Saç Bakım Yağları Nelerdir? Saç Bakım Yağları Nasıl Kullanılır?

Nesillerdir saç bakım yağları saç uzamasını teşvik etmek ve bir dizi başka saç sorununu gidermek için kullanılmıştır.  Ama saçınızı doğru şekilde mi yağlıyorsunuz? Saç yağını yüzeysel bir seviyede uygulamak sizi yağlı bir saç derisine bırakacak ve saçınız için hiçbir şey yapmayacaktır. Saç bakım yağları doğru kullanmak, saçınızın tüm faydalarından yararlanabilmesi için önemlidir.

Saç Tipinize ve Saç Derinize Göre Doğru Taşıyıcı Yağı Seçin

Taşıyıcı yağlar tek başına veya uçucu yağlarla kombinasyon halinde kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ve avokado yağı, popüler olarak kullanılan bazı taşıyıcı yağlardır.

saç bakım yağları

Öncelikle saçınız ve saç deriniz için doğru yağı kullandığınızdan emin olmalısınız. Yağlı bir saç derisine sahipseniz, hafif bir yağ kullanmanız önerilir. Saç deriniz çok kuruysa ve daha fazla neme ihtiyaç duyuyorsa ağır yağlar kullanılabilir. Popüler taşıyıcı yağlar şunları içerir;

 • Badem yağı
 • Hindistancevizi yağı
 • Avokado yağı
 • Jojoba yağı
 • Üzüm çekirdeği yağı
 • Zeytin yağı

Uçucu Yağları Seçin

Bu zorunlu bir adım değildir. Bununla birlikte, uçucu yağlar, kuru saç derisi veya kepek gibi belirli kafa derisi endişelerini gidermede etkili olabilir. Bu yağlar bitkilerden elde edilir.

Özelliklerine, neyi hedeflediğine ve cildinize uygun olup olmadığına göre bir uçucu yağ seçebilirsiniz. Uçucu yağlar çok kuvvetli olabileceği ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için taşıyıcı yağlarda seyreltilmelidir. Popüler uçucu yağlar şunları içerir;

 • Nane yağı
 • Lavanta yağı
 • Gül yağı
 • Çay ağacı yağı
 • Bergamot yağı
 • Yasemin yağı
 • Limon yağı

Yağı Isıt

Yağlarınızı ısınana kadar birkaç saniye ısıtın. Ilık yağ kullanmak, saç tırnak etlerine ve saç derisine daha derin nüfuz etmesini sağlar. Aynı zamanda daha yatıştırıcı ve etkilidir.

Saç Derinize Masaj Yapın

Yağı kafa derinize birkaç dakika nazikçe masaj yapın. Kıvırcık saçlarınız varsa, herhangi bir alanı kaçırmamak için saçınızı küçük parçalara ayırabilirsiniz. Yağı kafa derinize nazikçe sürmek için dairesel hareketler kullanın. Tüm kafa derisinde 10-15 dakika çalışın. Saç derisini bitirdikten sonra, saçınızın ucuna kadar nazikçe çalışın.

Saçınıza Sıcak Bir Bez Sarın

Saçınızı bir topuz haline getirin ve alnınıza sıcak bir bez sarın. Bu, gözeneklerinizin ve tırnak etlerinizin açılmasına neden olarak yağların saç derinize ve saç köklerinize daha derin nüfuz etmesine izin verir.

İyice Durulayın

Yağınızı uyguladıktan sonra gece boyunca bırakabilir ve ertesi gün şampuanla yıkayabilirsiniz. Saçınızı durulamak için normal veya soğuk su kullanmayı deneyin ve iyice temizlediğinizden emin olun.

Saçınızı Yağlarken Kaçınılması Gereken Hatalar

Saçınızı Yağladıktan Hemen Sonra Taramayın

Saç deriniz gevşediği için bu noktada saçınız kırılmaya karşı savunmasızdır. Yağ saçınızı ağırlaştırabilir ve saçınızı yağladıktan hemen sonra taramak sadece kırılmasına neden olur.

Çok Yakında Yıkamayın

Tüm fazla yağdan kurtulmak önemlidir, ancak çok erken değil! Yağın saç derinize en az bir saat oturmasına izin verin. Bu, yağın foliküllere nüfuz etmesini ve kafa derinizi beslemesini sağlar.

Yağı Fazla Kullanmayın

Saçınıza çok fazla yağ sürmek, yıkamak için fazladan şampuan kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, saçınızın doğal yağlarını çıkarmaya çalıştığınız fazla yağla birlikte uzaklaştıracaktır.

Saçınızı Bağlamayın

Saçınızı bağlamak saçınızı kırılmaya eğilimli hale getirebilir. Saçınız savunmasız bir durumda ve zaten yağ tarafından ağırlaştırılmış durumda. Saçınızı bağlamak yalnızca kırılmaya neden olur.

Havlu Sarmayın

Havlular serttir ve yağa batırıldığında saçınızı kırabilir. Bunun yerine sıcak, düz pamuklu bir bez veya gömlek kullanın.

Çok Şiddetli Masaj Yapmayın

Saç derinize çok hızlı veya kuvvetli masaj yapmak saçınızı kırabilir. Saç derinize dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapmak, bunu yapmanın doğru yoludur.

Kuru Saça Mı Islak Saça Mı Yağ Uygulamalı?

Yağ suyu iter. Islak saça yağ uygularsanız, su onu iter ve derinlemesine nüfuz etmesine izin vermez. Bu onu etkisiz hale getirecek.

Su, saçınızda ve saç derinizde yağın içinden geçmesine izin vermeyen bir tabaka oluşturur. Bu nedenle, saç derinizin ve saçınızın daha derin katmanlarını besleyebilmek için kuru saça ideal olarak yağ uygulamalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap