Diş İpi Kullanmak Yaşam Süresini Uzatıyor!

Yalnızca diş ipi kullanarak birçok hastalığa karşı önlem alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Egzersiz yapıyor, iyi besleniyor ve duygusal sağlığınıza dikkat ediyorsunuz. Peki ağız sağlığınız için diş ipi kullanıyor musunuz? Aslında bu soruya vereceğiniz cevap uzun bir yaşam süresine sahip olup olmayacağınızı da belirliyor. Çünkü diş ipi kullanmamak etkileri uzun sürecek sağlık sorunlarının başlangıcı olabiliyor. Sağlık alışkanlıklarının yaşam süresini ne kadar uzattığını tam olarak belirlemek zor. Ancak doktorlar ve diş hekimleri diş ipi kullanmanın genel vücut sağlığı için gerekli olduğu konusunda hemfikirler.

Diş ipi kullanımı

Diş ipi kullanmak ölümcül olabilen kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor

Diş ipi kullanmamanın bir sonucu olarak dişler arasında biriken bakteriler sert bir tortuya dönüşerek diş etini tahriş eden tartar oluşumuna neden olur. Tartar diş etlerinin kapanmasına ve diş eti ile diş arasında enfeksiyon oluşmasına neden olabilecek bir boşluk yaratır. Periodontal hastalık olarak adlandırılan bu evre dişleri yerinde tutan kemik ve dokuyu tahrip ederek diş çürümesi ve kaybı riskini artırır. Kulağa önemsiz gibi geliyor olabilir ancak uzmanlar diş eti rahatsızlıklarının kalp hastalığı, HPV enfeksiyonu, ağız kanserleri, diyabet ve hatta böbrek yetmezliği gibi çok daha ciddi hastalıklara neden olabildiğine dikkat çekiyorlar. Halihazırda kalp hastalıklarıyla diş eti hastalıklarının ilişkisini gösteren birçok bilimsel çalışma mevcut. Daha da önemlisi, diş ipi kullanılmayan bir ağız temizliği alışkanlığının ağız kanserleri için önemli bir risk faktörü olduğu artık yadsınmaz bir gerçek.

[the_ad id=”6082″]

Kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskini azaltıyor

2013 yılında CardioRenal Medicine dergisinde yapılan bir araştırma, hem kronik böbrek hastalığı hem de diş eti hastalığına sahip olanların, böbrek problemleri olanlarda önde gelen ölüm nedeni olarak görülen kardiyovasküler hastalıktan ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Özellikle şeker hastalığı olanlarda kalp ve böbrek hastalıklarından ölme olasılığını azaltıyor

Hem şeker hastalığı hem de diş eti hastalığı olanların kalp ve böbrek hastalıklarından ölme olasılıklarının diş eti hastalığına sahip olmayan şeker hastalarından üç kat daha fazla olduğu da yapılan araştırmalar sonucu ulaşılan bir diğer önemli bilgi.

Diş ipi kullanımının dahil olduğu bir ağız temizliği alışkanlığı kazanarak daha sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmak sizin elinizde. Bu nedenle dişlerinizi fırçalamak için banyo aynasının karşısına geçtiğinizde diş ipinize de birkaç dakika ayırmayı ihmal etmeyin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap