Chaga Mantarı Nedir? Chaga Mantarı Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Chaga mantarı nedir

Chaga mantarı çayını nasıl yapacağınızı mı merak ediyorsunuz? Chaga mantarı ya da chaga mantarı çayı ile ilgili herhangi bir bilginiz yok mu? İşte bu yazımızda size bunlardan bahsedeceğiz. Chaga mantarı çayının nasıl yapacağınızı gösterecek ve tıbbi faydalarını da bilimin ışığında sizlere sunacağız.

Bu şifalı mantar, son dönemlerde popülerleşmeye başlayan en sevilen bitkilerden biri hâline gelmiştir. Chaga mantarı çayı, hazırlama çok kolay ve oldukça ucuzdur. Ayrıca chaga mantarı takviyeleri almanın yanı sıra, chaga mantarı çayının gerçekten ne kadar faydalı olduğunu görmeniz için denemenizi de şiddetle tavsiye ederiz.

Dilerseniz şimdi sizler için hazırladığımız chaga mantarı çayının sağlığa faydalarını birlikte inceleyelim. 

Chaga Mantarı Nedir?

Chaga mantarı nedir? Chaga mantı çayı nasıl bulunur?
Chaga Mantarı Nedir?

Öncelikli olarak chaga mantarları huş ağaçlarında yetişir. Dünyanın soğuk bölgelerinde veya soğuk iklimlerinde yetişir. Yani, onlar genellikle Kanada, ABD’nin kuzey bölgelerinde sık sık bulunabilen mantar türleridir. Ayrıca Sibirya, Kore ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde de bulunabilmektedir. Bununla birlikte, Chaga mantarları genellikle yerde yetişen normal beslenme mantarlarının aksine ağaçlarda yetişir ve tıbbi yararlarını sağlamak için yemek pişirmede kullanılır.

Chaga Mantar Çayı Faydaları Nelerdir?

Chaga mantarı nedir? Chaga mantı çayı nasıl bulunur?
Chaga mantarı nedir? Chaga mantı çayı nasıl bulunur?

Chaga mantarı çayı beta-glukan adı verilen bir bileşikten oluştuğu için immünolojik faydalara bağlı kalacağız. Bunlar, uzun zincirli bir şeker molekülü olan bir polisakkarit şeklidir. Vücudunuza girdiğinde beyaz kan hücreleri tarafından daha küçük parçalara ayrılır ve onlara bağlanır. Aslında, beyaz kan hücrelerine işlerini nasıl daha iyi yapacaklarını öğretiyorlar diyebiliriz. Bunu aslında bağışıklık sisteminiz için bir işletim sistemi yükseltmesi olarak da düşünebilirsiniz. Bağışıklık sisteminize çalışmak için yepyeni bir sürüm, yepyeni bir araç gibi.

Bu mantardan bir ısırık alıp yemeye çalışırsanız eğer alacağınız tat aynı bir parça odun yemekle eşdeğer olacaktır. Onu böylece yiyebilir ve muhtemelen sindirebilirsiniz ancak bundan herhangi bir besin değeri almayacaksınız. Doğada en sert maddelerden biri olan Chitin’den yapılmış hücre duvarlarına sahip olduğu için çiğneyerek tüketmenin herhangi bir faydasını görmeyeceksinizdir.

Bu yüzden en etkili yol chaga mantarından bir çay yapmak olacaktır. Gelin şimdi chaga mantarı hakkında yapılmış olan bilimsel araştırmalar ve çalışmaların sonuçlarına birlikte göz atalım. İşte chaga mantarı üzerinde yapılan araştırma ve çalışmalar; 

  • Chaga’dan aldığınız bileşikler, örneğin Betulin ve Betulinic asit, esas olarak açık kahverengi renkte olan siyah tabakanın iç kısmında bulunur. Araştırmalar, chaga mantarı çayı güçlü antikanser bileşiğe sahip olduğunu kanıtlamıştır.
  • Ayrıca araştırmalar sonucunda Betulin ve Betulin asitlerinin vücudunuzda istemediğiniz kötü kolesterol olan LDL, düşük yoğunluklu lipoproteinden kurtulmanıza yardımcı olabileceğini gösterdi.
  • Chaga’nın tıbbi özellikleri hakkında yapılan bir başka araştırma ise chaga mantarının enerji, dayanıklılık ve antioksidanları artırdığını göstermiştir. Ayrıca en güçlü antioksidanlardan biri olan SOD (Süperoksit Dismutaz) bakımından da oldukça yüksektir.
  • Araştırmalar chaga mantarının sağlık yararlarından birini de, chaga mantarı çayı içmenin size her zaman hayal ettiğiniz en net ve en sağlıklı görünen cildi sağlayacağını göstermiştir.

Gelin şimdi dilerseniz chaga mantarı çayını nasıl yapacağınız hakkında hazırladığımız yazımıza geçelim. İşte chaga mantarı çayı tarifi…

Chaga Mantarı Çayı Nasıl Yapılır?

Chaga Mantarı Çayı Nasıl Yapılır?
Chaga Mantarı Çayı Nasıl Yapılır?

Piyasada yaygın olarak bulunan chaga mantarı tozu formunu kullanabilirsiniz ancak biz bu tarifimizde chaga parçalarını kullanıyor olacağız. Öncelikle büyük bir chaga mantarı parçası bulursanız eğer onu daha küçük parçalara ayırmanız gerekecektir. Sonra bir tencereye, üçte iki fincan su dökmeli ve bir avuç chaga mantarı parçasını suya koymalısınız.

Daha sonra yaklaşık üç saat mantarları pişirin. Bu, chaga mantarının hücre duvarlarını parçalayacak ve polisakkaritlerin ve immünolojik maddelerinin suya salınmasına izin verecek ve sonunda vücudunuz tarafından kullanılabilir bir hâle gelecektir.

Daha fazla etkiye sahip olmasını için ise chaga mantarını kaynattıktan sonra bir gece dondurmanız gerekir. Ertesi gün üç saat daha pişirin. Bu işlem temel olarak, hücreleri donduracak, bu sayede hücreler daha fazla genişleyeceğinden dolayı da hücre duvarlarını daha fazla açmaya yardımcı olacaktır. Bu şekilde chaga mantarınızdan maksimum faydayı sağlamış olacaksınız.

Chaga mantarı çayından maksimum faydayı sağlamasını istiyorsanız, önce onu pişirmenizi, sonra dondurmanızı ve sonra tekrar kaynatmanızı tavsiye ederiz çünkü çay bir kereden fazla pişirildiğinde daha güçlü hâle gelmektedir ancak aceleniz varsa, yukarıda belirtilen üç saatlik yöntemi izlemek tabii ki işinize yarayacaktır.

Kaynamaya başladıktan sonra, chaga mantar çayınızı içmek için suyu süzebilirsiniz. Bu mantar çayı, genellikle betulin ve betulinic asitten gelen koyu bir renge sahip olacaktır. Bunlar chaga mantarının dış karanlık kısmında bulunan bileşiklerdir.

NOT: Haşlanmış olan yığınları atmayın çünkü aynı chaga mantarı parçalarını en az beş kere daha kullanabilirsiniz. Yani aslında bir avuç chaga mantarı parçasıyla, vücudunuz için mükemmel bir bitkisel ilaç kaynağı olan ve birkaç kere güçlü, zengin ve koyu kahverengi chaga mantarı çayı elde edebiliyorsunuz. Burada önemli olan ayrıntı su artık renk değiştirmiyorsa aynı parçaları kullanmayı bırakmalısınız. Su artık berrak görünüyorsa bunun anlamı chaga mantarından alabileceğiniz bileşikleri tamamen almış olduğunuzdur ve yeni bir chaga mantarı ile döngüyü yeniden başlatmanız gerektiğidir. 

Yazımızı bitirmeden önce bu organik chaga mantarı çayının lezzetini ve deneyimini artırmaya yönelik olaak bir bilgi aktarmak isteriz. Chaga mantarı çayı aslında kendi başına vanilya asidi içerdiğinden, Chaga mantarının lezzetini artırmak için birkaç damla vanilya ekleyebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap