Duş Alırken Yapılan Hatalar

Cildinize bakmak istiyorsanız, o uzun, sıcak duşlara veda etmeniz ve güzellik rutininize bir elden geçirme yapmanız gerekir. Neden olduğuna bir göz atıyoruz. Duş almak çok basit. Suyu açarsın, köpürürsün, durula ve dışarı çıkarsın. Ancak görünen o ki, son yirmi yıldır izlediğiniz rejim cildinize zarar veriyor olabilir.

Yıkama şeklinizden, saçınızı köpürtme şekline kadar, duşta kendinizi nasıl güzelleştirdiğiniz, cildinizin sağlığını doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle, sağlıklı, nemli bir cilt ile ıslanmanızdan uzaklaşmak istiyorsanız, bu zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek isteyebilirsiniz.

Uzun Süre Duş Almak Doğru Mu?

Bu lüks, uzun ve rahatlatıcı duşlar maalesef cildinize pek iyi gelmiyor. Bu zevkli su damlacıklarının altında uzun bir zaman geçirmek cildinizi kurutuyor. Bunun yerine duşta 5 ila 15 dakika arasında kalmaya çalışın.

Duş
Duş alırken en sık yapılan

Neden Sıcak Duşlar Cildiniz İçin Kötüdür?

Daha sıcak daha iyi! Ne yazık ki hayır. Çok sıcak suda duş almak, cildinizdeki yağların kurumasına neden oluyor. Ilık su, sıcak bir duş kadar canlandırıcı olmayabilir, ancak ileride cildiniz bunun için size teşekkür edecek.

Baştan Aşağı Yıkanın

Kendinizi tepeden tırnağa yıkadığınızı düşünebilirsiniz ama aslında çok sık unutulan bir alan var, boynunuz! Kırışıklıkları uzak tutmak söz konusu olduğunda, başınız ve gövdeniz arasındaki cilde özen göstermek, yüzünüzdeki cilde bakmak kadar önemlidir. Vücudunuzun geri kalanı kadar, boynunuz da sık ​​yıkamayı unutmayın.

Duş Öncesinde Tıraş Olunur Mu?

Duşun sonunda tıraş olmak, başlangıçta yaptığınızdan çok daha pürüzsüz sonuçlar verecektir. Vücudunuzun susuz kalmasını bekleyerek çok daha kolay ve tahriş olmadan tıraş olabilirsiniz.

Duş Alırken Vücudu Çok Sert Fırçalama

Vücudu kuvvetli bir şekilde ovalamak ve ölü deriyi pul pul dökmek cazip olabilir, özellikle de kurtulmak istediğiniz kuru bir cildiniz varsa. Ancak çok sert hareketler, cildinizi egzama ve sivilceden koruyan doğal yağları ve bakterileri gerçekten yok ediyor. Duşa girmeden önce yumuşak ve kuru bir fırçaya sahip olmayı deneyin. Bu, dolaşımı iyileştirecek, selülitleri gidermeye yardımcı olacak ve kuru ciltten kurtulmanızı sağlayacak.

Lifi Yeterince Sık Temizliyor Musunuz?

Sadece duşa girip çkmak yetmez, duş lifinin de duştan her seferinde çıkması gerekiyor. Bakteriler, özellikle sıcak ve nemli bir banyoda temizlik ürünlerinin yüzeyinde birikir. Bu nedenle, her duşta temiz ve kuru bir lif kullanın. Bakteri oluşumunu önlemek için her dört haftada bir değiştirmeyi unutmayın.

Sabunun Çok Sert

En sevdiğiniz güzel kokulu sabun kalıbı kuru ve tahriş olmuş cildinizi iyice kötü etkiliyor olabilir. Kokulu sabunlar cilt için çok da yararlı değiller. Cildiniz tahriş olmuşsa, nemlendiricili bir vücut yıkama jeline veya kokusuz bir sabuna geçmeyi deneyin, farkı göreceksiniz.

Jiletinizi Ne Sıklıkla Temizlemeli veya Değiştirmelisiniz?

Kirli bir tıraş bıçağı, daha sonra cildinize geçecek olan tüm mikrop ve bakterileri toplar. Kirli bir tıraş bıçağı kullanmak, kötü enfeksiyonlara ve cilt rahatsızlıklarına da neden olur. Bu yüzden düzenli olarak yıkandıklarından ve değiştirildiklerinden emin olun. Tıraş makinenizin paslanmasını önlemek için yararlı bir ipucu, kullandıktan sonra zeytinyağıyla ovalamaktır.

Duştan Hemen Sonra Vücudu Nemlendirmeyi Unutmak

Duşun doğası, kısa ve ılık tutsanız bile, cildin kuru, kaşıntılı ve gergin hissetmesine neden olan bir miktar sebum atılmasına neden olur. Bu nedenle, duş sonrası hidrasyon sağlıklı bir cilt için anahtardır.

Duştan çıktıktan sonra 60 saniye içinde tüm vücudu baştan aşağı nemlendirmek önemlidir. Kuru cildinizi nemli tutmak için mümkünse içeriğinde hyaluronik asit ve gliserin olan nemlendiriciler kullanın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap