Diş Çürümesini Önlemenin Yolları

Diş bakımı ihmal edilmemesi gereken en önemli sağlık konularından bir tanesi. İhmal edilirse diş çürükleri baş gösteriyor. Bu durum da dişleri kaybetmekten ağız kokusuna kadar birçok farklı sorunla bizi karşı karşıya getiriyor. Henüz yolun başındayken, dişleriniz sağlıklıyken çürüklerden korumanız için uygulayabileceğiniz basit yöntemleri sizin için hazırladık.

Diş Çürümesinden Korunmanın Temel Kuralı Fırçalamak

Bu kuralı bilmeyen yok. Küçüklüğümüzden beri bize öğretilen temel bilgilerin başında günde iki kez dişlerimizi fırçalamamız gerektiği geliyor. Fakat bu kurala herkes uymuyor. Bazı kişiler tarafından önemsenmese de diş fırçalamak diş sağlığının temel kuralı. Sabah ve akşam olmak üzere iki kez dişlerimizi fırçalamalıyız. Tabii fırçalama şekliniz de doğru olmalı. Dişlerinizin her tarafına fırçanız nüfuz edecek şekilde uygulama yapmalısınız.

Diş Çürümesinden Korunmanın Temel Kuralı Fırçalamak

Gargara Dişlerinizi Korur

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yaparak ağzınızı temizleyin. Böylece ağzınızın ferahlamasına da yardımcı olacaksınız.

Diş Fırçanızı Düzenli Değiştirin

Her şeyin olduğu gibi diş fırçalarının da bir ömrü var bunu unutmayın. O yüzden 6 ayda bir diş fırçanızı yenileyin. Böylece dişlerinizi fırçalarken beklediğiniz etkiyi daha rahat göreceksiniz.

Diş Sağlığı İçin Şekerden Uzak Durun

İşte şekerin zarar verdiği bir nokta daha… Vücuda birçok yönden tahribat yaratan şeker, dişleri de çürütüyor. Hele ki sık sık tatlı yiyen biriyseniz… Tatlıyı hayatınızdan mümkün olduğunca çıkarmanızda fayda var.

Diş Sağlığı İçin Şekerden Uzak Durun

Diş İpi Kullanın

Diş fırçasının ulaşamadığı yerleri diş ipiyle temizleyebilirsiniz. Bu yüzden dişlerinizi fırçaladıktan sonra yani günde iki kez diş ipi de kullanmalısınız.

Dişler İçin Kalsiyum Şart

Dişlerin güçlenmesine yardımcı olan kalsiyum vücut için olmazsa olmaz. Bu yüzden peynir, yoğurt ve süt gibi kalsiyum açısından zengin besinleri tüketmelisiniz.

Su İçin

Sağlığımızı birçok yönden olumlu etkileyen su, diş bakımı için de büyük önem taşıyor. Çürüklerden uzak durmak istiyorsanız suya hayatınızda büyük oranda yer vermelisiniz.

Şekersiz Sakız Çürüklerden Koruyor

Şekerli sakızdan uzak durmamız gerektiği aşikâr. Fakat şekersiz sakız da bir o kadar diş çürümesini önlemede faydalı. Nasıl mı? Sakızın içeriğindeki ksilitol bileşeni, dişleri çürüklerden koruyor. Dişlerin bakterilerden temizlenmesini sağlıyor. Bu yüzden aklınıza geldikçe şekersiz sakız çiğneyin.

Güçlü Dişler İçin Tahıl

Tahıllı yiyecekler içerisinde yer alan B vitamini, magnezyum ve demir, dişleri güçlendiriyor. Bu yüzden tahıllı ürünleri bol bol tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Düzenli Olarak Hekime Gidin

Diş doktoruna gitmek için illa ağrınızın olmasını beklemeyin. Rutin kontrol için 6 ayda bir doktora gitmelisiniz. Böylece oluşabilecek çürükleri uzman kontrolünde önleyebilirsiniz.

Asitli İçecekler Dişlerinize Zararlı

Asitli içecekler dişlere zarar veriyor. Bu yüzden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Asitli içecekler yerine soda tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Asitli İçecekler Dişlerinize Zararlı

Sert Cisimlerden Uzak Durun

Dişlerinizle fındık, ceviz gibi sert yiyecekleri kırmaya kalkmayın. Bu hareket dişlerinizi güçsüzleştirir. Ceviz, fındık kıracaklarını kullanmanız daha yerinde bir karar olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap