Deri Çatlakları : Vücut Çatlaklarından Kurtulmanın Doğal Yolları

Deri Çatlakları : Vücut Çatlaklarından Kurtulmanın Doğal Yolları

Deri Çatlakları Neden Oluşur? Deri Çatlaklarından Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Deri çatlakları genellikle cildinizde paralel çizgiler şeklinde görülmektedir. Bu çatlak çizgiler, normal teninizden çok daha farklı bir renk ve dokuya sahiptir. Genellikle mor renkten parlak pembeye ve hatta açık gri bir renge kadar değişkenlik gösterir. Bazen deri çatlaklarında kaşıntılı veya ağrı hissedebilirsiniz. Parmaklarınızla çatlaklara dokunduğunuzda, cildinizde hafif bir sırt veya girinti hissi ise oldukça doğaldır. Derinizde olan bu girintiler genellikle hamilelik sırasında veya sonrasında ya da ani kilo değişimlerinde ortaya çıkabilir. Çatlaklar tehlike arz etmemekle birlikte zamanla kaybolabilir.

Peki derimizdeki çatlaklar neye benziyor ya da çatlaklara ne sebep oluyor?

Deride meydana gelen çatlaklar, cildin gerilmesinin bir sonucudur. Bazen kortizon artışı sonucu da oluşabilmektedir. Kortizon artışı, böbreküstü bezlerinizin ürettiği doğal bir hormondur. Bununla birlikte, bu hormonun çok fazla olması cildinizin elastikiyetini kaybetmesine neden olabilir.

Deri çatlakları, genellikle karın bölgesi, omuz, kalça ve kaba etimizde ortaya çıkar. Deri de oluşan çatlakların sebebi genellikle cildin elastikiyet seviyesinin ötesinde genişlemesinden dolayıdır. Yani yüksek kilo alımlarında oluşur. Gerilen cilt, bir yerden sonra gerilme sınırını aşar ve deride çizikler ve çatlaklar oluşmaya başlar. Deri çatlaklarına neden olan en yaygın sebepler;

 • Hamilelik (Cilt gelişmekte olan bebeğe yer açmak için çeşitli şekillerde uzandığından, birçok kadın hamilelik sırasında çatlaklar yaşar)
 • Yüksek derecede kilo alımı (Hızla kilo aldığınızda çatlaklar ortaya çıkar)
 • Hızlı kilo kaybı
 • Kortikosteroid kremleri, losyonları ve hapları (Cildin gerilme yeteneğini azaltarak çatlaklara neden olabilir)
 • Cushing sendromu, Marfan sendromu, Ehlers-Danlos sendromu ve diğer adrenal bez bozuklukları (Vücudunuzdaki kortizon miktarını artırarak çatlaklara neden olabilir)

Daha nadir görülen sebepleri de mevcuttur. Bu sebepler genellikle spor yaparken vücudun doğal yollarla genişlemesine izin vermeyen steroidlerdir. Bazen de kullanmak zorunda kaldığınız bazı ilaçlar hiç beklemediğiniz kilo artışları yaşatarak çatlaklara neden olabilir.

İnsanlar kusursuz bir ten ve cilt sağlığına önem verirler. Doğal olarak hiç kimse vücudunda çatlaklar olmasını istemez ki çatlaklara bakmak insanların pek de hoşlandığı bir şey değildir. Bu yüzden çatlaklardan kurtulmanın doğal yolları mevcuttur. Bazı insanlar bu sürecin hemen olmasını istediği için pahalı lazer tedavileri ve birtakım ameliyatlar geçirerek çatlaklarından kurtulmaya çalışır.

Bu yazımızda biz sizler için vücut çatlaklarından kurtulmanın doğal yollarını araştırdık. Gelin çatlaklardan kurtulmanın doğal yollarını birlikte okuyalım.

Bol Su İçme

Uzmanlar günde en az 2,5 litre su tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bu miktar da genellikle en az 8 bardağa denk gelmektedir.

Günde en az 8 bardak su içmenin sağlığa birçok faydası vardır. Su içmek, vücuttaki sıvı akışını sağlar. Vücudunuza sıvı alımını azalttığınızda;

 • Kan hacminiz azalır, 
 • Kalbe,
 • Beyne, 
 • Kaslara
 • Ve diğer tüm önemli organlara daha az kan akışı sağlanır.

Hayati organlara giden kan ne kadar azalırsa, organlar o kadar az oksijen alır. Bunun sonucunda organlar normal görevlerini yerine getirmekte güçlük çekerler. Su, cildin ve derinin ihtiyacı olan esnekliği korur ve sağlıklı tutar. Buna ek olarak, su yeni deri hücrelerinin gelişmesini ve cildin büyümesini sağlar. Deriniz eğer yeterince nemlendirilmemiş ve esnek değilse, hiçbir çözeltinin etkili bir şekilde çalışmayacağını unutmayın.

Deri Çatlaklarını Önlemek İçin Doğal Uçucu Yağlar

Deri çatlaklarını doğal yollarla yok etmek kolay bir iş değildir ve çok fazla sabır ve çaba gerektirir. Bol su içmenin yanı sıra derinizi bazı yağlar ile besleyerek nemli kalmasını ve sağlığını kaybetmemesini sağlayabilirsiniz. Deri çatlaklarının giderilmesi ve deri sağlığı için tavsiye edilen bazı yağlar;

 • Zeytinyağı
 • Lavanta yağı
 • Mür yağı
 • Sardunya yağı
 • Papatya yağı

Saydığımız bu yağlar arasında en popüler ve kolay bulunabileni tabii ki zeytinyağıdır. Aynı zamanda zeytinyağı, deri çatlaklarını gidermek için tercih edilen en iyi yağlardan biri olarak kabul edilmektedir. Zeytinyağı içeriğinde barındırdığı antioksidanlar ve birçok değerli besin ile tam anlamıyla deri dostudur.

Lavanta yağı, Mür yağı, Sardunya yağı ve Papatya yağı gibi bazı bazı uçucu yağlar ise, derinizin esnekliğini artırarak cilt sağlığını iyileştirebilir. Bu yağları karıştırmayı ve maske olarak uygulamayı düşünebilirsiniz.

NOT: Hamileyseniz eğer satın aldığınız ürünleri iyice araştırdığınızdan emin olun. Bazı yağlar vücudunuza veya bebeğinize zararlı olabileceği için kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Unutmayın! Her cildin kendi esneklik seviyesi vardır ve bu sınırın ötesindeki belirli basınçlarla gerildiğinde deri çatlakları oluşur. Deri çatlaklarından kurtulmanın daha kolay bir yolu ameliyattır, ancak doğal yoldan gitmek her zaman sağlıklı olandır.

Deri Çatlarını Önlemek İçin Diyetinizi Kontrol Edin

Diyetinizi değiştirmek, deri çatlaklarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yukarıda belirtildiği gibi deri çatlaklarının nedenlerinden biri de yüksek kilo alımıdır ve doğru beslenme bunu kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

A, C ve E vitaminleri bakımından zengin besinler cilt ve deri sağlığı için çok önemlidir ve bu nedenle gerekli vitamin ve mineraller bakımından zengin bir diyet planı uygulamanız tavsiye edilir. Unutmayın, iyi bir diyet cildinize ve derinize çok sayıda besin ve antioksidan sağlayacaktır. Bu nedenle, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için diyetinize çok fazla meyve ve sebze eklemeniz önerilir. Cildinizin ve derinizin doğal yollarla sağlıklı bir şekilde beslenmesi için;

 • Balık,
 • Yoğurt,
 • Fındık,
 • Fasulye gibi protein açısından zengin besinler önemlidir.

NOT: Vücudunuzun sıvı tutmasını etkileyebileceğinden dolayı katkı maddesi, koruyucu madde ve yağ içeren işlenmiş yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Doğru ve yeterli beslenmediğiniz takdirde losyonlar, yağlar, kremler uygulamak veya maske kullanmak deri çatlaklarını önlemekte etkisiz kalabilir. 

Deri Çatlağı Önleyici Kremler ve Losyonlar

Bazı krem ve losyonlar vücudunuzun kolajen oluşturulmasına yardımcı olur. Bu sayede deri çatlakları temizlenerek normal cildinize geri dönmeye başlar. Uzmanlar çatlaklardan kurtulmanıza yardımcı olan birkaç krem ve losyon önermektedir. Özellikle içeriğinde; 

 • Shea yağı,
 • Jojoba yağı,
 • Hint yağı
 • Kakao yağı
 • Tretinoin olanları almanız tavsiye edilmektedir.

Unutmayın: Krem ve losyonları, artan kan dolaşımı nedeniyle duştan hemen sonra çatlaklara kuvvetli bir şekilde uygulamalısınız. Bu sayede derinizin yüzeyindeki hücreleri restore etmesine yardımcı olursunuz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap