Karaciğer Temizliği: Gerçekler ve Efsaneler

Karaciğer Temizliği

Karaciğer temizliği” ile ilgili bilmeniz gerekenler.Karaciğer temizliği hakkında gerçekler ve efsaneler

Vücudumuzun en büyük iç organı olan karaciğerimiz, 500’den fazla farklı işlevden sorumludur. Bu işlevlerden biri detoksifikasyon ve toksinleri nötralize etme görevidir. Karaciğer üstlendiği detoksifikasyon görevi sayesinde vücudunuzun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmakta, metabolizmanızı hızlandırarak daha hızlı kilo vermenize yardımcı olmaktadır. 

Birçok insan, karaciğerin bu görevini bilerek pazarlarda satılan karaciğer temizleme takviyelerini satın almaktadır. Ama bu takviyelerin aslında karaciğer temizliğinden ziyade vücudunuza yarardan çok zarar sağladığını bilmiyor olabilirsiniz.

Karaciğer temizliğindeki gerçek şu ki, toksinler her yerde ve bedenlerimiz bu toksinlere karşı doğal olarak savunma mekanizması mevcuttur. Tabii ki, sağlığımızı iyileştirmek ve sağlıklı karaciğer fonksiyonunu desteklemek için yapabileceğiniz şeyler var. Yapacağınız bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile karaciğer temizliği iddialarının gerçek faydalarını nasıl sağlayabileceğini sizlere göstermek istiyoruz.

Karaciğer temizliği hakkında efsaneler ve gerçekler hakkında detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Efsane 1: Karaciğer temizliği gereklidir

Piyasada birçok karaciğer temizleme ürünü satılmaktadır. Bu karaciğer temizliği takviyelerini internette veya eczanelerde bulmak mümkün. Bu karaciğer temizliği yaptığını iddia eden birçok ürün klinik çalışmalarda test edilmemiştir ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmemiştir.

Yani satılan çoğu ürünün, karaciğer temizliğinde herhangi bir faydası kanıtlanmamıştır ve tüketilmesi sonucu bağışıklık sisteminize ciddi zararlar verebilir. Bizim tavsiyemiz bu ürünleri kullanmamanız yönünde ancak kullanmaya karar verirseniz çok dikkatli olmanızda ve hatta doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Gerçek 1: Karaciğer temizliği gereklidir

Eğer karaciğerinizi temizlemek istiyorsanız bazı bileşenler bunun için yararlı olabilir. 

 • Zerdeçal: Zerdeçal, karaciğer hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Zerdeçal, hastalıkların başlamasına, gelişmesine veya kötüleşmesine katkıda bulunan önemli pro-enflamatuar molekülleri azaltmaktadır.  
 • Süt devedikeni: Süt devedikeni, karaciğer iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir. Süt devedikeni, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle iyi bilinen bir karaciğer temizleme takviyesidir. 

NOT: Bu takviyeleri kullanmadan önce size sunabilecekleri potansiyel riskler ve faydalar hakkında doktorunuza danışın.

Efsane 2: Karaciğer kilo kaybına yardımcı olur

Karaciğer temizliği yaparak, insanlar kilo verdiklerini iddia edebilirler. Ancak çoğu durumda, bu sadece sıvı kaybıdır. Karaciğer temizliğinin kilo kaybına yardımcı olduğuna dair bir kanıt yoktur. Aslında, yapılan çalışmalar karaciğer temizliği diyetlerinin, vücudun metabolik hızını düşürebileceğini ve bu durumun da kilo kaybını yavaşlatacağını göstermiştir. Bu insanlar her zamanki yeme alışkanlıklarına devam ettiklerinde, genellikle çok çabuk kilo alırlar.

Gerçek 2: Karaciğer kilo kaybına yardımcı olur

Bazı bileşenler kilo vermenize yardımcı olabilir. Kilo vermenize yardımcı olacak en önemli 3 faktör kalori alımı, kalori kullanımı ve diyet kalitesidir.

 • Kalori alımı: Yetişkin kadınlar için önerilen günlük kalori alımı yaklaşık 1.600 ila 2.400 kalori, yetişkin erkekler için ise günde 2.000 ila 3.000 kaloridir. Doktorunuz size kişisel sağlık profilinize göre uyarlanmış bir aralık sağlayabilir.
 • Kalori çıkışı: Sadece yapılan diyet değişiklikleri iyi veya uzun vadede işe yaramamaktadır. Kalori yakmak ve kilo vermek için diyetle birlikte egzersiz yapmak çok önemlidir. Kalorileri taşımak ve kullanmak vücudun ekstra ağırlığı ortadan kaldırmasına yardımcı olur.
 • Diyet kalitesi: Diyetinizi yüksek kaliteli işlenmemiş gıdalara dönüştürmek, kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Bunun nedeni, tükettiğiniz vitamin, mineral ve faydalı bileşiklerin sayısını artırırken doğal olarak kalori alımınızı azaltır. Kaloriler önemli olsa da, daha düşük kalorili bir diyet yiyorsanız ve bu kalorilerin tümü işlenmiş abur cuburdan geliyorsa, yine de kilo veremezsiniz… İşlenmiş abur cubur kalitesi düşüktür. Karaciğerinizin en iyi şekilde çalışmasına ve kilo vermenize yardımcı olması için bunun yerine yüksek kaliteli aşağıdaki gibi yiyecekleri seçin; 
 • Sebzeler
 • Meyve
 • Tavuk, balık ve yumurta gibi proteinler
 • Zeytinyağı ve fındık gibi sağlıklı yağlar
 • Rafine edilmemiş tam tahıllar

Efsane 3: Karaciğer temizliği, karaciğer hastalıklarına karşı korur

Şu anda, karaciğer temizliğinin karaciğer hastalığına karşı korunduğunu ispat eden herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. 100’den fazla farklı karaciğer hastalığı bilinmektedir. Karaciğer hastalığı için en büyük iki risk faktörü aşırı alkol almak ve ailede karaciğer hastalığı öyküsü olmaktır. İşte bazı yaygın olan karaciğer hastalıkları;

 • Alkole bağlı karaciğer hastalığı
 • Alkole bağlı olmayan karaciğer hastalığı
 • Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C hastalıkları

Gerçek 3: Karaciğer temizliği, karaciğer hastalıklarına karşı korur

Genetik faktörleri değiştiremeseniz de, karaciğer hastalıklarına karşı korunmak için yaşam tarzı değişikliklerine odaklanabilirsiniz. İşte karaciğer hastalığına karşı korumak için yapabileceğiniz bazı şeyler;

 • Alkolü azaltın: Alkol, karaciğerinizi yoran bir toksindir. Aşırı alkol tüketimi karaciğer hasarlarına neden olabilir. Tavsiye edilen alım miktarı, kadınlar için günde sadece bir standart içecek ve 65 yaşına kadar erkekler için iki standart içecektir. 65 yaşından sonra erkekler de günde bir standart içeceğe dönmelidir. Asla alkol tüketimini takip eden 24 saat içinde ilaç almayın.
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun: Alkolsüz karaciğer hastalığı, obezite ve tip 2 diyabet gibi metabolik sorunlarla ilişkilidir. Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yaparak her biri için riskinizi azaltabilirsiniz.
 • İlaç seçimi: Karaciğeriniz, ilaçları işlemektedir. Bu nedenle reçeteli veya reçetesiz ilaçlar olsun, tüketeceğiniz ilaçları dikkatlice seçin. Alternatif seçenekler hakkında doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin. En önemlisi, alkolü asla herhangi bir ilaçla karıştırmayın.
 • Hepatit aşısı: Hepatit, virüsün neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır. Yüksek risk altındaysanız eğer hepatit A ve B aşıları hakkında doktorunuzla konuşun. Şimdi Hepatit C tedavisi var, ancak karaciğerinizde her türlü hepatit çok zor. En iyi yaklaşım, kendinizi bu virüslere maruz kalmaktan korumaktır.
 • İğnelere karşı dikkatli olun: Kan, hepatit virüslerini taşır. Bu nedenle asla ilaç veya ilaç enjekte etmekte kullanılan iğneleri paylaşmayın. Bir dövme yaptırıyorsanız, güvenlik ve temizlik uygulayan ve devlet sağlık departmanı tarafından denetlenen ve onaylanan bir dövmeci seçtiğinizden emin olun.
 • Kimyasalları güvenle kullanın: Kimyasallar ve toksinler vücudunuza cildiniz yoluyla girebilir. Kendinizi korumak için kimyasalları, böcek öldürücüleri, mantar ilaçlarını veya boyayı tutarken maske, eldiven ve uzun kollu pantolon veya gömlek giyin.
 • Prezervatif kullanın: Vücut sıvıları da virüs taşır, bu nedenle her zaman güvenli seks yapın.

Efsane 4: Karaciğer temizliği, mevcut karaciğer hasarlarını düzeltebilir

Şu anda, karaciğer temizliğinin karaciğere mevcut hasarı tedavi edebileceğini kanıtlayan bir kanıt yoktur.

Gerçek 4: Karaciğer temizliği, mevcut karaciğer hasarlarını düzeltebilir

Cildinize veya diğer organlarınıza zarar vermek, yara izlerine neden olur. Karaciğeriniz eşsiz bir organdır, çünkü hücreleri yenileyerek hasarlı dokuyu yenileyebilir. Ancak yenilenme zaman alır. Karaciğerinizi ilaçlar, aşırı alkol alımı veya zayıf beslenme yoluyla yaralamaya devam ederseniz, bu, nihayetinde karaciğerin yaralanmasına neden olabilecek rejenerasyonu önleyebilir. Yara izi geri döndürülemez. Daha şiddetli bir seviyeye ulaştığında, siroz olarak bilinir.

NOT: Karaciğer temizleme ürünlerinin ve takviyelerinin avantajlı faydaları kanıtlara veya gerçeklere dayanmamaktadır. Sağlığınız konusunda endişeleriniz varsa, konuşabileceğiniz en iyi kişi doktorunuzdur. Karaciğer sağlığını güvenli bir şekilde teşvik etmek veya sahip olabileceğiniz diğer sağlık endişelerini gidermek için neler yapabileceğiniz konusunda size tavsiyede bulunabileceklerdir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Fiziksel Tıp & Rehabilitasyon Fitoterapi Uzmanı

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap