Kulak Enfeksiyonunda Sarımsak Yağının Faydaları

SArımsak yağının faydaları

Sarımsak yağı, doğanın bize verdiği müthiş armağanlardan birisidir. Sarımsakta bulunan antiseptik, antibiyotik ve antienflamatuar özellikler sarımsağı sağlığa oldukça faydalı bir besin olarak kılmaktadır. Bu özellikleri sayesinde sarımsağın, insanın karşılaştığı neredeyse tüm sağlık durumları için bir tedavi olarak kullanılmasına şaşmamalı.

Sarımsak ve sarımsaktan elde edilen sarımsak yağının kullanım olanları bu kadar genişken, sarımsak yağının kulak enfeksiyonunu gidermedeki faydalarına da şaşırmamamız gerekir. Peki sarımsak yağı, kulak enfeksiyonuna tam olarak nasıl bir fayda sağlıyor? İşte bu yazımızda sizler için bilim insanlarının ve bitki uzmanlarının ortak kanaatleri doğrultusunda sizler için kulak enfeksiyonunda sarımsak yağının faydalarını inceledik.

Gelin şimdi Kadınca Özel okurları için araştırdığımız kulak enfeksiyonunda sarımsak yağının faydalarını birlikte inceleyelim…

Öncelikli olarak 2 tip kulak enfeksiyonu türünü ele alalım. Bunlar; 

1. Orta Kulak İltihabı Tedavisinde Sarımsak Yağı Kullanımı

Otitis media, kulak zarının arkasında orta kulak enfeksiyonu denilen, kızarıklık veya şişlik anlamına gelmektedir. Genellikle bu durum çocuklarda yaygındır. Orta kulak enfeksiyonları genellikle havadaki hapsolmuş sıvı veya diğer nedenlerden kaynaklanır. Orta kulak iltihabı genellikle herhangi bir ilaç kullanmadan da iyileşebilir. Bununla birlikte, tedavi sürecini hızlandırmak ve hızlı bir şekilde orta kulak iltihabından kurtulmak için bazı özel uçucu yağları veya antibiyotikleri kullanabilirsiniz. Tabii önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

2. Dış Kulak Enfeksiyonu Sarımsak Yağı Kullanımı

Dış kulak iltihabında sarımsak yağının faydaları
Dış kulak iltihabında sarımsak yağının faydaları

Otitis eksterna, kulak ve kulak kanalının açılışındaki enfeksiyona işaret eder. Kulak kanalı, dış kulağı iç kulak zarına bağlayan yoldur. Otitis externa yani dış kulak enfeksiyonunun bilinen bir diğer adı da yüzücü kulağıdır. Bu ismin verilmesinin sebebi de dış kulak enfeksiyonu genellikle aşırı neme maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Yani, suda çok zaman geçiren insanlarda oldukça yaygındır.

Kulak Enfeksiyonları ile İlişkili Komplikasyonlar

Kulak çınlaması ve kulak ağrılarını dindirmede doğal mucize sarımsak yağının faydaları
Kulak çınlaması ve kulak ağrılarını dindirmede doğal mucize sarımsak yağının faydaları

Kulak enfeksiyonlarına, herhangi bir ilaç kullanmadan veya diğer tıbbi kaynaklara başvurmadan da iyileşebilmektedir. Ancak bazen de enfeksiyonlar, başka tıbbi komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Bu komplikasyonlardan bazıları şu şekilde olabilir;

 • Kulak kemiğine yayılan enfeksiyon
 • Sıvıyı omurilik veya beynin etrafına yayan enfeksiyon
 • İşitme kaybı
 • Yırtılmış kulak zarları

Bu komplikasyonlar; doğal olmayan veya kaza sonucu yaralanmalar olmadan nadir görülmektedir buna rağmen, sağlık uzmanları tarafından kapsamlı bir kontrol yapılması önerilir.

Kulak Enfeksiyonu Tedavisinde Sarımsak Yağının Etkisi Nedir?

Sarımsak birçok tıbbi kullanıma sahiptir. Antibiyotik ve antienflamatuar özelliklerden oluşan süper bitkilerden biridir. Bağışıklık güçlendirici gıdalardan biri olduğu bilinmektedir. Enfekte bölgelere, hassas bölgelere uygulanması gerektiğinde faydalı olduğu kanıtlanan, ağrıyı hafifletebilen özelliklere sahiptir. Önemli olan, reçeteli birçok ilacın aksine ciddi bir yan etkisi olmamasıdır.

Sarımsak yağı veya sarımsak macununun topikal uygulaması, verilen alanlarda uygulandığında rahatlık sağlayabilir. Yapılan bir çalışmada; 103 çocukta sarımsak yağı karışımının kulak enfeksiyonlarını iyileştirmede diğer reçetesiz ilaçlardan daha etkili olduğu bulunmuştur.

Yapılan bir başka çalışma ise, kulak ağrısı olan 170 çocuk hastanın, naturopatik kulak damlaları üzerinde diğer uçucu yağ damlalarıyla karıştırılmış tek başına sarımsak yağı kullanılmasının, anestezik kulak uyuşması damlalarından daha etkili olduğu bulunmuştur.

Kulak Ağrısından Kurtulmak İçin Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Sarımsak kulağa iki şekilde uygulanabilir. Diğer uçucu yağ damlalarıyla karıştırılmış sarımsak yağı veya bütün bir sarımsak kullanabilirsiniz. Bütün bir sarımsak kullanmak aşırı bakım gerektirir ve çocuklarda kullanılmamalıdır. Her iki yolu da aşağıda sizler için araştırdık.

Kulak Enfeksiyonu için Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

Sarımsak yağı nasıl yapılır?

Kulak enfeksiyonu gidermek için piyasada satılan sarımsak yağı takviyeleri satın alabilir veya ev yapımı sarımsak yağınızı kendiniz yapabilirsiniz. Sarımsak yağınızı yapmak için ihtiyacınız olanlar;

 • 1 diş soyulmuş sarımsak.
 • 2 veya 3 kaşık zeytinyağı.
 • Küçük tava.
 • Damlalık ve küçük cam kavanoz.

Talimatlar:

 • Soyulmuş sarımsağınızı ezin.
 • Tavaya zeytinyağı ve ezilmiş diş sarımsağı dökün.
 • Yağı düşük veya orta ateşte ısıtın. Yağ köpürüyorsa veya fokurduyorsa çok fazla ısı kullanıyorsunuz demektir. Altını kısmalısınız.
 • Kokusu çıkana kadar karışımı karıştırın.
 • Yağ karışımını ocaktan alın ve soğutun.
 • Soğutulmuş yağ karışımını kavanoza koyun.

Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?

Enfekte olan kulak yukarı bakmalıdır. Kulağa iki veya üç damla sarımsak yağı karışımı dökün ve herhangi bir sızıntıyı önlemek için kulağa bir parça pamuk yerleştirin. Hasta en az 10 ila 15 dakika bu pozisyonda kalmalıdır.

Alternatif olarak, önce bir parça pamuğa sarımsak yağı karışımını dökün. Sonra kulağa koyun. Bu sayede yağ otomatik olarak kulağa sızacaktır.

Kulak Enfeksiyonu için Bütün Bir Diş Sarımsak Kullanımı

Kulak ağrılarını dindirmek ve kulak enfeksiyonlarından kurtulmak için sarımsak kullanımı.
Kulak ağrısı için bütün sarımsak kullanımı. Sarımsak yağı nasıl elde edilir?

Bir diş sarımsak soyun ve ucunu kesin. Daha sonra karanfili gazlı bezle sarın ve sarılı diş sarımsağı kulak içi kulağın kesik ucuna bakacak şekilde koyun. Diş sarımsağın, kulak kanalının içine girmediğinden emin olun. Ağrı gidene kadar bir parça sarımsağı kulak üzerinde tutmaya devam edin.

NOT: Bu yöntemlerden herhangi biri işe yaramazsa, doktorunuza başvurun ve doktor tavsiyesi olmadan kulağa hiçbir şey uygulamayın.

Dikkat

 • Sarımsak yağı uygulandıktan sonra herhangi bir cilt tahrişiniz varsa, doktora gözükün.
 • Kulak zarınız yırtıksa eğer doktorunuza görünmeden herhangi bir ilaç kullanmayın.
 • Sarımsak yağını yaptıktan 3 gün sonra aynı yağı kullanmayın.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap