Parlak Bir Cilt İçin Kolay Yüz Maskesi Tarifleri

Bu kolay yüz maskesi tarifleriyle kişisel bakımınızı bir sonraki seviyeye taşıyın ve ışıltılı bir cilde sahip olun. Başarılı bir ev yapımı yüz maskesi için birkaç kritik adım vardır. Öncelikle maskenizi daima temiz bir yüze uygulayın. Maskenizi uygulamadan önce yüzey seviyesindeki kirleri ve makyajı çıkardığınızdan emin olmak istersiniz. Ek olarak, maskenizden sonra, gözenekleri kapatmak ve ardından nemlendirmek için bir toner kullanmak iyi bir uygulamadır. İkinci olarak, malzemeleri evde kullandığınızda son kullanma tarihlerini kontrol edin. Tıpkı yiyeceklerden yemeyeceğiniz gibi, onu da yüzünüze sürmemelisiniz. Son olarak, maskelerinizi her seferinde tazeleyin. Aşağıdaki tariflerin hepsi tek bir uygulama için mükemmeldir.

Akneye Eğilimli Ciltler İçin Zerdeçal Yüz Maskesi

Akneli cilt biraz daha fazla sevgiye ve bakıma ihtiyaç duyar. Gözenekleri tıkayan yağ, ölü deri hücreleri ve bakterilerin birikmesi çatlaklara neden olur. Bu kopmalar iltihaplanma ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle, yatıştırıcı ve antibakteriyel bir yüz maskesi mükemmeldir. Zerdeçal doğal bir antienflamatuardır, bal ise antibakteriyeldir ve cildin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Hazırlanış

 • Yarım çay kaşığı zerdeçal (toz veya macun)
 • 1 yemek kaşığı bal

Zerdeçal ve balı pürüzsüz bir macun haline getirin. Yüzünüze parmaklarınızla veya fırçayla uygulayın ve 10-15 dakika bekletin. Ilık su ve bir bezle durulayın.

yüz maskesi

Hassas Ciltler İçin Ballı Yüz Maskesi

Akneye eğilimli cilde benzer şekilde, hassas cildin de ekstra sevgiye ihtiyacı vardır. Bu maske, antienflamatuvar ve yatıştırıcı özellikleri nedeniyle bal içerir. Matcha formundaki yeşil çay, serbest radikallerle savaşmak için antioksidanlar içerir. Ancak, kullandığınız tozun saf yeşil çay olduğundan ve herhangi bir tatlandırıcı veya katkı maddesi içermediğinden emin olun. Matcha tozunuz yoksa alternatif olarak yeşil çay yapraklarını kullanabilirsiniz. Son olarak, yağ cildin kurumamasını sağlar. Cildiniz özellikle hassassa, tüm yüzünüze uygulama yapmadan önce bir yama testi yapmak iyi bir fikir olabilir.

Hazırlanış

 • Bir çay kaşığı matcha tozu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Bir çay kaşığı tatlı badem veya jojoba yağı

Matcha, bal ve yağı pürüzsüz bir macun haline getirin. Yüzünüze parmaklarınızla veya fırçayla uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık su ve bir bezle durulayın.

Kuru Ciltler İçin Avokado Yüz Maskesi

Kuru bir cilt maskesinin mümkün olduğu kadar besleyici nem içermesi gerekir. Avokado, lezzetli olmasının yanı sıra iyi yağlarla doludur. Bunu baldaki antioksidanların yanı sıra bademdeki doğal yağlarla birleştirmek cildinize ihtiyaç duyduğu nem artışını sağlayacaktır. Öğütülmüş bademler ayrıca nazik bir peeling görevi görerek ölü derileri ve kiri temizler.

Hazırlanış

 • Bir çeyrek avokado, ezilmiş
 • İki yemek kaşığı bal
 • İki yemek kaşığı ince öğütülmüş badem
 • İsteğe bağlı: Bir çorba kaşığı balı bir çorba kaşığı tatlı badem veya jojoba yağı ile değiştirin

Avokado, bal ve öğütülmüş bademleri pürüzsüz bir macun haline getirin. Avokadoyu ne kadar yumuşak ezebilirseniz, cildinize yayılması o kadar kolay olacaktır. Yüzünüze parmaklarınızla uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Ilık su ve bir bezle durulayın.

Yağlı Ciltler İçin Muz Maskesi

Muz, doğanın enerji çubuklarından daha fazlasıdır. Potasyum, lif, antioksidanlar ve silika doludurlar. B6 vitamini ve C vitamini ile birleştiğinde cildiniz için harikadır. Bu yüz maskesindeki muz, limon suyu temizlerken fazla yağı emmeye yardımcı olacaktır. Yağlı ciltler için maske içinde yağ kullanmak mantığa aykırı görünebilir; ancak sızma zeytinyağı nem katacaktır. Fazla yağ üretimine meyilli cilt, yüz çok fazla kurursa daha da fazla yağ oluşturarak sorunu daha da kötüleştirir. Yağlı cildi nemlendirmenin hala önemli olmasının nedeni budur.

Hazırlanış

 • Bir muz,
 • 10 damla limon suyu
 • Bir çay kaşığı sızma zeytinyağı

Muz, limon suyu ve zeytinyağını pürüzsüz bir macun haline getirin. Yukarıdaki maskede bulunan avokadoya benzer şekilde muzu püre haline getirdiğinizde cildinize yayılması o kadar kolay olacaktır. Yüzünüze parmaklarınızla uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık su ve bir bezle durulayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap