Hindi Kuyruğu Mantarı’nın Harikalar Yaratan Faydaları

hindi kuyrugu mantarı

Büyülü tıbbi gücü olan mantarların çoğu doğada nadir bulunur. Chaga veya Reishi mantarı gibi şifalı mantarlar almak için vahşi doğayı keşfetmeniz gerekebilir ancak her yerde bulunabilecek şifalı bir mantar arıyorsanız tavsiyemiz Hindi Kuyruğu Mantarı olacaktır.

Bu yazımızda mucizevi iyileştirici gücü ile bilinen hindi kuyruğu mantarının faydalarından bahsetmek isteriz. Diyet programları takviyelerinde hindi kuyruğu mantarını görmemiz çok olağandır.

Hindi kuyruğu mantarı genellikle ağaç kütüklerinde bulunur. İsminin görünüşüyle ​​çok ilgisi vardır. Yabani hindi kuyruğu gibi birçok renkli katmanla doludur ve oldukça büyüktür. Bununla birlikte, Asya’dan Amerika’ya kadar her yerde yetişmesine rağmen, hindi kuyruğu mantarına benzeyen birçok doğal taklit mantar türü olduğundan dolayı gerçek hindi kuyruğu mantarını bulmak zor olabilir.

Hindi kuyruğu mantarının büyülü şifa yetenekleri Asya toplumları tarafından uzun zamandır bilinmektedir. Eski bitki yetiştiriciliğinde o kadar baskındı ki hindi kuyruğu mantarı veya (Japonlar tarafından adlandırılmış) bulut mantarı Asya sembolizminde yerini aldı. Bu mantar, çeşitli hastalıkları tedavi etmek için hem gıda hem de otlarla birlikte kullanılırdı. Hindi kuyruğu mantarının Çin’deki Ming hanedanı tarafından 15. yüzyılın başlarında kullanıldığına dair kanıtlar bulunmuştur. Japonlar bu büyülü bitkiyi bulut benzeri şekli için kawaritake veya “bulut mantarı” olarak adlandırdılar. Bu bulut benzeri hindi kuyruğunun, Asya kültürlerindeki yeri ‘manevi uyum, uzun ömür, sağlık ve sonsuzluk’ olarak simgelendirilmektedir.

Hindi kuyruğu mantarının harikalar yaratan faydalarına geçmeden önce dilerseniz bu konu hakkında derlediğimiz başlıklara bir bakalım;

  • Hindi Kuyruğu Mantarının Faydaları Nelerdir?
  • Anti Kanser Tedavisi
  • Bağışıklık Güçlendirici Etkisi
  • Sağlıklı Kan Şekeri Seviyesini Koruma Özelliği
  • Stres ve Yorgunluğu Azaltması
  • Yaşlanma Karşıtı ve Detoksifiye Olması
  • Gut’un Mikrobiyom Ortamını Geliştirmesi
  • Kanıtlanmış Beyin Nootropiği

Hindi Kuyruğu Mantarının Faydaları Nelerdir?

Hindi kuruğu mantarı
Hindi kuruğu mantarı

Hindi kuyruğu mantarı, düzenli olarak alınırsa harikalar yaratabilir. Hindi kuyruğu mantarını çay olarak almak, bu büyülü bitkiyi almanın çok popüler ve etkili bir yoludur. Hindi kuyruğu mantarının sağlık yararlarını merak ediyorsanız eğer aşağıda maddeler hâlinde sıraladık.

1. Anti Kanser Tedavisi

Hindi kuyruğu mantarı, birçok etkili antikanser elemente sahiptir. Mide kanseri, meme kanseri ve kolorektal kanser gibi spesifik kanserleri tedavi etmek için mükemmel çalışır. Hindi kuyruğu mantarı kemoterapi ile birleştirilirse çok etkilidir. 13 tıbbi çalışmanın gözden geçirilmesinde, hindi kuyruğu takviyelerinin kemoterapi ile birleştirilmesinin, kanser hastalarının yaşam oranını sadece kemoterapiye kıyasla yüzde 9’dan fazla artırdığı bulunmuştur. Kanser tedavisi sürecindeki bu faydalar nedeniyle, Japon Hükümeti, hindi kuyruğu mantarını, reishi ve chaga mantarlarıyla birlikte bir anti-kanser tedavisi olarak ilan etti.

2. Bağışıklık Güçlendirici Etkisi

Hindi Kuyruğu mantarı en yaygın ve popüler bağışıklık güçlendiricilerinden biridir. Bağışıklık artırıcı özellikleri nedeniyle, özellikle Asyalılar bu mantarın çayını yapıp tüketirler. Ayrıca birçok süper antioksidan, antifungal ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mükemmel bir iş sunan birçok doğal kimyasal maddeye sahiptir.

3. Sağlıklı Kan Şekeri Seviyesini Koruma Özelliği

Hindi kuyruğu mantarı, mantar bitkilerinin çoğunda olduğu gibi CS-4 içerir. Tıbbi bir çalışmada, CS-4’ün en az 25 gün tüketilmesinin, diyabetik olmayan sıçanları, insüline duyarlı hâle getirdiğini bulmuştur. Ayrıca kan şekeri seviyesinin düşürülmesine yardımcı oldu ve sonuçta diyabet riskini azalttı.

4. Stres ve Yorgunluğu Azaltması

Mantar yemenin kronik stres ve yorgunluğun azaltılması, özellikle hindi kuyruğu mantarı takviyelerinin sağlık yararlarına eklenecek başka bir maddesidir. Hindi kuyruğu mantarı özü faydaları, düşük stres seviyelerinin yanı sıra artan enerji içerir.

5. Yaşlanma Karşıtı ve Detoksifiye Olması

Karaciğerinizi destekleyerek vücudunuzun zararlı toksinlerden kurtulmasına izin vermekten daha yararlı bir şey yoktur. Vücudunuzun detoksifikasyonundan karaciğeriniz sorumludur. Hindi kuyruğu mantarı, karaciğerinizin sağlığını desteklemek için diğer tüm karaciğer temizleme suyundan daha etkilidir.

6. Gut’un Mikrobiyom Ortamını Geliştirmesi

Bağırsaklarınız çok sayıda yararlı bakteriye ev sahipliği yapar. Bağırsaklarınız adeta başka bir ekoloji gibidir. Bağırsak sağlığınız genel sağlığınız için çok önemlidir. Hindi kuyruğu mantarı, bağırsağınızın mikrobiyom durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilecek güçlü probiyotiklerden biridir. Bağırsağınızın mikrobiyom ortamının sağlıklı kalmaya nasıl yardımcı olduğu hâlâ bilim insanları tarafından bilinmemektedir ama kesinlikle önemli bir işlevi olduğunu biliyorlar.

7. Kanıtlanmış Beyin Nootropiği

Hindi kuyruğu mantarı tüketimi, gelişmiş bilişsel işlev ile pozitif bir korelasyona sahiptir. Hücrelerdeki oksidatif stresi azaltmada önemli bir etkiye sahiptir. Güçlü polisakkaritler sayesinde hindi kuyruğu mantarı, hafıza fonksiyonunu ve bilişsel yeteneği geliştirmeye katkıda bulunur. Beyin için iyi olan başka bir bitki olan gingko ile eşleştirildiğinde, hindi kuyruğu mantarı, alzheimer ve bunama kaynaklı beyin hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap