KORELİ KADINLARIN CİLT BAKIMI SIRLARI VE GÜZELLİK RUTİNLERİ

cilt bakımı

KORELİ KADINLARIN CİLT BAKIMI RUTİNİ

Sağlıkla parlayan, porselen gibi bir cilde sahip olmak hepimizin rüyası. Ne yazık ki, insanların çok az bir kısmı kusursuz ve parlak bir cilde, bunun için çok da çaba sarf etmeden sahip olacak kadar şanslı. Ancak doğru bir cilt bakımı rutini ile tonlarca fondötene ve instagram filtrelerine bağlı kalmadan hayalini kurduğumuz tene sahip olabiliriz. Peki sizin kendinize ait bir cilt bakımı rutininiz var mı? Yoksa siz de nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz?

Koreli kadınların her zaman ve her yaşta, parlak, taze, canlı ve kusursuz bir cilde sahip olduklarını söylemek için cilt uzmanı olmaya gerek yok. Işıl ışıl, sağlıklı, pürüzsüz ve aydınlık görünümleriyle hepimizde hayranlık uyandıran Koreli kadınların, güzelliklerini , özenli bir şekilde ve aksatmadan yaptıkları cilt bakım rutinlerine borçlu olduklarını söyleyebiliriz.

Koreli kadınların kusursuz ciltleri ile fenomen haline gelmelerinin altında yatan güzellik sırlanını merak ediyor musunuz ? Biraz meşakkatli görünen ama sonuçları ciddi anlamda tatmin edici olan bu cilt bakım rutinlerine adım adım göz atmaya ne dersiniz?

SABAH RUTİNİ

1.Adım-Cilt Temizliği

Koreli kadınların cilt bakımı rutini

Koreli kadınlar sabah ciltlerini genelde temizleyici bir ürün kullanmaksızın sadece su ile temizlemeyi tercih ediyorlar. Gece boyunca ciltte biriken kirleri ortadan kadırmak için suyun tek başına yeterli olduğunu düşünen Koreli kadınlar böylece güne başlarken, cildin florasını ve nem dengesini koruduklarını belirtiyorlar.

2.Adım-Tonik

Cilt temizlendikten sonra, cilt tipine uygun bir tonik uygulanması, cildin PH seviyesini dengelemek ve bir sonraki adımda kullanılacak ürünün emilimini kolaylaştırmak için önemli bir aşamadır.

3.Adım- Esans

Esans denilince aklınıza kokular gelmesin. Tonikleme adımından sonra ve serum aşamasından önce uygulanan ve ara bir nemlendirme katmanı olarak tanımlayabileceğimiz esanslar, sonraki aşamalarda cildin serumlardan ve diğer nemlendirici ürünlerden maksimum faydayı elde edebilmesi için bir ön hazırlık adımıdır. Kore orijinli bir cilt bakım ürünü olan esanslar serumlara kıyasla daha hafif yapıda ve akışkandır.

4.Adım- Serum

Kore güzellik rutininin en önemli adımlarından biri olan serumlar, kırışıklıklar, gözenekler, renk düzensizlikleri, siyah noktalar, kuruluk gibi cildinizin spesifik ihtiyaçlarını doğrudan gidermeyi hedefleyen aktif bileşenlerle formülize edilmiş ürünlerdir. Bu adımda kullanılacak serum seçilirken cilt ihiyaçlarının gözlenmesi ve tespit edilmesi önemlidir.

5.Adım-Nemlendirici

Serumdan sonra kullanılan nemlendirici ile birlikte, hem cildi dış etkenlerden koruyan hem de önceki adımlarda uygulanan tüm faydalı içeriklerin ciltte gün boyu hapsolmasını sağlayan bir bariyer oluşturulur.

6. Adım-Göz Kremi

Yüzümüzün diğer bölümlerine nazaran daha ince ve hassas bir deriye sahip olan göz çevremiz aynı zamanda en kolay kuruyabilen bölgemizdir. Bu nedenle göz çevresinin, bu bölgenin yapısı ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak formülüze edilmiş ve özel olarak üretilmiş kremlerle nemlendirilmesi önemlidir.

7.Adım- Güneş Koruyucu

Koreli kadınların porseleni andıran kusursuz ciltlerinin en büyük yardımcısı şüphesiz ki güneş koruyuculardır. Cilt yaşlanmasının, lekelenmesinin ve elastikiyetini kaybetmesinin başrolünde bulunan güneş ışınlarının, cildimizde bıraktığı hasar mevsimelere bağlı değildir. Bu nedenle cildimizi, UVA ve UVB filtreleri ile zenginleştirilmiş en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu ile desteklemek , yaz kış farketmeksizin hatta dışarı çıkmayacak bile olsak, sabah cilt bakım rutinimizin son ve en vazgeçilmez adımı olmalıdır.

GECE RUTİNİ

1.Adım- Cilt Temizliği

Akşam rutinin ilk adımı, yağ formundaki bir temizleyici ürün ile yüze masaj yaparak gün boyu biriken kirleri ve özellikle suya dayanıklı makyaj ürünlerini ciltten nazikçe ve cildi tahriş etmeden arındırmaktır. Ciltte makyaj yoksa bu adım atlanabilir.

2. Adım – Cilt Temizliği 2. Aşama

Cildi yağ formunda bir temizleyici ile makyaj ürünlerinden arındırdıktan hemen sonra, cilt yapısına uygun bir yıkama jeli ile yıkayarak cildin yağ artıklarından ve diğer kalıntılardan iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır.

3.Adım- Peeling

Temiz ve tazelenmiş bir görünüm için, AHA / BHA asit içerikli , enzim bazlı veya tanecikli bir peeling ürünü ile haftada 2 -3 kere cildi ölü derilerden ve derinlere kadar tıkanmış gözeneklerden arındırmak, cilt bakım rutininin önemli basamaklarından biridir.

4.Adım- Tonik

Sabah rutininde olduğu gibi yıkama işleminden sonra tonik uygulanması, cildin PH dengesini sağlayamaya yardımcı olur.

5.Adım- Esans

Cildi nemlendirmek ve bir sonraki aşamaya hazırlamak için esans uygulanır.

6.Adım- Serum

Cildin spesifik sorunlarıyla doğrudan mücadele etmesi için tasarlanan serumlar tüm gece boyunca iş başında olacaktır.

7. Adım – Maske

Hem kullanım pratikliği hem de içinde konsantre şekilde bulunan cilt dostu zengin içerikleri ile Korelilerin favori güzellik ürünlerinden biri olan kağıt veya hidrojel maskeler, cildi yeniler, yoğun nem ve ışıltılı verir, gözenek görünümünü minimize eder, cilt dokusunu onarmaya yardımcı olur. Bu adımı haftada 1 -2 kere tekrar etmek yeterlidir.

8. Adım – Göz Kremi

Göz çevresini gece boyunca nemli tutmak ve kırışmaları önlemek için göz kremi atlanmaması gereken bir adımdır.

9. Adım – Nemlendirici

Önceki adımlarda cilde uygulanan tüm ürünlerin gece boyunca ciltte kalmasını sağlayarak yenilenmiş bir ciltle uyanmanızı sağlayacak, nemlendirici krem uygulaması, cilt bakım rutininin en son basamağını oluşturmaktadır.
Bu bakım rutininde kullanılacak her bir ürününün cilt tipine ve ihtiyacına göre seçilmesi büyük önem taşımaktadır.

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı ve güzel bir cildin 4 altın kuralı;

•bol su tüketmek,
•sağlıklı beslenmek,
•düzenli uyumak ve
•cildi çok sıcak ve çok soğuk su ile yıkamamaya özen gösterin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap