Japon genç kadınlarına ünlü markadan özgüven desteği!

Özgüven desteği dediğin böyle olur! Dove’dan Japon genç kadınları için özgüven desteği… Dove, Japonya’da bir lisede gerçekleştirdiği sosyal deneyde, arkadaşlarının anlatımından kendilerini dinleyen genç kızların sonrasındaki tepkileri fotoğraflandı.

Markalar bir süredir kusursuz güzellik yerine gerçek ve doğal güzelliği öne çıkaran bir duruş sergiliyor. Bu doğrultuda giden markalardan ilk aklı geleni de Dove. Güzelliğin tek bir tanımı olmadığını vurgulayan Dove; bizleri olduğumuz halimizle, tüm hatalarımız ve bizi benzersiz kılan yanlarımızla güzelliğimizi kucaklamaya çağırıyor. Dove’un bu konudaki adımlarından biri de özdeğer konusunda pek de iyi bir noktada olmayan Japon genç kızlarına yönelik “Real Beauty ID” kampanyası.

Dove’un “Global Girls Beauty and Confidence Report” isimli 2017 araştırmasına göre Japon kızların sadece %7’si görünümlerine güveniyor. Bu da oransal olarak dünyanın en düşük oranı. Dove’a göre Japonya’daki her 10 kadından 5’i fizikleri konusunda çok düşük özgüvene sahip ve bu nedenle arkadaşlarıyla buluşmak, ev dışı aktivitelere katılmak, bir takımın ya da kulübün parçası olmak konusunda çekimser davranıyorlar. Aynı araştırmaya göre Japon kızların %40’ı yine düşük özgüven nedeniyle beslenme bozuklarından muzdarip olsalar da bir doktora görünmeyerek de sağlıklarını tehlikeye atıyor.

özgüven

Lisede sosyal deney gerçekleştirildi!Reklam ajansı ADK Tokyo iş birliğiyle hazırlanan “Real Beauty ID” isimli sosyal deney, bu tabloyu değiştirmeyi hedefliyor. Projenin amacı lise çağındaki kızların özgüvenlerine ve kendilerini güzel hissetmelerine destek sağlamak. Bunu da arkadaşlarının onları nasıl gördüğünü anlatarak yapıyor.

Deney için Tokyo’daki Hiroo Lisesi seçilmiş. Öğrenci belgesi fotoğrafları için çekim yapılırken tabureye oturan kızlar önce arkadaşlarının kendilerini tarif edişini dinlemiş. Onların gözleriyle kendilerini görme fırsatı bulan kızların o anki tepkileri ve gülümsemeleri fotoğraflanmış. Daha sonra bu yeni fotoğraflar eski öğrenci kimliğindekilerle değiştirilmiş.

özgüven

Kızların eski fotoğrafları ile arkadaşlarını dinledikten sonra çekilen fotoğrafları arasında fark çok. En önemli fark ise kızların gözlerinden yayılan ve gülümsemelerine yayılan özgüven. Bu da içeriden hissedilen gücün ve güvenin dışarıya yansıması olarak görülebilir. Gerçek güzelliğin toplumun belirlediği kusursuz parametrelerden değil; özgüvenden veya seni seven insanların sana bakışından geldiği düşünülebilir. Daha olumsuz tarafından bakarsak, bu çalışmanın güzelliğimizi ancak başkaları (bu durumda arkadaşlar) geçerli kıldığı takdirde benimsiyor olduğumuzu gösterdiğini söyleyebiliriz. Yani özgüvenimiz sadece başkaların düşündükleri çerçevesinde mi şekillenir? Yorum size ait.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap