Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır? Apandisit belirtileri nelerdir?

Apandisit ağrısı çektiğinizden emin olmak için ne yapmak gerekir?

Sıradan bir gaz kaynaklı ağrı mı yoksa apandisit ağrısı mı olduğunu anlamak için karnınızın sağ alt kısmına bastırın. Eğer ağrınız azalıyorsa bu gaz sancısıdır.

Eğer apandisit problemi yaşayan kişilere acil müdahale gerekiyor. Acil durumlar için bazı belirtileri bilip her zaman tetikte olmak büyük önem taşıyor.

Apandisit rahatsızlığına ne sebep olur ? Kalın bağırsağınızın hemen başlangıcında bulunan bir organ olan apandisite oluşan iltihap genellikle bu problemin nedenidir.

Apandisitin en yaygın belirtileri nelerdir? Çocuklarda yetişkinlerde de yaşanan apandisit probleminin belirtilerini nasıl anlaşılır?

Apandisitin belirtileri nelerdir?

1. Apandisit ağrısı nasıl olur? 

Apandisit ağrısı göbek deliğinize yakın bir yerde karnınızın ortasında başlar. Ancak yavaşla karnınızın alt tarafına doğru yayılır. İşte bu bölgeye bastırdığınızda ağrı daha yoğun ve şiddetli bir hal alır. Midenizde değişik bir ‘tokluk’ hissi yaşarsınız. Apandis enfeksiyon kaparsa bağırsaklara iltihap oluşur ve çok ciddi sıkıntılara sebep olabilir.

Bazen de yürürken kalçanızın sağ tarafında bir ağrı hissedebilirsiniz. Eğer bir rahatlama hissederseniz bu uzandığınızda olur ancak geçicidir. Şimdi eğer apandisitten şüpheleniyorsanız öksürün! Karnınızda keskin bir ağrı veya yanma hissediyorsanız muhtemelen apandis kaynaklı bir iltihap olduğunun net bir göstergesidir.

Apandisit ağrısı
Apandisit ağrısı

Şunu aklınızda tutun ki, eğer bu belirtileri gözlemliyorsanız daha ciddi hale gelmeden önce 12 ile 24 saat arası zamanınız vardır. Bu süre içinde hastaneye gitmeniz gerekir. Hepsinden önemlisi, bu belirtilerin çocuklarda oluşma ihtimaline karşı uyanık olun. Küçük bir şüpheniz bile olsa doktoruna gitmeniz ve doğru teşhis için ona güvenmeniz gerekir.

Apandisit ağrısı
apandisit

2. Apandisit rahatsızlığının diğer belirtileri nelerdir?

Ateş: Bu önemli bir belirtidir. Eğer karnınızın sağ tarafında oluşan bir ağrıya normalden bir kaç derece bile fazla olsa bir ateş eşlik ediyorsa acilen doktora gitmelisiniz.

Kabızlık: Enfeksiyon geçiren bir apandis neredeyse her zaman kalın bağırsakta bir rahatsızlığa neden olur. Kabızlık bu durumda sıklıkla görülür ve tuvalete gitmek karnınızda daha fazla ağrı hissetmenize neden olabilir.

İştah kaybı: Rahatsız edici bir tokluk hissedip daha az yemek isteyeceksiniz. Gözlemlenen bir diğer belirti ise kolay kolay kurtulamadığınız aşırı gaz birikimidir. Daha sonra bu, hissettiğiniz “toklukla” birleşerek sinir bozucu bir duruma neden olabilir.

Kusma, genel bitkinlik ve yorgunluk: Bunlar apandisite sıklıkla eşlik eden diğer belirtilerdir. Bunlar henüz dayanılmaz karın ağrısı başlamadan önce ortaya çıkabilir ve sizi acile gitmek zorunda bırakabilir. Bu belirtileri de hesaba katmanızda fayda var.

Apandisitin sebebi nedir?

Lenf bezlerinde büyüme: Kulağa karışık gibi gelebilir ancak, anlaması gayet kolaydır. Boğazınızdaki bademciklerde yaşanan sorunla benzer bir durumdur. Bu organların vücutta önemli bir rolü vardır. Fakat iltihaplandıkları zaman enfeksiyona ve ateşe neden olarak şişerler ve boğazı tıkarlar. Bu gibi enfeksiyonların özellikle 8 ile 30 yaş arasındaki kişilerde görülme ihtimali daha fazladır ve bu kişiler apandisit için en riskli olan grubu oluşturur.

Artık ve toksinler: Bazen bağırsakların apandise yakın üst kısımlarında yetersiz sindirimden kaynaklı katı artıklar birikebilir. Böylece tıkanıklık ve enfeksiyon oluşur, bu da bağırsaklardaki normal akışı aksatır. Ayrıca sık sık kabızlık sorunu yaşayan insanların apandisit problemi yaşama ihtimali daha fazladır.

İltihap: Apandisin iç duvarları küçük lenf bezleriyle sarılıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bunlar bademciklere benzerler. Bazen bir hastalık ya da yediğiniz bir şey bile bakteri oluşmasına neden olabilir ve bu bakteriler de bezlere yapışarak enfeksiyona yol açabilir. Bu çok sık görülen bir durumdur.

Apandisit ağrısı nasıl geçer ?
Apandisit ağrısı nasıl geçer ?

Bu nedenle bağırsaklarda enfeksiyona ve böylece apandisite neden olabilecek birçok bakteri olduğunu unutmayın.

Sağlıklı beslenme ve sağlık bir bağırsağa sahip olmak için dikkatli olursanız apandisit sorunu yaşama ihtimaliniz daha düşük olacaktır. Vücudunuza iyi bakıp düzenli bir detoks yapabilir ve kabız olmamaya dikkat edebilirseniz genel olarak sağlık sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.

Her gün sabah limon suyu eklediğiniz sıcak bir bardak su içmeniz vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlar. Bol bol sıvı tüketip, lifli yiyecekler, meyve ve sebze yerseniz sağlıklı besinler vücudunuzu enfeksiyonlara karşı koruyacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap