Kaş bakımı nasıl yapılır? Gür ve doğal kaşlar için yapmanız gerekenler

kaş bakımı nasıl yapılır

Kaş bakımı son birkaç yıldır cilt bakımı kadar önemli bir hale geldi. Kalın ve doğal duran kaşlar son yılların modası oldu. Kaş nedir? Kaş ne işe yarar?

Gözlerimize alından gelen tere yada dışarıdan gelen çeşitli maddelere karşı dikey olarak korur. Altında bulunan hafif çıkıntılı ve kavisli duran göz çukurunu oluşturan kemiğin hemen üzerine örter. Çarpmalara karşı tampon görevi görür. Dışarıdan bakıldığında sadece görsel olarak durduğu sanılan kaşların bu çeşit yararlı görevleri vardır. Ayrıca kaş günlük modunuzu belirten, sinirlenildiğinde çatılan, hayrete düştüğünüzde yukarı kalkan, kafanızdan bir şeyler geçirdiğinizde birini aşağıda diğerini yukarıda tutarak mimik gösterten ve bu şekilde kendinizi ifade etmenizi sağlayan yüzümüzün bir öğesidir.

Kaş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Evde kaş bakımı nasıl yapılır
Evde kaş bakımı nasıl yapılır?

Kaşlara şekil vermek, dağınık halini toparlamak için kenarlarda çıkanları cımbız ile almak genelde her bayanın ya da bakımlı görünmek isteyen erkeğin yaptığı bir işlemdir. Yanlış yapıldığında ise son derece karakterli bir duruşu olan kaşınız küstürerek yerine geri çıkmayabilir. Bir zamanlar incecik keman kaşların moda olmasıyla bayanların aldırdıkları kaşları yüzünden, şimdilerde trend olan kalın kaşlara uymak için çeşitli tekniklere baş vurarak yerine gelmese de en azından gelmiş gibi gözükmesini sağlamaya çalışmaktadırlar.

Hormonal değişikliklere bağlı dökülmeler, sinirden ya da alışkanlığa bağlı koparma, hastalıklar, genetik faktörler, besin eksikliği, ilaçlar, bağışıklık sistemi gibi nedenlerden dolayı kaşlarda azalmalar görülebilir. Yüzde şekil değişikliği ya da azalması ifadeyi hemen değiştiren kaşlara gereken önem verildiğinde ve bakımlar düzenli yapıldığında istediğiniz formu verebilirsiniz.

Kaş için bakım kürleri

Kaş bakım kürleri
Kaş bakım kürleri

Evlerde yetiştirdiğiniz aloe vera da kaşları gürleştiren formüller arasındadır. Dalın ucunu hafif kırarak çıkarttığınız suyu kaşlarınıza sürmeniz yeterli olacaktır. Durulamaya ihtiyaç yoktur. Evde yoksa bile aktarlardan alabileceğiniz aloe vera suyu ya da jeli de aynı şekilde yararlı olacaktır.

Hazırlayacağınız bu kür ise kaşlarınızı kalın telli ve dökülmeyecek kadar köklü olmasını sağlar. bunun için 2 diş sarımsağı ezin ve 1 yemek kaşığı soğuk sıkım badem yağı ile iyice karıştırarak 15 dakika bekletin. Kaşlara sürerek yarım saat etki etmesini sağlayın.

Lavanta özlü sabun ile yıkayın. Kıl köklerini güçlerinden lavanta özlü sabun kullanılması mutlaka gereklidir. 2 günde bir toplam 1,5 ay düzenli kür uygulanmalıdır. Bununla beraber testere dişli aslanpençesi bitkisini çay halinde tüketmek aynı zamanda içten beslenmeyi de tamamlayacaktır. Bunun için kaynayan bir bardak suya 1 tatlı kaşığı aslanpençesi atarak 7 dakika kısık ateşte demlendirilmelidir. Akşam yemeklerinden önce ılık olarak 1 ay her gün içilmelidir.

Diğer bir formül ise 1 yemek kaşığı Türk kahvesi, 1 yemek kaşığı siyah çaydan meydana gelir. Demlediğiniz çay ve içtiğiniz Türk kahvesinden günlük olarak kenara ayırmak yeterlidir. Her gün yenisi yapılmadır. Kulak çubuğuna emdirilerek sürülür. Her gün uygulanması ve 40 boyunca devam edilmesi gerekmektedir. Gece yatarken uygulanıp derinlemesine etki etmesi sağlanmalıdır.

Bir yumurta sarısı, 1,5 çay kaşığı değirmende çekilmiş çörek otu ve 1 çay kaşığı susam yağını iyice karıştırarak oluşturduğunuz kürü kaşlarınıza bir pamuk yardımıyla boşluklar olan yerlere uygulayın. 15 dakika bekleyin. Düzenli olarak 3 günde bir uygulamak yeterlidir.

Birer tatlı kaşığı fındık yağı, kayısı çekirdeği yağı, Hindistan cevizi yağı, kakao yağı tahta kaşık yardımıyla karıştırılır. Bir kaba alınarak donmasını beklenir. Krem formuna geçer. Akşam yatmadan önce uygulanır.

Boyadan ya da ateşten yanan kaşlara ise buğday yağı uygulamak gereklidir.

Eczanelerde satılan kaş serumları da kaşlara bakım yapmak ve gürleştirmek için kullanılabilinir.

Kaş Bakım Önerileri

gür kaşlar için bakım maskesi
Gür ve sağlıklı kaşlar için besleyici bakım maskeleri

İlk olarak her gün yatmadan önce kaşlarımızı, kaş fırçası ile fırçalayarak diplerinin havalanması ve gözeneklere gelen kanın akışını hızlandırmak gerekir. Bu sayede kaşlar kendi besiniyle beslenmeye başlar. Her bakım öncesi ise mutlaka tekrarlanmalıdır.

Kaşlara en iyi gelen bitki sarımsak veya sarımsak yağıdır. Kokusu ilk başta duyulsa da kaşınızın üzerinde kurdukça kaybolur. Tercihen gece yatmadan önce sürmek, kaşlarda uzun süre kalıp bakımı güçlendirmek için idealdir. Sarımsağı ortadan keserek fırça ile havalandırdığınız kaşlarınıza, çıkış yönüne doğru birkaç defa sürün ve kurumaya bırakın. Sabah kalkınca ılık su ile durulayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Ayrıca bu bakımı sarımsakları ezerek ve püre haline getirerek de uygulayabilirsiniz. Bu şekilde yatağa yatmak biraz zor olabilir. 1-2 saat durması yeterlidir. Küsen kaşları yeniden çıkarması ve kalınlaştırmak istediğiniz şekli vermeniz açısından oldukça hızlı etki eder. Bu süreci daha da hızlandırmak için sabah akşam kürle beraber sarımsak yağı da kullanabilirsiniz.

Kaşı gürleştiren yağlar

Gür kaşlar için doğal yağlar
Gür kaşlar için doğal yağlar nelerdir?

Kaşı gürleştiren başlıca yağlar ise hint ,argan,ceviz,tatlı badem,fındık ve sızma zeytin yağlarıdır. Bunları birbirine karıştırarak bir formül yaratacağınız gibi tek tek kullanmak da kaşlara oldukça iyi gelir. Besler, hızlı uzatır ve istediğiniz forma gelmesi için zemin sağlar.

Her evde mutlaka bulunan vazelin ise kaşları dipten uca bakımını yaparak 1 – 2 ay içinde farkı hissetmenizi sağlar. Gün içinde birkaç kere sürmek yeterlidir.

Sarımsakta olduğu gibi soğan da kaşları besleme özelliğine sahiptir. Hemen hemen aynı etkiyi gösterir. Soğanın suyu çıkarılıp masaj yaparak iyice kaşlara yedirilmelidir. Göze gelip yakmamasına dikkat edilmelidir. Sulu bir soğanınız varsa ortadan kesip kaşlara masaj yaparak direkt uygulanabilinir. Sürdükten sonra 1-2 saat kalması gerekmektedir. Ilık su ile temizlenerek kurulanmalıdır.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap