AYAK SAĞLIĞINIZ İÇİN DOĞRU AYAKKABI SEÇİMİ

Kadınlar ve ayak sağlığı

   DOĞRU AYAKKABI SEÇİMİ: İÇE VE DIŞA BASAN AYAKLAR

ayak sağlığı
ayak sağlığı

Ayak sağlığı hayattaki verimliliğimiz, yürümemizin kalitesi, zamanımızı etkin kullanma gibi faktörler ile hayatımızın her an içerisindedir. Attığımız her adımın her aşaması ayak sağlığı açısından oldukça önemli. Ayak sağlığımız konusunda nelere dikkat etmeliyiz? Yer yüzünün bize uygulamış olduğu kuvveti ayaklarımızın emmesi gerekiyor. Bu işlemi ilk olarak yere basarken topuk hareketi ile yapıyoruz. Tabanımız yere değdiği zaman yer yüzü ile uyum sağlıyoruz. En sonda parmak ucuyla itiyoruz. Ayaklarımızda 26 kemik 33 eklem bulunmakta. Bu tüm yapıların uyum içinde çalışması gerekiyor. Yürüme esnasında da her birinin ayrı fonksiyonu ve şekli bulunmakta. Yapılan bazı araştırmalara göre koşma sırasında ayağın hareketini gösteren iki ayrı terimden söz edebiliriz. Bunlardan biri içe basan ayak diğeri ise dışa basan ayak. Peki, sizin ayak tipiniz hangisi? Ayak tipinize göre hangi ayakkabıyı giymelisiniz?

Ayak problemlerinin büyük bir bölümü yanlış bir seçimle satın aldığımız ayakkabılardan dolayı meydana geliyor. Yaptığımız bu yanlış ayak sağlığımızı ciddi ölçüde etkiliyor.  Ayak sağlığımız için önce ayağımızın şeklini bilmek ve uygun ayakkabı seçmek önemli. Ayak sağlığımızı düşünmeden, ayak tipimize dikkat etmeden aldığımız ayakkabılar tırnak batması, nasır, ayak mantarı,parmaklarda şekil bozukluğu, bilek burkulması, ayak, bacak ve bel ağrısına neden olabiliyor. İçe basan bir ayakta giyilen ayakkabıların dış tabanı ile ayak parmaklarının yakınında aşındırma meydana gelir ve bu tip ayak yapıları genellikle düzdür. Dışa basan bir ayakta ise ayakkabılarının tabanını dış kenar boyunca aşındırır ve ayak yapıları genellikle düzdür. İçe basma durumu, ayağın yerle buluştuğunda hafifçe içe dönüyor olması, çarpma etkisinin kuvvetini dağıtmaya yardımcı olan doğal bir harekettir. Normal bir ölçüde içe basan adımlar atıyorsanız bu durum nötrdür ama aşırı içe basan bir ayak yapısına sahipseniz ayakkabı seçimlerinize kesinlikle dikkat etmelisiniz.

    Tabanınıza göre almanız gereken ayakkabı tipleri :

ayak sağlığı
ayak sağlığı

Eğer düz taban ayaklara sahipseniz, overprone, hiperprone ayakkabıları kullanmayı tercih etmelisiniz. Bu ayakkabılar içi destekli, topuk destekli bir ayakkabılardır.

Yüksek kavisli bir ayağa sahipseniz, her zaman dolgu topuk platformla rahat ederseniz.

Düz tabanlar; içi destekli ayakkabıları tercih etmeli. Düz babet tipi ayakkabılardan kesinlikle uzak durmalısınız!

Normal tabanlar; her ayakkabıdan eşit saatte eşit oranda giymelisiniz.

Yüksek kavisliler; mümkün olduğu zamanlarda dolgu topuk platform ayakkabı giymelisiniz.

 AYAKKABI SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ ?

  • Alacağınız ayakkabıların çiftleri arasında herhangi bir şekil, işçilik, boyut farkının olmamasına özen gösterin,  ayakkabının tekini değil çiftini mutlaka giyerek deneyin.
  • Alacağınız ayakkabıların içini elinizle kontrol ederek dikiş hatalarının olup olmamasına mutlaka bakın.
  • Ayaklarımızın sahip olduğu hacim gün boyunca genişler. Bu yüzden, ayakkabılarınızı öğleden sonra satın alın.
  • Satın alacağınız ayakkabıları, ayağınızla temas eden bölgelerde sentetik malzeme kullanılıp kullanılmadığını bakın; çünkü sentetik malzemeleri, hava geçirmez. Hava geçirmeyen malzemeler de ayak sağlığı için zararlıdır.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap