Yüz Tipine Göre Saç Modelleri

Yüz Tipine Göre Saç Modellenizi Seçin

Herkesin yüz tipi farklıdır. Dolayısıyla doğru saç modelini belirleyebilmek için yüz şeklini tanımak gerekiyor. Saçlarınızla dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız, kendi yüz şeklinizi tanımalı, ona uygun modelleri tercih etmelisiniz. İşte tavsiyeler…

Aynaya baktığınızda toplu bir yüz görüyorsanız, uzun saç kullanmalısınız. Saçlarınız kısa olduğunda, yüzünüz daha çok ortaya çıkar.

Boyu ne kadar uzun olursa, dikkat o kadar saçlarınıza yönelecektir. Mesela yanak ve çene bölgesini kapatmak için yüzünüzün etrafında birkaç saç tutamı bırakabilirsiniz. Ayrıca tepeden toplanmış kalın ve iri topuzların yüzünüzü olduğundan daha toplu gösterdiğini bilmelisiniz.

Yüz tipine göre saç secimi

Bu yüzden topuzunuzu mümkün olduğunca küçük yapmaya çalışmalısınız. Kâkülleriniz varsa, yüzünüzün her iki kısmına düşen saç tellerinin daha uzun olmasına, orta kısmın ise biraz daha kısa olmasına dikkat etmelisiniz. Saç stilistleri, alında düz çizgi şeklinde giden fazlasıyla küt modellerden kaçındığın sürece, yuvarlak yüzler de dahil her yüz şeklinin kâküllerle iyi görüneceğini söylüyor.

– Kafa yapınız büyük, saçlarınız düz ise, saça hacim vermek sizin açınızdan daha kolay. Saçlarınızı kaba ve her an bozulacakmış gibi doğal duran dalgalarla şekillendirmeniz, yüz bölgenizi olduğundan daha zayıf gösterir.
Ayrıca saçlarınızı katlı kestirmekten çekinmemelisiniz. Elmacık kemiklerinizden veya çene hizasından başlayan katlar uzun saçlarınızı ihtiyacınız olan modele dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Yüz tipine göre saç secimi

– Hem kalp şeklinde, hem de toplu bir yüze sahipseniz saçınıza hacim katacak kesimler güzel durur. Düz kesimlerden uzak durun ve genelde saçınızı açık bırakmaya özen gösterin.

– Oval bir yüz şekliniz varsa şanslısınız demektir. Çünkü Oval yüz şekline birçok saç modeli uyar. Özellikle de kısa saç modelleri daha havalı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Uzun saç sevenlerdenseniz de düz kesimi tercih etmenizde fayda var. Böylece yüz hatlarınız daha çok ortaya çıkacak, bu da sizin özgüveninizi artıracaktır.

Yüz tipine göre saç secimi

– Kare yüzlerde ise yüzü çerçeve içine alan katlar ve tek tarafa ayrılan saçlar, köşeli yüz hatlarını yumuşatır. Böyle bir durumda elmacık kemiklerinizi öne çıkarmanız gerekir. Böylece keskin hatlardan uzaklaşmış olacaksınız. Dalgalı saç modeli kare yüzlerin olmazsa olmazıdır. Böylece dikkatleri kolayca üzerinize çekebilmeniz mümkün olacaktır.

– Eğer geniş bir alnınız varsa yapmanız gereken kâkül kestirmektir. Böylece saçınızı ister toplayın ister açık bırakın, kâkülle birlikte alın açıklığınızı yok edeceksiniz.

– Yüz şekli kadar vücut tipi de bazen saç modeli seçimi konusunda büyük önem taşıyor. Mesela uzun boylu ve kıvrımsız bir vücuda sahipseniz çok kısa saçlardan uzak durun. Bu modeller sizde daha erkeksi bir görünüm yaratacaktır.

– Boyunuz kısa ise çok uzun saçlar size göre değil. Çünkü sadece saçtan ibaretmiş gibi görünebilirsiniz. Saçlarınız, boyunuzla orantılı olmalı.

– Fazla kilonuz varsa, düz saçtan uzak durun. Omuz hizasında ve hafif dalgalı saçlar size çok yakışacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap