Kadınlarda İdrar Kaçırma Problemi

Kadınlarda idrar kacırma

Yetişkin kadınların yaklaşık yarısının idrar kaçırma yaşadığı tahmin edilmektedir. Yine de semptomlarla yaşayanların yarısından azı yardım istiyor. İdrar kaçırma için tedaviyi geciktirmenin yaygın nedenleri, utançtan ameliyat korkusuna, cerrahi olmayan tedavi seçenekleri hakkında farkındalık eksikliğine kadar değişir.

Aşağıda, kadınlarda idrar kaçırma türleri ve nedenleri hakkında kısa bir genel bakış bulacaksınız. Ayrıca, idrar kaçırma için cerrahi olmayan, tıbbi ve cerrahi tedavileri ele alacağız.

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma Türleri

Her kadının biçimi farklı semptomlarla birlikte gelir. Farklı türleri ve bunların bilindikleri belirtiler şunlardır;

 • Stres inkontinansı – Karın veya mesanede idrarı çıkmaya zorlayan herhangi bir fiziksel stresi ifade eder. Bu, gülmekten, hapşırmaktan, ağır şeyleri kaldırmaktan veya belirli fiziksel aktiviteleri yapmaktan olabilir. Stres inkontinansı, genç kadınlarda daha yaygın olma eğilimindedir.
 • Urge inkontinans – Güçlü ve ısrarlı bir idrara çıkma dürtüsü hissettiğinizde olur. Bu tip UI, idrarı dışarı atan mesane kasılmalarından kaynaklanır ve genellikle aşırı aktif mesaneye sahip olarak adlandırılır. Sıkışma inkontinansı, kadınların sonraki yıllarında daha yaygın olma eğilimindedir, ancak daha genç kadınlarda da görülebilir.
 • Karışık İnkontinans – Stres ve dürtü tipi inkontinansın varlığını ifade eder. Üriner inkontinansı olan çoğu kadının hem stres hem de dürtü bileşeni vardır.
 • Taşma inkontinansı – Mesane taşmasının sonuçları. Mesaneniz çok dolduğunda, idrar dışarı sızacaktır. Bu, idrar yaparken mesanenizi tamamen boşaltamamaktan veya gitmeniz gerektiğini fark etmemek olabilir. Bu tür bir kullanıcı arayüzü ile sızıntınız sürekli olabilir.

İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma nedenleri birçok faktöre dayanırken, kadınların vücut yapısı nedeniyle İdrar kaçırma deneyimleme olasılığı erkeklerden iki kat daha fazladır. Sağlıklı bir erkeğin üriner sistemi hayatı boyunca nispeten aynı kalacaktır, ancak bir kadının daha esnek olması için inşa edilmiştir. Kadınların çocuk sahibi olmalarını sağlayan ama aynı zamanda üriner sistemi hiç hamile kalmamış kadınlarda bile zayıflamaya daha duyarlı hale getiren bu esnekliktir. Kadınlarda idrar kaçırma riskini artırabilecek diğer faktörler şunlardır;

 • Hamilelik ve doğum
 • Yaşlanma
 • Obezite
 • Zayıflamış pelvik taban kasları
 • Pelvik organ prolapsusu
 • Alkol ve kafein tüketimi
 • Aşırı sıvı alımı
 • Bazı ilaçlar
 • Menopoz
 • Alzheimer hastalığı gibi nörolojik durumlar
 • İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar Kaçırma İçin Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Çoğu durumda, idrar kaçırma ameliyatsız tedavi edilebilir. Tedavi edilmediği takdirde idrar kaçırma uyku kaybına, depresyona, anksiyeteye ve cinsiyete olan ilginin kaybolmasına neden olabilir.

Bazı durumlarda, idrar kaçırma daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, lütfen mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım isteyin.

 • İdrarda kan görülmesi
 • İdrara çıkamama

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?

Amacımız, kendinizi daha iyi hissetmenize ve yol boyunca olabildiğince rahat hissetmenize yardımcı olmaktır. Sizinle konuşmanın ve pelvik muayene (vajina, uterus ve rektum gibi pelvik organlarınızın hızlı bir şekilde kontrol edilmesi) yapmanın yanı sıra, doktorunuzun durumunuzu teşhis etmek ve inkontinansın ardındaki olası nedenleri belirlemek için önerebileceği birkaç yöntem vardır.

İdrar Testi

Bu test için küçük bir idrar örneği vereceksiniz. Laboratuvar daha sonra asitlik, görünüm, konsantrasyon ve enfeksiyon varlığı gibi farklı faktörleri analiz edecek.

Mesane Ultrasonu

Bir mesane ultrasonu sırasında hemşire, idrar yaptıktan sonra mesanenizde kalan idrar miktarını ölçmek için el cihazını karnınızda hareket ettirecektir.

Ürodinamik Test

Doktorunuz mesane fonksiyonunu ölçen ek değerlendirmeler önerebilir.

Sistoskopi

Bu prosedür, doktorunuzun üretra ve mesanenizi küçük bir kamera kullanarak incelemesini sağlar.

İdrar Kaçırma İçin Cerrahi Olmayan Tedavi Seçenekleri

Neyse ki, idrar kaçırmanın birçok tedavi seçeneği vardır. En iyi eylem tarzına karar vermeden önce seçeneklerinizi bir doktorla konuşmanızı öneririz. Bazı durumlarda, doktorunuz idrar kaçırma semptomlarını yönetmeye ve önlemeye yardımcı olmak için yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Bunlar, ayarlamalardan diyetinize, egzersiz alışkanlıklarına ve banyo molaları arasındaki yönetim tekniklerine kadar değişir. İşte bazı örnekler:

Kegel Egzersizleri yapın

Kegel, pelvik tabanınızdaki kasları güçlendirmenin harika bir yoludur. Daha önce hiç Kegel yapmadıysanız, bunlar sadece idrar akışını durdurmak ve başlatmak için kullandığınız kasların kasılması ve serbest bırakılmasıdır. Bu hızlı egzersizi her gün uygulayarak, mesane kontrolü için önemli olan kasları güçlendireceksiniz. Sadece gitmeniz gerekmediğinde yaptığınızdan emin olun. Güçlü ve güvenilir bir pelvik taban sağlamak için günde yaklaşık 10 set 10 kasılma tamamlamaya çalışın.

Sıvı Alımınızı Azaltın

Su içmek vücudunuz için iyidir ve susuz kalmamak önemlidir, ancak aşırı sıvı alımı mesane aciliyetine ve sızıntılara neden olabilir. Sağlıklı sıvı alımının anahtarı iyi bir denge sağlamaktır. Susadığınızda su içmeye çalışın, ancak vücudunuzun istediğinden fazlasını değil. Ve idrarınızın rengine dikkat edin. Açıksa, sıvı alımını muhtemelen azaltabilirsiniz, ancak koyu renkli idrar daha fazla sıvıya ihtiyacınız olduğunun bir işaretidir.

Daha Fazla Egzersiz Yapın

Fiziksel zorlanma mesane sızıntılarını tetikleyebilse de, aktif kalmak yine de önemlidir. Sağlıklı bir kiloyu koruyarak ve düzenli egzersiz yaparak, idarar kaçırma ve diğer sağlıkla ilgili sorunları yaşama şansınızı azaltabilirsiniz. Sızıntılar konusunda endişeli misiniz? İdrar kaçırmayla ilgili endişeler, spor salonunda veya halka açık bir yerde fiziksel aktivitelere katılmanızı engelliyorsa, oturma odanız gibi rahat egzersiz yapabileceğiniz daha özel bir alan bulmaya çalışın. En azından dışarı çıkacak kadar kendinize güvenene kadar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap