Bruksizm Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

Bruksizm, uyku sırasında dişlerin sıkılması ve gıcırdatılması ile karakterize edilen bir bulgudur. Bu, bir uyku seansı sırasında birçok kez meydana gelebilir ve uykuda bozulmalara ve dişlerde hasara neden olabilir. Bruksizm en sık uykunun erken evrelerinde derin uykudan önce ortaya çıkar.

Bruksizm, genellikle stres veya öfkenin bir sonucu olarak, uyanma saatlerinde istemeden de olabilir, ancak bu genellikle kişi tarafından birkaç saniye içinde fark edilir.

Bruksizm

Bruksizm Belirtileri

Bruksizm genellikle kesici dişlerin ve köpek dişlerinin birbirlerine karşı yanal olarak hareket etmesini içerir, bu da diş minesinin çürümesine ve keskin ısırma yüzeylerinin kaybına yol açabilir. Diş gıcırdatma ayrıca yapılan herhangi bir diş işine de zarar verir. Azı dişlerinin birlikte taşlanmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bazı kişilerde, yan yana çok az hareketle çenenin kenetlenmesiyle diş gıcırdatma meydana gelecektir. Bu ağrıya neden olabilir ve muhtemelen uykuyu bozacaktır. Diş gıcırdatmanın sesi çoğu durumda uykuyu bozacak kadar yüksek değildir.

Bruksizm Kimlerde Görülür?

Bruksizm, insanların % 10’unu ve çocukların % 15’ini etkileyen yaygın bir uyku bulgusudur. Bruksizm oranları yaşla birlikte azalır ve bu genellikle bruksizme neden olan refleksif eylemden kaynaklanıyor olabilir. Ailede bozukluk öyküsü olan kişilerde bruksizm oranları,% 50’ye varan oranlarla daha yüksektir. Erkekler ve kadınlar yaklaşık aynı oranda etkilenir. Diş gıcırdatma genellikle tespit edilmez. Bir problem olabileceğinin ilk belirtisi genellikle dişlere yapılan hasarı fark eden diş hekiminden gelir.

Bruksizm Nedenleri

Diş gıcırdatma genellikle stres veya anksiyeteden kaynaklanır ve ayrıca kararlı insanlarda artan düzenlilikle birlikte bulunur. Bruksizm, uykudan önce kafein veya nikotin tüketildiğinde de daha yüksek olabilir.

Bruksizmden şüpheleniliyorsa, ciddiyetine bağlı olarak onu önlemek veya geçersiz kılmak için adımlar atmanız gerekebilir. Algılamanın bir adımı, çene aktivitesini izleyen bir gece algılama cihazıdır. Bruksizmi tespit etmek için bir gece uyku çalışması da kullanılabilir.

Bruksizm Tedavi Seçenekleri

Bruksizmin etkilerini hafifletmek, ağız koruyucuları gibi herhangi bir sayıdaki ağız yoluyla kolaylıkla elde edilebilir. Bunlar eczanelerden satın alınabilir ve daha sonra uygun bir uyum sağlamak için evde kendi kendine kalıplanabilir. Ağız ve dişlerin şekline ideal olarak uyan daha kişiselleştirilmiş olanlar, anlaşılabilir şekilde daha maliyetli olmasına rağmen, bir diş hekimi veya diş laboratuvarı aracılığıyla edinilebilir. Özel online perakendeciler artık özelleştirilmiş ağız koruyucuları da satıyor. Bunları daha makul bir fiyata bulabilirsiniz.

Geceleri Dişlerinizi Gıcırdatmayı Nasıl Bırakabilirsiniz?

Sadece belirli bir pozisyonda uyurken bruksizmi yaşayan bireylerle ilgili birçok vaka bulunmuştur. Çenenin uyku sırasında belli bir pozisyonda ayarlanması, beynin uyku sırasında kapanmayan doğal yeme reflekslerini tetikleyerek bruksizme neden olabilir. Bu senaryolarda pozisyonda uyumaktan kaçınmak olayları azaltabilir.

Çoğu uyku bozukluğu gibi bruksizmin tedavisi yoktur, ancak stres veya benzeri faktörlerin hastalığa neden olabileceğinden şüpheleniliyorsa, bu sorunları ortadan kaldırmak durumu hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu durumlarda yine doktora başvurulmalıdır.

Geceleri de uyumadan önce zihni sakinleştirmek için gevşeme teknikleri kullanılmalıdır. Buna yoga, hafif müzik dinlemek, sıcak banyo yapmak veya yeşil çay içmek dahildir. Uykudan önce yemek yemek de çenenin doğal reflekslerini sınırlayabilir, ancak bu yöntemin sonuçları doğrulanmamıştır ve uykudan önce yemek başka sorunlara yol açabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap