını daha önce duymuş muydunuz? Hemen hemen her evin vazgeçilmezi, her yemeğin en baş malzemesi olan soğanın ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Keskin ve güçlü kokusu sayesinde bazı insanlar yemeyi sevmez yada yemekten çekinse bile faydaları tartışılmaz bir bitkidir.

Yaz aylarında taze olan bitki, kış aylarında ise kuru olanlar yemeklerimizin yanında salatalarımızda da yerlerini alırlar. Sarı soğan daha az acı olması, kırmızı olan çokça bulunması, mor olan ise acı olması sebepleriyle tercih edilir. Ayrıca hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketilebilir. Haşlanmış olarak yada kızarmış olarak da yenir.

Dünyanın pek çok yerinde yemeklerde, salatalarda oldukça popülerdir. Bu şifalı bitki kadar soğan suyu da pek çok derde devadır. Şifaları saymakla bitmeyen bu bitkinin suyu veya kürü farklı şekilde uygulanırsa oldukça faydalıdır.

Soğan suyunun faydaları nelerdir?

Demir, potasyum, magnezyum gibi önemli bileşiklerin yanı sıra önemli glikositler içerir. Ayrıca A, B, C, D vitaminleri ve florür ile kalsiyumda içermektedir. Antibiyotik özelliği olduğunu ise bilmeyen yoktur. Parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için zerdeçal ile karıştırılarak kullanılabilir.

Çıbanlar için de faydalıdır. Belli derecelerdeki çok yoğun olmayan yanıkların iyileşmesinde de şifa sağlar. Bu tip durumlar için kompres olarak uygulanmalıdır. Ayrıca iştahı açar, kalbi güçlendirir yani kalp dostudur. Gözdeki katarakt rahatsızlığı için de tüketilmelidir.Boğazı kuvvetlendirir ve ses tellerine fayda sağlayarak sesi güzelleştirir. Duyma (işitme) sistemini kuvvetlendirmesi de faydaları arasındadır. Çiğ yada pişmiş tüketilerek vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kandaki pıhtılaşmayı önler, arterleri güçlendirir.

Uyuyamamaktan mı yakınıyorsunuz? Rahat ve deliksiz bir uyku için soğan suyu içebilirsiniz. Bu şifalı bitkinin suyu sayesinde rahat bir uykunuz olacaktır. Kolesterolü düzenlemeye yardım eder. Antikanser özelliği sayesinde kansere karşı da korur. Sindirim sistemini rahatlatır, hazımsızlığı önler. Kan dolaşımını arttırır.

Görüldüğü gibi bitkinin kendisinin sağlık için büyük fayda sağlamasının yanında suyu da oldukça faydalıdır. Bu şifalı su ile hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

En bilinen faydası: polikistik over’a karşı savaşıyor

Bu şifalı bitkinin suyunun bilinen en büyük faydalarından birisi adet düzensizliğini önlemesi ve polistik over’a fayda sağlamasıdır. Eğer adet düzensizliği varsa yani regl kanamaları düzenli değilse mutlaka 15 gün kadar bir süre kaynatarak soğan suyu içmelisiniz. Faydasını mutlaka göreceksiniz.

soğan suyu

Soğan suyun kemiklerinizi güçlendirir

Sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmayı sağlar, kemikleri güçlendirir. Yapılan çalışmalarda içerisindeki maddelerden dolayı kemikleri koruduğu ortaya çıkmıştır. Osteoporoz için faydalıdır. Özellikle menopoz dönemindeki kadınları kemik erimesinden korur.

Soğuk kış günlerinin en büyük koruyucusu

Şu soğuk kış günlerinde mutlaka tüketmeniz gereken başlıca sebzeler arasındadır. Havaların soğumasıyla birlikte mutlaka bu şifalı bitkiyi tüketmeye dikkat edin. Soğan suyu ile birlikte vücudunuzu bakterilere ve virüslere karşı koruyacak ve hasta olmaktan bir nebze olsun kurtulacaksınız. Bal ve limon ile geleneksel bitkinin suyu uygulaması hazırlayabilir ve şifaya kavuşabilirsiniz. Balgam söktürücü, öksürük iyileştirici özellikleri de vardır. Sinüzit, farenjit, larenjit ve bronşit gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına büyük şifa sağlar. Soğuk algınlığı, bronşit ve solunum yollarındaki tıkanıklıklar için de şifa sağlar. Bu şifalı bitki gibi sarımsak da kış günlerinde büyük fayda sağlar. Sarımsak da bolca tüketilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu için birebir

İdrar yolu enfeksiyonu hayatı olumsuz etkiler. İdrar yaparken idrar yolları yanar ve insanların canı acır. Bunu önlemek için orta boy bir soğanın üzerine 2 bardak su ekleyin. Neredeyse suyun yarısı buharlaşana kadar soğanla birlikte suyu kaynatın. Soğanı alın ve soğan suyu ılınınca 1 bardak için. Bu şekilde idrar yollarının enfeksiyonuna ve yanma hissine karşı fayda bulabilirsiniz.

Cildinizdeki sivilcelerden kurtulma vakti

Ciltteki yaralar, akneler, sivilceler için de oldukça faydalıdır. Özellikle ciltte oluşan ve istenmeyen sivilceler için 1 çay kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1/4 çay bardağı soğan suyu ile karıştırılır. Tüm malzemeler iyice birbirine karıştıktan sonra cilde sürülür. 15 dakika sonra karışımın uygulandığı bölge güzelce yıkanır. Haftada bir kez iki hafta bu karışım art arda denenebilir. Bu şekilde sivilcelerin azaldığı görülür.

Kısa zamanda uzun saçlar için haftada iki kez!

Saçlarınızın kolay uzamasını ve bakımlı olmasını mı istiyorsunuz? Genellikle kadınlar saçlarının kolay uzamadığından yakınırlar. Çeşitli yöntemlerle saçlarını kolay uzatmaya çalışırlar. İşte soğan suyu da bu yöntemlerden biridir. Yapılan araştırmalara göre haftada iki kez saçlarınızı soğan suyu ile yıkarsanız saçlarınızın çabuk uzayacağı sonucuna varılmıştır.

Saçlarınız dökülüyorsa mutlaka deneyin

Birçok kişi saçlarının dökülmesine üzülür. Saçlarınızın dökülmesini engellemenin birçok yolu vardır. Soğan suyu da bu yollardan biridir. Yapılan bir araştırmaya göre haftada iki kez saçlar soğan suyu ile yıkanırsa saç dökülmesinin önleneceği sonucuna varılmıştır. Saçların bu şekilde yıkanmasına 2 ay boyunca devam edilmelidir. Hem maliyeti az hemde pratik olmasının yanında saçların dökülmesini de önler. Ayrıca bu şekilde saçlarınızdaki kepek oluşumunu de engelleyebilirsiniz.

Saç dökülmesine karşı formül 1

1 çorba kaşığı bal ile 1/4 fincan soğan suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı her gün yeyin veya saçlarınıza 15 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

Saç dökülmesine karşı formül 2 

1 litre kaynamış suyun içine 4 adet orta boy soğanı doğrayın. 10 dakika daha bu şekilde kaynatın. Soğumaya bırakın. Saçınızı şampuanladıktan sonra durulamak için bu suyu kullanın. 1 ay boyunca belirli aralıklarla bu formülü deneyin. Farkı göreceksiniz. Saç dökülmeniz azalacak ve saç telleriniz kalınlaşacak.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap