Cildi Yenileyen Besinler

Meyve sebzelerden sıvı yağlara ve kahveye kadar cilt bakımı için faydalı olan pek çok yiyecek var. Ev yapımı karışımlar ise, size parlak bir cilt kazandırmanın en ucuz ve etkili bir yollarından.

İşte cildi yenileyen besinler ve bu besnleri yüz maskelerine veya cilt soyuculara nasıl dönüştürebileceğinizle ilgili yöntemler:

Salatalık

Ev yapımı maske ikonu salatalık dilimleri ile başlayalım! Bir filmde yüz maskesi yapan birini gördüğünüzde, gözlerinde de o salatalık dilimlerini görmezsek olmaz. Bunun nedeni, salatalığın şişkinliği azaltmanın harika bir yolu olması. Ayrıca sivilce, yara izleri ve kırışıklıkların tedavisine de yardımcı oluyor. Salatalık, yüksek su ve antioksidan içeriği nedeniyle cilt için son derece nemlendiricidir.

Yulaf

Pek çok eksfoliyatörün yulaf içerdiğini fark edebilirsiniz. Yapısı nedeniyle yulaf, pul pul kuru ciltle savaşmaya yardımcı olur. Yulaf, cilt hassasiyeti olan insanlar için harikadır. En sevdiğiniz güzellik mağazasından etkili bir yulaf yüz maskesi bulabilir veya evde kolayca yulaf peeling’i yapabilirsiniz!

Lipitleri ve protein içerikleri aynı zamanda cildi besleyip nemlendirmeye de izin vererek onları en iyi cilt yatıştırıcısı yapar. Temizleyen ve nemlendiren kolay bir ev yapımı doğal vücut peeling’i için bir avuç yulaf ezmesini küçük bir muslin bezine sarmayı deneyin.

Kakao

Cildiniz için harika olan bir diğer yiyecek de kakaodur! Kakao, antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşenler bakımından yüksektir ve bu da iltihaplanmaya ve şişkinliğe neden olabilir. Navitas Organics Kakao Tozu gibi az miktarda eritilmiş ham kakaoyu yüzünüze uygulayın ve 5-10 dakika bekletin, ardından ılık suyla durulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, alfa hidroksi asitleri nedeniyle kiri ve kiri çıkarmaya çalışır. Tüm ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur ve genişlemiş gözenekleri azaltmak için doğal bir tonik görevi görür. Bir tonik olarak kullanmak için; biraz elma sirkesini suyla seyreltin, bir pamuğa batırın ve doğal bir ferahlık için temizlenmiş yüzünüzü bu tonikle silin.

Zeytinyağı

Zeytinyağının sağlayabileceğii tüm harika şeyleri duymuş olabilirsiniz! Saçınız ve cildiniz için harikadır. Zeytinyağı antioksidan görevi görür, bakterilerle savaşır ve cildinizi nemlendirir!

Bununla birlikte, tüm zeytinyağlarının aynı olmadığını belirtmekte fayda var. Cildinize zeytinyağı uygularsanız, faydalarından yararlanmak için organik sızma zeytinyağı kullandığınızdan emin olun.

cildi yenileyen besinler
cildi yenileyen besinler

Susam Yağı

Susam yağının birçok faydası vardır, duştan önce makyaj temizleyici veya nemlendirici olarak kullanmak mümkün.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının harika bir nemlendirici olduğunu artık hepimiz biliyoruz! Bahsedilen diğer yağlar gibi, hindistancevizi yağı uygularken saçınıza veya cildinize nemi hapsedecektir ve saçınızın tatlı ve parlak kalmasını sağlayacaktır.

Turunçgiller

Portakal ve limon gibi turunçgillerin size daha parlak bir cilt verdiği bilinmektedir. Bu meyveler yüksek düzeyde C vitamini içerir ve bu da cildin esnekliğini ve nemini artırır.

Evde limon suyu, zeytinyağı ve şeker varken pahalı cilt soyucular satın almanıza gerek yoktur. Bunu dudaklarınıza veya çatlamış cildinize uygulayabilirsiniz!

Greyfurt, antioksidanlar ve C vitamini açısından zengin olduğundan, cilt temizleyicilerde yaygın kullanılan bir bileşendir. Bu meyve, parlatıcı bir ajan olarak çalışır ve genel cilt tonunuzu iyileştirmeye yardımcı olur.

Nar

Narlar güçlü antioksidanlardır ve cildiniz için bir anti-enflamatuar görevi görebilir. Yeni bir soyucu arıyorsanız, doğal bir çare için nar tohumlarını ezmeyi deneyin. Tohumlar öğütüldüğünde, antioksidan besinlerini salgılarlar ve aynı zamanda cildinizi pul pul döküp beslerler.

Avokado

Avokado, size parlak bir cilt kazandırmaya yardımcı olur. Ayrıca iltihabı azaltan harika bir sağlıklı yağ ve E ve C vitamini kaynağıdır. Üstelik cildinizi güneşin zararlarından da koruyacaktır. Doğal bir avokado yüz maskesi için, avokadoyu Yunan yoğurdu ve balla karıştırın. Yüzünüze uygulayın, 5-10 dakika bekletin, ardından ılık suyla yıkayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap